Rama takon Yuri Kim në SHBA, ish-ambasadorja amerikan: Kënaqësi ta shoh të kryesojë debatin në Këshillin e Sigurimit

2023-09-21 21:15:44Politikë SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Ish-ambasadorja Yuri Kim dhe kryeministri Edi Rama në Nju Jork

Kryeministri Edi Rama është takuar me ish ambasadoren amerikane në Tiranë, Yuri Kim gjatë qëndrimit të tij në Nju Jork ku merr pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkaura.

Kim, e cila sot mban postin e ndihmës-sekretares në Departamentin e Shtetit thotë se është kënaqësi të shohë Ramën që kryeson debatin në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, kryesinë e së cilës e ka Shqipëra.

Ajo gjithashtu thotë se me Ramën bisedoi për forcimin e marrëdhënieve mes Shqipërisë dhe SHBA.

"It was a pleasure to see the Prime Minister of Albania, Edi Rama, at UNGA78, where he chaired the Security Council's debate on Russia's invasion of Ukraine.

We also had the opportunity to discuss ways to strengthen US-Albania relations and American support for Albania's EU membership path and our cooperation in NATO and the UN Security Council," says former ambassador Kim.

Video