Karteli kolumbian dhe shqiptar "bëhen bashkë", kapen 2 ton kokainë në Irlandë me vlerë 430 milion paund!

28 Shtator 2023, 13:31Aktualitet SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Kapen 2 ton kokainë në Irlandë me vlerë 430 milion paund

Karteli më i madh i drogës në Kolumbi dhe një konsorcium kriminal evropian i udhëhequr nga shqiptarët janë të dyshuarit kryesorë për kapjen më të madhe të kokainës në ujërat irlandeze.

Sipas Irish Independent, 2.25 ton kokainë u gjetën në bordin e një anije mallrash 190 metra e gjatë, që besohet të jetë në pronësi të kartelit famëkeq 'Gulf Clan' në Kolumbi, në brigjet irlandeze të martën.

Sekuestrimi i drogës u bë nga një operacion ushtarak, ku forcat speciale elitare zbritën nga një helikopter në anijen e ngarkesave në lëvizje.

Qëllimi i bandës ishte të ngarkonte ngarkesën, në një peshkarexhë dhe ta zbarkonte në Irlandë, për ta shpërdarë më pas.

Ky plan u rrëzua pasi peshkatari, pasi nuk arriti në anijen e ngarkesave për shkak të motit të keq dhe përfundoi duke u rrëzuar në brigjet e Wexford.

Sipas Irish Independent, hetuesit dyshojnë gjithashtu se karteli Kinahan - një grup famëkeq i krimit të organizuar në Irlandë - kishte një aksion "të rëndësishëm" në tërheqje e kokainës.

Burime të shumta për media irlandeze thanë se anija e mallrave përdorej thjesht për trafikun e kokainës dhe, ndryshe nga anijet e tjera të drogës që përshkonin Atlantikun, nuk mbante ngarkesë legjitime.

Burimet konfirmuan gjithashtu se anëtarët e ekuipazhit u përpoqën të digjnin kokainën dhe ta hidhnin në gomonen e shpëtimit ndërsa Forcat Speciale hidheshin me litar në anije, por ushtarët arritën ta shuajnë zjarrin dhe vetëm disa ambalazhe të jashtme u shkrinë. 

Video