Drama for Uruguay, the "miracle" of South Korea, beats Portugal and moves to the next stage

2022-12-02 18:12:42Sport SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
South Korean holiday

Last-minute cheers for South Korea as they progress to the next stage of the World Cup, while Uruguay suffer drama.

A goal at the end for the Asians who beat Portugal 2-1 and finished the group with 4 points, the same as Uruguay, but with a goal difference.

The South Koreans never gave up even though they went first at a disadvantage, while thanks to these three points they are the ones who go to the next round precisely thanks to the goal difference leaving Uruguay out. On the other hand, Portugal is not risking anything as it maintains the first place with six points.

Uruguai nuk arrin kështu në fazën tjetër të Kupës së Botës, edhe pse kaloi 2-0 Ganën ku De Arrascaeta shkëlqeu me dy gola në pjesën e parë. Amerikanojugorët zhvilluan një ndeshje model duke i dhënë një leksion ekipit afrikan që i jep lamtumirën Kupës së Botës bashkë me bardhekaltërit.

Ndeshje me shumë ritëm në Doha ku ganezët humbën një 11-metërsh me Ayew të ndalur nga portieri, ndërsa menjëherë më pas Suarez goditi portën dhe topi i kthyer në kokën e De Arrascaetas përfundoi në rrjetë. Gol që zhbllokoi ndeshjen e skuadrës së Uruguait që nuk zhgënjeu dhe mori kontrollin e sfidës delikate duke shënuar me të njëjtin autor edhe pak minuta më vonë.

Video