Dropulli në flakë! Pëson djegie një zjarrfikës, tjetri asfiksohet nga tymi

9 Korrik 2024, 20:34Aktualitet SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Zjarret në Dropull mbrëmjen e së hënës

Flakë të mëdha vijojnë të djegin sipërfaqe të mëdha pyjesh dhe shkurre në zonëne  Dropullit, pavarësisht se Ministria e Mbrojtjes njoftoi mesditën e sotme se situata ishte vënë nën kontroll.

Aktualisht raportohet se dy zjarrfikës kanë mbetur të lënduar, njëri prej tyre ka pësuar djegie, ndërsa tjetri ka shfaqur probleme me frymëmarrjen për shkak të tymit.

Raportohet se gjendja e tyre është e stabilizuar si dhe janë evakuuar për t’u trajtuar në spital.

Gjatë operacionit në Dropull u aktivizuan shërbimet zjarrfikëse të Gjirokastrës, Dropullit, Përmetit, Tepelenës dhe Libohovës.

Raportohet se Shqipëria ka kërkuar ndihmë nga Greqia për ndërhyrje me dy avionë për shuarjen e zjarreve.

Video