Dentists, agents, lawyers and 'actresses'/ 'FRAUD' women who robbed millions of euros in Albania!

2023-06-05 10:49:05Fokus SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Photomontage from VoxNews.al

Alma Beqiri worked as an agent in the private post office "Adex" in Korça and Pogradec.

The 46-year-old delivered various postal packages, on behalf of third parties, and the monetary amounts she collected from customers, she did not transfer to the account of the selling commercial entities, nor to the company that performed this service.

According to the prosecutor's office, during the period 2021-2023, in which she acted as an agent of private postal services in Korça and Pogradec, it is suspected that through fraud, she embezzled the amount of 3,000,000 euros.

But the case of Alma Beqir brought back once more the stories of fraudulent women who robbed millions of euros in Albania. VoxNews will introduce you to some of the stories of these women with different professions from dentists, agents, lawyers and 'actresses', etc.

1993- Maksude Kadena

Dentists, agents, lawyers and 'actresses'/ 'FRAUD' women who

In the early 90s, exactly in 1993, Maksude Kadena attracted a large number of Albanians around him, who wanted to put their money in a pyramid scheme, hoping to get more. Maksudja, also known as Sudja, a Roma woman, attracted many customers by using what appeared to be a crystal sphere as an oracle claiming to predict the profits of foreign investors.

Sudja, që më parë kishte punuar si rrobalarëse dhe punonjëse në një fabrikë këpucësh, ia doli t’i bindte klientët e saj. Sipas dokumenteve të siguruara nga Shqiptarja.com në 2018-n, rezultoi se pasuria e subjektit “Sude” përmblidhej në vetëm 5.531.606, ndërkohë që detyrimet ndaj personave të tretë shkonin më shumë se 39.2 miliardë lekë sipas kursit aktual të këmbimit valutor.

Në vitin 1996, Sudja ishte e para firmë piramidale që falimentoi duke shkaktuar efektin domino te të gjitha firmat e tjera, gjë që nxiti konflikte të ashpra civile, që u pasuan më pas me shpërthimin e vitit 1997.

Kur u arrestua, Sudja u gjet duke ngrënë bukë me gjizë në një apartament të shkatërruar dhe në 2001-shin u dënua me pesë vite heqje lirie.

1995-1997- Shemsie Kadria

Dentists, agents, lawyers and 'actresses'/ 'FRAUD' women who

Gjatë viteve 1995-1997, Shemsie Kadria, ish-presidentja e firmës piramidale “Gjallica”, mashtroi rreth 70,000 kreditorë, të cilëve u mori para me fajde. “Gjallica” vepronte në qytetin e Vlorës dhe falimentoi në shkurt të 1997-s, gjë që nxiti protestat e dhunshme në Vlorë që u shndërruan më pas në rebelim kundër qeverisë. Në janar të 2001, Gjykata e Tiranës e dënoi me 17 vite burg ish-presidenten e “Gjallicës”, ndërsa në 2007-n u la e lirë falë amnistisë së presidentit të asaj kohe, Alfred Moisiu.

Në mars të 2013-s, Shemsie Kadria u shpall sërish në kërkim sepse akuzohej nga Prokuroria se kishte zhvilluar një tjetër aktivitet duke mashtruar me shuma të mëdha parash. Ajo u denoncua nga tre qytetarë të ndryshëm, që thanë se u ka marrë nga 30,000 – 60,000 euro për prenotime apartamentesh, të cilat më pas nuk ua ka dhënë. Një vit më vonë, u shpall e pafajshme.

25 Korrik, 2019- Violeta Petro

64-vjeçarja Violeta Petro u arrestua në gusht të këtij viti me akuzën e mashtrimit, fshehjes së të ardhurave dhe mospagimit të taksave dhe tatimeve. Petro mashtronte biznesmenë duke u premtuar projekte të mëdha ndërtimi të financuara nga UNICEF. Ajo paraqitej si përfaqësuese e UNICEF dhe pasi i mashtronte, u merrte fonde për përfitime personale. 64-vjeçarja u ofronte bizneseve që të bëheshin pjesë e projekteve, kryesisht që lidheshin me kopshte, çerdhe dhe azile për pleqtë, por fillimisht duhet të paguanin 1% të vlerës së projektit. Nga kallëzimet në polici, u vërtetuan dy raste mashtrimi me vlerë 60,000 dhe 32,000 dollarë. Më pas, numri i denoncimeve shkoi në 9.

2016- Luli dhe Adelia Makashi

Dentists, agents, lawyers and 'actresses'/ 'FRAUD' women who

Përmes një agjencie punësimi me emrin Ande-Lm, Luli dhe Adelia Makashi mashtruan 225 shtetas shqiptarë, me pretendimin se do t’i dërgonin në Kanada me viza pune ose studimi.

Sipas dokumenteve të siguruara nga Prokuroria, nënë e bijë kërkonin nga 2,000 deri në 10,000 dollarë për person në mënyrë që të bënin të mundur dërgimin në Kanada. Ato u arrestuan në 2016-n. Pak para arrestimit, për të fshehur gjurmët, e shitën kompaninë te dikush tjetër.

Si funksiononte skema e mashtrimit? Luli Makashi, administratore e kompanisë Ande-Lm, dhe Adelia si koordinatore, hiqeshin sikur ofronin shërbime ndërmjetësimi punësimi. Gjatë prezantimit të punës së tyre, përpara aplikantëve paraqiteshin njerëz që hiqeshin si përfaqësues kanadezë. Në tetor të 2017-s, ato u dënuam me 18 vite burg.

28 shkurt 2018 - Olesia Duka

Stomatologia Olesia Duka, ish-bashkëshortja e Bojken Lakos, mashtronte qytetarët duke premtuar se do t’ua kthente paratë e marra borxh me një përqindje më të lartë, pasi biznesi i saj, një klinikë dentare, gjeneronte sasi të mëdha parash.

Për dy vite, nga 2015-a deri në 2017-n, ajo vodhi 2.733.049 euro, 26.100.000 lekë dhe 103.000 dollarë nga 14 persona. Olesia Duka u dënua me 6 vjet dhe 8 muaj burg.

2015- Amarilda Leka

Dentists, agents, lawyers and 'actresses'/ 'FRAUD' women who

Amarilda Leka, 33 vjeç, u arrestua nga policia pasi i kishte marrë 50,000 euro të afërmit të një të dënuari për vrasje.

Leka shtirej si juriste dhe përpiqej t’u zhvaste para të arrestuarve, duke u premtuar se do të ndërhynte te gjyqtarët për t’i liruar. Kjo është hera e dytë që 33-vjeçarja arrestohet.

Leka u arrestua në vitin 2015 pas denoncimeve të shumta ndaj saj dhe u dënua me 2 vjet e 6 muaj burg nga Gjykata e Tiranës për veprën penale të “ushtrimit të ndikimit të paligjshëm të personave që kryejnë funksione publike dhe akuzën e kallëzimit të rremë”.

Natasha Kaciqi

Dentists, agents, lawyers and 'actresses'/ 'FRAUD' women who

Në gusht të 2017-s, Natasha Kaciqi u arrestua nga policia së bashku me personin që bashkëjetonte, si bashkëpunëtorë për zhvatje parash. Kaciqi arriti t’i merrte një biznesmeni italian mbi të 50-at 33,000 euro duke i thënë se do të blinte një shtëpi në Shqipëri, ku do të jetonin bashkë. “Corriere del Veneto” shkroi asokohe se Natasha s’e bleu kurrë “shtëpinë e ëndrrave” për të cilën thuhej se biznesmeni kishte krijuar shumë iluzione. Ajo u nda prej tij dhe shkoi të jetonte me një burrë tjetër në Treviso.

Megjithatë nuk e ndërpreu komunikimin me italianin; Natasha e kërcënonte vazhdimisht se do t’i tregonte bashkëshortes së tij, nëse ai nuk i jepte para. Duke mos ditur ç’të bënte, biznesmeni kontaktoi me karabinierët, të cilët e këshilluan t’i mbante lojën dhe të linin një takim, kinse për t’i dhënë paratë.

Enertila Beqja

Dentists, agents, lawyers and 'actresses'/ 'FRAUD' women who

Enertila Beqja pretendonte se ishte aktorja venezueliane Elizabeth Gutierrez. Historia e saj me drejtorin e postës në Manzë, Durrës, ishte një ndër më të përfolurat në 2017-n. Barush Ahmeti deklaroi në polici se dëshironte të martohej me bjonden bukuroshe me të cilën ishte njohur në Facebook, me të cilën kishte komunikuar që në 2015-n.

According to the statement to the police, Enertila first asked for 1,000 euros, while then she wanted other gifts and items such as: a mattress, three puppies, a parrot, a treadmill, all the household furniture, phones, jewelry, etc., the value of which it was claimed to be about 53 million old ALL.

Enertila used profiles with fake names to deceive different people, where some of the names were Aleksandër Gjoka, Elona Gjoka, Agim Gjoka, Eli Eli, etc. Beqja was sentenced to 3.4 years in prison, of which he served 9 months and was released in July of this year, because he has two sick and paralyzed parents that he must take care of.

NOTE : The materials of this article were taken from ' Google ', the article was adapted by the VoxNews.al editors

Video