The mero baze unravels all the threads connecting the tower businessman with Shkëlzen Berisha (Details)

2023-08-08 20:27:28Pikëpamje SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Mero Baze / Tower "Tirana Mountain" / Shkëlzen Berisha

By Mero Baze

The debate over Tirana's tallest tower happened suddenly. Although the permit had been granted since March, some voices who had described it as a "corner" of power for the Berisha family were not taken too seriously.

The one who builds the tower is greater than the one who has the name and is lacing. Essentially the group that stands not only behind this tower but after about 1 billion euros of construction in Tirana, has within it the big owners of the group "Klan", who serve as a broken phone between Berisha and Theo. To Rama, selling bulls for Berisha and Berisha selling friendship with Theo as a threat to abandon him, but he did not listen to them.

They are the same ones who build at the end of the "Road of Kavaja", destroying since Berisha's time perhaps the best museum in the Balkans albania has had, that of Natural Sciences, and in some other shipyards in good areas of Tirana.

Within this group Ilir Shtufi is simply the man who has given the guarantee to the power that within that group he is a man of Berisha and for this tower Sali Berisha will not make noise.

But within the group, there are businessmen close to Socialist ministers who have helped Berisha's man obtain dozens of licenses for photovoltaic parks, and reconstruction tenders.

The noise started just when he was seen that this promise of his was being kept. For months, Sali Berisha and his men not only avoided any signs of aggressiveness towards the project, but had the builder their main sponsor in every foltore activity. And that's better than the power part of the foltore militants know.

The builder is part of Shkëlzen Berisha's trusted people in the field of construction investments, as the builder is the first cousin of Shkëlqim Beshiri who suddenly appears to be the owner of the land of Teqe of Zall in Ksamil, where the delvina family properties are returned in Saranda, or where he receives permission as a strategic investor in Lalëz to the former land of the Arab investor who was beaten by local bandits there.

Anyone who has a curiosity for him as an investor can follow the link to his company that is public. https://lim-em.al/godinat

Think of Berisha now allowing the people of his political opponents to do even one building. He took the stites at night.

While his first cousin, who is the builder of the tower, currently has these shipyards in Tirana along with these associates mentioned above. Nova Construction Company in Tirana in the field of construction as follows:

It has 85 thousand square meters all above and below ground, 200 meters high behind tob (Tower)

The building of the museum of sciences "Garden Building" is under construction of a 27 thousand square meters building complex.

There is in the process of construction of Mine Peza at the Vefa market 35 thousand square meters

There is under way a Paris commune large 30 thousand square meters investment facility just launched this

There is construction under way in Laprake 15 thousand square meters

In the process facing "Casa Italia" 5 residential buildings 50 thousand square meters

Kulla te oborri i Gardës 15 mijë metra katror

Pra ka gjithsej 257 mijë metra katrorë ndërtimi leje vetëm në Tiranë që shkojnë tek rreth 1 milard euro. Të mos vazhojmë më tej nëpër Shqipëri. 

Debati për kullën u bë i prekshëm kur vendi u rrethua dhe grupimi i Arlind Qorrit protestoi para rrethimit për prishje të lulishtes. Kur unë fola para disa muajsh, as që e vuri njeri ujin në zjarr, ç’ka tregonte se Berisha po e mbante fjalën.

Pastaj dolën zëra të tjerë që provuan lidhjet me Berishën dhe ai u bë viral.

Ky debat tani ka rirreshtuar politikën dhe natyrisht shtypin, duke vënë në siklet dhjetëra opozitarë dhe qeveritarë.

I gjithë spektri i shtypit që mbështet Sali Berishën, me një lehtësi të padurueshme filluan të relativizojnë lidhjet edhe pse i njohin mirë investitorët, duke u sjellë si “njerëz normalë” dhe duke e trajtuar si biznes ligjor. A thua nuk janë këta që akuzojnë gjithë dynjanë pa asnjë lidhje as faktike as logjike, jo vetëm për biznese por qoftë dhe nga “qytetari digital”.

Në siklet janë vënë mediat e mëdha, për shkak të aleancave me njëra tjetrën për shkak të përfshirjes në këtë histori të pronarëve juridik dhe partnerëve të grupit Klan.

Akoma më në siklet ndjehen segmente të qeverisë, ministra dhe ish-ministra që e kanë të njëjtin investitor partner të tyre dhe e kanë mbushur me licenca dhe tenderë, gjithmonë duke u premtuar se për ta nuk do flas Doktori.

Që t’i bie shkurt, kjo histori në fakt tregon thjesht se si funksionon politika në Shqipëri dhe çfarë shesin tek dy palët sekserët e politikës.  Edi Rama, Sali Berisha, Lulzim Basha, Ilir Meta dhe të tjerë, do të ishte më normale të takoheshin vetë me njëri-tjetrin nëse duan të bëjnë pazare dhe Shqipërisë do t’i kushtonte më pak.

Në këtë histori ata janë më shumë të përdorur se sa përfitues. Përfshi dhe Sali Berishën, që në këtë rast më dhimbset pak, (mund ta merrni me mend më dhimbset ) se nga “kapadai” që shfaqet në publik, është kthyer thjesht në një dordolec që e urdhërojnë sekserët që i flasin në emër të Edi Ramës.

Këta që bëjnë si “besnikë” të Berishës, drekojnë e darkojnë me Edi Ramën duke i treguar atij “qyfyre” nga Berisha pastaj darkojnë me Berishën duke i treguar se ishin tek Rama dhe i thanë ashtu e kështu për të, pastaj kapin ministra të Ramës dhe u kërkojnë punë për njerëz të Berishës dhe u thonë se Berisha nuk flet, pastaj kapin Berishën dhe njerëzit e tij dhe u kërkojnë pjesën që u rregulluan punë dhe kështu pafundësisht.

Kur nuk funksionon, kur ngecin tek ndonjë ministër dalin në TV si analistë të pavarur dhe godasin “korrupsionin” e qeverisë Rama dhe në këtë rast pronari i Tv Klanit bën si i nxehur se nuk e “pyesin” se janë të pavarur.

Pra nuk është puna se janë një grup biznesmeno-meditatik që mbështet Berishën apo Ramën. Të jesh me Berishën apo Ramën është zgjedhje personale dhe nuk pse i merr leje askujt.

Këta janë ata që për të rrjepur Edi Ramën duhet patjetër të mbajnë në lojë Berishën, pasi nuk kanë më arsye pse të jenë pastaj sekserë mes tij dhe Berishës. 

Kaq është gjithë historia jo vetëm e kësaj kulle, por dhe e gjithë miliardave që ky grup po bën në Shqipëri, që aktualisht ka një vlerë ndërtimi që shkon tek 4 miliardë euro nëse ua fotografon vetëm lejet publike që kanë në gjithë Shqipërinë. 

Sa për dijeni meqë keni hallin se kjo aferë u shpik nga unë dhe të tjerë për të mbuluar aferën e inceneratorëve, përveçse nuk kam asnjë lidhje me asnjë personazh të inceneratorëve, kam dhe një neveri për stilin prej gabeli me të cilin janë kryer gjithë pazaret në atë histori.

Por që të jeni të qetë, gërmuesin e dherave të inceneratorëve e keni pjesë të këtij grupi dhe paret e shpenzuara deri tani për inceneratorët, megjithë vjedhjet janë pare xhepi për këta.

Tani quajeni si të doni Berishën në këtë histori, në daçi viktimë, në daçi të kapur, në daçi pronar, por e gjithë historia tregon se korrupsioni politik i Berishës dhe nevoja që të qëndrojë në politikë me çdo kusht, në fakt ka prodhuar miliarderët e shekullit në Shqipëri.

Video