Edi Rama nesër në Londër, takim me Sunak

21 Mars 2023, 09:27Politikë SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX

Kryeministri Rama do të fluturojë të mërkurën drejt Londrës, ku do të zhvillojë një takim me homologun e tij Rishid Sunak.

Mësohet se në fund të takimit do të ketë edhe një konferencë të përbashkët për shtyp. Rama shoqërohet nga ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi.

Mësohet se fokusi i takimit përvec bashkëpunimit dypalësh janë edhe cështjet që lidhin me emigracionin ilegal dhe krimin e organizuar.

Rama do t’u flasë britanikëve edhe në një sfond tjetër, përmes një leksioni të hapur në London School of Economics me shqiptaren Lea Ypi, e cila është një profesore e teorisë politike në këtë universitet.

Video