Russian spies are back and more dangerous than ever

2024-02-20 22:35:57Fokus SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Russian spies are back and more dangerous than ever

The Kremlin's intelligence agencies have learned from their mistakes over the past two days

From The Economist

It is unusual for spymasters to openly mock their rivals. But last month Bill Burns, the CIA director, couldn't resist observing that the war in Ukraine had been a boon for his agency.

"The undercurrent of discontent (among Russians) is creating a once-in-a-generation recruiting opportunity for the CIA," he wrote in Foreign Affairs.

"We won't let it go to waste."

The remark may have struck a nerve in Russia's "special services," as the country describes its intelligence agencies. Russian spies failed to prepare for war and were then expelled en masse from Europe. But evidence gathered by the Royal United Services Institute (RUSI), a think tank in London, and published exclusively by The Economist, shows that they are learning from their mistakes, fine-tuning their craft and entering a phase new political war against the West.

The last few years have been difficult for Russian spies. In 2020, operatives of the FSB, Russia's security service, failed to poison Alexei Navalny, the recently deceased opposition activist. Then the FSB gave the Kremlin a rosy picture of how the war would go, exaggerating Ukraine's internal vulnerabilities. It failed to prevent Western agencies from stealing and publishing Russia's plans to invade Ukraine. And it was not ready to stop a brief rebellion by Yevgeny Prigozhin, the leader of the Wagner mercenary group, last year.

The SVR, Russia's foreign intelligence agency, saw its presence in Europe dwindle with around 600 officers expelled from embassies across the continent. At least eight "illegals" — intelligence officers operating without diplomatic cover, often posing as non-Russians — were exposed.

The study, written by Jack Watling and Nick Reynolds, a pair of analysts for the organization, and Oleksandr Danylyuk, a former adviser to Ukraine's defense minister and foreign intelligence chief, is based on documents "obtained by Russian special services" and interviews with "relevant official bodies" - apparently intelligence agencies - in Ukraine and Europe.

By late 2022, the study says, Russia realized it needed more honest reporting from its agencies. He put Sergei Kiriyenko, the Kremlin's deputy chief of staff, in charge of "committees of special influence". These coordinate operations against the West and then measure their effect.

Ky ndryshim i personelit duket se ka prodhuar fushata propagandistike më koherente. Në Moldavi, për shembull, një përpjekje disi e shpërndarë dizinformuese kundër përpjekjes së vendit për anëtarësim në Bashkimin Europian u bë më e qëndrueshme dhe e fokusuar vitin e kaluar. Ai e lidhi ofertën e pranimit me presidentin personalisht, duke e fajësuar atë për problemet ekonomike të Moldavisë. Fushatat që synojnë minimin e mbështetjes europiane për Ukrainën janë rritur gjithashtu. Në janar, ekspertët gjermanë publikuan detaje të robotëve që shpërndanin qindra mijëra postime në gjuhën gjermane në ditë nga një rrjet prej 50.000 llogarish gjatë një muaji në x (Twitter). Më 12 shkurt, Franca ekspozoi një rrjet të madh faqesh ruse që përhapnin dezinformata në Francë, Gjermani dhe Poloni.

Ndërkohë GRU, agjencia e inteligjencës ushtarake e Rusisë, ka rivlerësuar gjithashtu zanatet e saj tregtare. Në vitet e fundit Njësia e saj 29155 - e cila kishte tentuar të vriste Sergei Skripal, një ish-oficer i GRU-së, në Salisbury, Britani në vitin 2018 - pa shumë nga personeli, aktivitetet dhe objektet e saj të ekspozuara nga Bellingcat. Grupi hetimor bazohet në informacione të disponueshme publikisht dhe në bazat e të dhënave ruse të zbuluara për ekspozimet e tij.

GRU arriti në përfundimin se dëbimi i oficerëve të inteligjencës ruse në Europë e kishte bërë më të vështirë organizimin e operacioneve dhe agjentëve të kontrollit jashtë vendit - një arsye pse pushtimi i Ukrainës shkoi keq.

Rezultati ishte reforma me shumicë, e cila filloi në vitin 2020, por u përshpejtua pas fillimit të luftës. Gjenerali Andrei Averyanov, kreu i Njësisë 29155, u gradua në nënkryetar të GRU dhe krijoi një "Shërbim të ri për Aktivitete Speciale". Personeli i njësisë 29155 – dikur shembull i Aleksandër Mishkin dhe Anatoly Chepiga, helmuesit fatkeq të Skripalit, të cilët këmbëngulnin se kishin udhëtuar në Salisbury për të parë majën e famshme të katedrales së saj – nuk i mbajnë më telefonat e tyre personalë ose të punës në objektin e saj, duke përdorur në vend të kësaj telefonat fiks.

Trajnimi bëhet në një sërë shtëpish të sigurta dhe jo në vend. Ndërsa gjysma e personelit dikur vinte nga Spetsnaz, forcat speciale të Rusisë, shumica e rekrutëve të rinj nuk kanë më përvojë ushtarake, duke e bërë më të vështirë për shërbimet e sigurisë perëndimore t'i identifikojnë ata përmes fotografive të vjetra ose bazave të të dhënave të zbuluara.

Një degë e veçantë e Shërbimit për Aktivitete të Veçanta, Njësia 54654, është projektuar për të ndërtuar një rrjet ilegalësh që operojnë nën atë që Rusia e quan "legalizimi i plotë" - aftësia për të kaluar grumbullimin edhe nën vëzhgimin e ngushtë nga një agjenci e huaj spiune. Ajo rekruton kontraktorë përmes kompanive të para, duke i mbajtur emrat dhe detajet e tyre jashtë të dhënave qeveritare, dhe fut oficerët e saj në ministri që nuk kanë lidhje me mbrojtjen ose në kompani private. GRU ka synuar gjithashtu studentë të huaj që studiojnë në universitetet ruse, duke paguar bursa për studentët nga Ballkani, Afrika dhe gjetkë në botën në zhvillim.

Për një shembull tjetër se si spiunët rusë e kanë kthyer katastrofën në mundësi, merrni parasysh rastin e Wagner Group, një seri kompanish të para të mbikëqyrura nga z. Prigozhin. Wagner fillimisht shërbeu si një krah i mohueshëm i ndikimit rus, duke ofruar fuqi zjarri për autokratët vendas në Siri, Libi dhe vende të tjera afrikane. Në qershor 2023, z. Prigozhin, i zemëruar nga keqmenaxhimi i luftës nga ministri rus i mbrojtjes dhe shefi i ushtrisë, marshoi drejt Moskës. Rebelimi u ndal; dy muaj më vonë z. Prigozhin u vra kur avioni i tij shpërtheu në ajër.

Shërbimet speciale të Rusisë e ndanë shpejt mes vete ndërmarrjen e madhe ushtarako-kriminale të Prigozhin. FSB do të mbante bizneset vendase dhe svr krahët e medias, të tilla si trollët që ndërhynë në zgjedhjet presidenciale të Amerikës në 2016.

GRU mori pjesët e huaja ushtarake, u nda në një korpus vullnetar për Ukrainën dhe një Korpus ekspeditës, të menaxhuar nga Gjeneral Averyanov, për pjesën tjetër të botës. Ky i fundit e humbi objektivin e tij për të rekrutuar 20.000 trupa deri në fund të vitit të kaluar, thotë rusi, megjithëse fuqia e tij është "në rritje të vazhdueshme".

Menjëherë pas vdekjes së z. Prigozhin, gjenerali Averyanov vizitoi kryeqytete të ndryshme afrikane për të ofruar atë që rusi e përshkruan si një "paketë për mbijetesën e regjimit". Në teori, propozimet përfshijnë gru-në që t'i sigurojë elitave lokale fuqi ushtarake dhe propagandë kundër rivalëve vendas. Në Mali, vëzhgojnë ata, stacioni radio Lengo Songo i krijuar nga gru është një nga më të njohurit në vend. Në këmbim, Rusia do të merrte koncesione ekonomike, të tilla si minierat e litiumit dhe rafineritë e arit, dhe kështu ndikimin mbi armiqtë, ndoshta duke përfshirë aftësinë për të shkëputur Francën nga minierat e uraniumit në Niger (Franca ka nevojë për uranium për termocentralet e saj bërthamore). Zoti Prigozhin ka vdekur; ndikimi i tij keqdashës vazhdon.

Misioni i mundur

Inteligjenca ruse, edhe pse e mavijosur, është rikthyer fort në këmbët e saj pas poshtërimeve të fundit. Javët e fundit Insider, një uebsajt investigativ me bazë në Riga, ka publikuar një seri historish që dokumentojnë spiunazhin dhe ndikimin rus në të gjithë Europën. Ato përfshijnë detaje se si një oficer i gru- së në Bruksel vazhdon të sigurojë pajisje europiane për prodhuesit rusë të armëve dhe zbulimin se një ndihmës i lartë në Bundestag dhe një anëtar letonez i Parlamentit Europian ishin të dy agjentë rusë, ky i fundit ndoshta për më shumë se 20 vjet.

"Nuk është aq keq për ta sa mendojmë ne", thotë Andrei Soldatov, një gazetar investigativ, i cili mendon se shërbimet ruse janë "rikthyer me hakmarrje" dhe gjithnjë e më shpikëse. Vladimir Putin, presidenti i Rusisë, dhe dikur një oficer (mediokër) i kgb-së , "po përpiqet të rivendosë lavdinë e shërbimit sekret të frikshëm të Stalinit", shpjegon z. Soldatov. Ai tregon për një rast në prill 2023 kur Artem Uss, një biznesmen rus i arrestuar në Milano me dyshimin për kontrabandë të teknologjisë ushtarake amerikane në Rusi, u kthye në Rusi me ndihmën e një bande kriminale serbe - një ndërmjetës i zakonshëm për shërbimet ruse.

Në të kaluarën, thotë z. Soldatov, FSB, SVR dhe GRU kishin një ndarje më të qartë të punës. Të tria agjencitë kanë qenë veçanërisht aktive në rekrutimin në mesin e vërshimit të mërgimtarëve që u larguan nga Rusia pas luftës.

Është e lehtë të fshehësh agjentë në një grup të madh dhe është e thjeshtë të kërcënosh ata që kanë familje ende në Rusi. Gjermania është një shqetësim i veçantë, duke pasur parasysh se shumë rusë që janë zhvendosur atje mund të krijojnë një grup rekrutimi për trupat e spiunazhit rusë. Vërshimi i të sapoardhurve është pjesërisht falë vendeve baltike që janë bërë më armiqësore ndaj emigrantëve rusë.

Për më tepër, aktiviteti kibernetik rus shkon nga forca në fuqi. Në dhjetor, Amerika dhe Britania lëshuan paralajmërime publike mbi "Star Blizzard", një grup elitar hakerimi i FSB-së, i cili ka shënjestruar vendet e nato-s prej vitesh. Muajin pasues Microsoft tha se "Cosy Bear", një grup i lidhur me svr , kishte depërtuar në llogaritë e emailit që i përkisnin disa prej drejtuesve më të lartë të kompanisë. Kjo erdhi në krye të një sulmi kibernetik të sofistikuar të gru -së kundër rrjetit energjetik të Ukrainës, duke shkaktuar një ndërprerje të energjisë elektrike të koordinuar me sa duket me sulmet me raketa ruse në të njëjtin qytet.

Rinovimi i aparatit të inteligjencës ruse vjen në një moment vendimtar në konkurrencën lindje-perëndim. Një raport vjetor i shërbimit të inteligjencës norvegjeze, i botuar më 12 shkurt, paralajmëroi se, në Ukrainë, Rusia "po merrte iniciativën dhe po fitonte epërsinë ushtarakisht". Raporti ekuivalent i Estonisë, i publikuar një ditë më vonë, thoshte se Kremlini "po parashikonte një konflikt të mundshëm me NATO-n brenda dekadës së ardhshme".

The priority for Russian spies is to prepare for that conflict not only by stealing secrets, but by widening fissures within NATO, undermining support for Ukraine in America and Europe, and eroding Western influence in the global south. In contrast, there has been precious little Russian sabotage against Ukraine-related supplies in Europe. One reason for this is the Kremlin's fear of escalation. Another is that the Russians cannot do everything, everywhere at once.

Meanwhile, the spies will continue to fight against their peers. In their report, Estonia's foreign intelligence services released the identities of Russians working on behalf of the country's intelligence services.

"For those who prefer not to see their names and images alongside those of FSB or other Russian intelligence officers in our publications, potentially affecting their associations with the West, we invite them to contact ,” the Estonian cowards pointed out. "We are confident that mutually beneficial agreements can be negotiated!"

Video