Sylvinho zyrtarisht nga sot nuk është më trajner i Kombëtares

9 Korrik 2024, 12:21Sport SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Sylvio Mendes Campo Junior

Nga sot (9 korrik), Sylvinho zyrtarisht nuk është më trajneri i Shqipërisë, pikërisht në këtë datë atij i ka skaduar kontrata.

Por a do të ketë rinovim?

Dyshimet që rrethuan pankinën e Kombëtares së Shqipërisë pas eliminimit nga Euro 2024 do të shuhen brenda kësaj jave.

Pushimet e teknikut brazilian kanë përfunduar, ndërsa tekniku pritet të kthehet në Tiranë me ide të qarta për të ardhmen, ku në program është një takim me Presidentin e Federatës, Armand Duka që do të vendosë përfundimisht çështjen e trajnerit kuqezi.

Nga FSHF rrjedh një farë optimizmi, kjo edhe për dëshirën e qeverisë shqiptare të futbollit për të rinovuar kontratën, por për të kërcyer “tangon” duhen dy vetë, ndërsa topi qëndron në fushën e Sylvinho, që para finaleve të Euro 2024, kur në tavolinën e tij u vendos kontrata e re.

Refuzimi i atëhershëm i teknikut dhe ngurrimi gjatë javëve të fundit mban gjallë gjithë opsionet.

Po ashtu, lajmet nga mediat spanjolle, portugeze dhe braziliane për oferta të tjera, vetëm sa kanë shtuar dozat e dyshuesëve.

Numri i skeptikëve u rrit pas paraqitjes së Kombëtares së Shqipërisë në Euro 2024.

Pas një fushate eliminatore të shkëlqyer, Sylvinho provoi të ndryshojë në ndeshjet e Evropianit.

Për disa ishte mungesë guximi, për të tjerë vështirësi nga ana e teknikut për të lexuar sfidat, ndërsa thuajse të gjithë kritikuan zëvendësimet e tij.

Të gjitha këto pikëpyetje do të marrin përgjigje shumë shpejt, ndërsa numërimi mbrapsht ka nisur deri në vendimin final për pankinën “kuqezi”.

 

Video