SPAK publishes the names of the WORLD of crime on TV, THIS is from "Sky ECC"!

2024-05-18 10:25:32Fokus SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
SPAK

Yesterday, the Special Prosecutor's Office issued about 50 arrest warrants for the capture of some people from the world of crime after the analysis of the conversations in the " Sky ECC " application.

On the orders of SPAK, RENEA and FNSH forces carried out one of the largest actions in several cities and their surrounding areas. Controls were extended to several cities and areas such as Tirana, Vlorë, Lezhë, Fushë-Krujë, Nikël, Kurbin, etc. Arrest warrants were also issued for the brothers, Astrit and Altin Avdylaj and Durim and Valter Bami .

The last two are suspected to be in Dubai, while checks were carried out in their apartments in Nikël.

Controls have also been extended to the Fresco area in Tirana, specifically to the residences of the Duka brothers, Erlis and Leonard Duka, known as the enemies of Ervis Martinaj, the former gambling boss who has been considered missing since August 8 of the year 2022.

Among the list of arrest warrants is the former MP of the SP, Arben Ndoka, who has been declared wanted.

Also, the Special Prosecutor's Office yesterday issued an arrest warrant for 3 State Police officers as part of today's operation.

Together with Erigert Mitri, who previously held the position as head of the Lezhë Police and Klodian Jasharin, there is also the name of Altin Morin, former RENEA officer.

SPAK is known to have issued an arrest warrant for Lulzim Berisha, otherwise known as Lul Berisha. From the names described as the leaders of the crime, so far no one has been arrested as they are abroad. It seems that they are seeing this police action from the hotels where they are located. 

Security measures have been issued for:

1-Leonard Duka arrested in Belgium is awaiting extradition for the murder of Santiago Malko

2-Erlis Duka still wanted for the murder of Santiago Malko

3-Fatmir Hyseni alias Docja wanted for the murder of Santiago Malko and the assassination of Inez Hajrulla

4-Arben Ndoka wanted, former MP, has been in Dubai for more than a year, mentioned in the file "Metamorfoza"

5- Xhevi Ndoka, Arben Ndoka's brother, arrested earlier for the properties communicated measures in prison

6- Samuel Ndoka , grandson of Arben Ndoka

7- Armando Ndreca , the brother of MP Eduard Ndreca, arrested a few weeks ago for drug cultivation in a camp in Lezhë, but within two days he was released by the Court.

8-Elvis Ndreca, the uncle's son of MP Eduard Ndreca

9- Astrit Avdylaj në kërkim, për sigurim kushtesh për të kryer vrasje. (I njohur në Dosjen 339. Ai u arrestua në vitin 2018, si pjesë e dosjes “339”, gjatë operacionit “Volvo 4” për laboratorin e kokainës që u gjet në Has. Është liruar nga qelia e paraburgimit. Vendimi që u mor të hënën lidhet me tejkalim të afateve procedurale hetimore). (Me pikëpyetje emri i Altin Avdylajt nëse ka masë sigurie)

10-Aldo Avdylaj nipi i Astritit, sigurim kushtesh për të kryer vrasje

11-Albert Zaja arrestuar në 2021 për vrasjen e Shkëlzen Kastratit, komunikuar masa në burg

12- Durim Bami në kërkim i strehuar në Dubai, sigurim kushtesh për të vrarë Marklen Hakën. Nga atentati që iu bë këtij të fundit më 21 shtator 2019 mbeti e vdekur halla e tij. (Me pikëpyetje emri i Valter Bamit nëse ka masë sigurie)

13- Naim Stafuka, vëllai i Enverit të zhdukur prej kohësh pa gjurmë. Burimet thonë se Durim Bami siguroi kushte për të vrarë Marklen Hakën dhe në këtë ngjarje u përfshi edhe Stafuka.

14- Marklen Haka personazh i njohur, disa herë i lakuar si i përfshirë në ngjarje kriminale, rezultonte i lirë por ruhej nga kundërshtarët disa prej të cilëve më herët i kishte miq e bashkëpunëtorë

15- Santilo Basho i skeduar më herët, vëllai i Tesi Bashos i skeduar gjithashtu dhe i arratisur nga burgu, masa i është komunikuar në burg

16- Plaurent Dervishaj, kunati i Lul Berishës, në kërkim si pjesë e bandës së Durrësit. Gjykohet për vrasjet e 2005 ndaj Vajdin Lames e Klodian Saliut.

17- Lulzim Berisha, i arrestuar në Spanjë pjesë e grupit të Durrësit, akuzuar për vrasjet e 2005 Vajdin Lames e Klodian Saliut, gjykohet në mungesë

18- Viktor Imeri, në burg për vrasjen e Klodian Saliut e Vajdin Lames, iu komunikua masa në burg

19- Endrit Dokle, ish-anëtar i bandës së Durrësit, doli nga burgu më 14 janar 2020, ku në fakt duhet të qëndronte përjetë me vendim të gjyqtares së Krujës Enkeleda Hoxha.

Pse kriminelët shqiptarë gjejnë strehë të sigurt në Emiratet e Bashkuara Arabe!

Një numër gjithnjë e në rritje figurash të krimit shqiptarë po gjejnë strehim dhe po pastrojnë para në Emiratet e Bashkuara Arabe, duke e ditur se autoritetet në Shqipëri dhe gjetkë në Evropë do të hasin vështirësi për të siguruar ekstradimin e tyre.

Në dhjetor 2020, Prokuroria Speciale kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, e sapokrijuar e Shqipërisë, SPAK, bëri lëvizjen e saj kundër të ashtuquajturës “banda e Durrësit”, një klan i fuqishëm kriminal me qendër në qytetin bregdetar shqiptar të Durrësit.

SPAK akuzoi anëtarët kryesorë të bandës për përfshirje në tre vrasje në 2005 dhe lëshoi ??urdhër arresti ndërkombëtar për disa prej tyre, duke përfshirë një rezident në Dubai të quajtur Plaurent Dervishaj.

Policia në Emiratet e Bashkuara Arabe kapi atë dhe autoritetet në Tiranë nisën procesin për ekstradimin e tij. Dervishaj, megjithatë, ende nuk është dorëzuar dhe që atëherë është liruar nga paraburgimi.

“Ne bëmë çdo përpjekje, por u përballëm me burokraci dhe vonesa nga autoritetet e Emirateve”, tha një zyrtar shqiptar me njohuri për procesin dhe që foli në kushte anonimiteti.

“Në një moment, i plotësuam të gjitha kërkesat e tyre, por thjesht nuk morëm më lajme prej tyre.” Por nuk është vetëm Dervishaj.

Në fakt, vështirësitë me të cilat përballen autoritetet shqiptare në sigurimin e ekstradimit të shqiptarëve të kërkuar nga Emiratet e Bashkuara Arabe duket se kanë shtyrë një numër në rritje figurash të krimit shqiptarë të kërkojnë strehim atje.

“Teknikisht, ata nuk refuzojnë ekstradimet. Kryejnë arrestime, por e zvarritin deri në atë pikë sa mbaron afati i paraburgimit dhe ata lirohen”, tha zyrtari.

Shfrytëzohen mënyra të ndryshme

Pengesa më e madhe përsa i përket ekstradimit është mungesa e një traktati dypalësh ekstradimi mes Shqipërisë dhe Emirateve të Bashkuara Arabe. 

“Me vende si Shqipëria, procesi i ekstradimit bëhet më i ndërlikuar, edhe sepse në Emiratet e Bashkuara Arabe ka disa institucione të përfshira në proces.”

Bëhet edhe më e ndërlikuar nëse personi kërkuar ka vendbanim të përhershëm në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Në prill, ministrat e brendshëm të Shqipërisë dhe Emirateve të Bashkuara Arabe nënshkruan një marrëveshje sigurie që lehtëson shkëmbimin e informacionit dhe trajnimin mes forcave policore të dy vendeve, por çështja e ekstradimit nuk u përmend.

Emiratet e Bashkuara Arabe ishin bërë një strehë e sigurt, një vend ku figurat e krimit mund t’i shpëtojnë drejtësisë me familjet e tyre dhe ku mund t’i vizitojnë bashkëpunëtorët e tyre.

Gjatë pesë viteve të fundit, tha ajo, “numri i atyre që migrojnë në Emiratet e Bashkuara Arabe është rritur ndjeshëm”. Një prej tyre ishte Florenc Çapja, një nga drejtuesit e një bande famëkeqe kriminale në qytetin e Elbasanit. Në maj të vitit të kaluar, Shqipëria kërkoi pa sukses ekstradimin e tij nën akuzat për dy vrasje në vitin 2012.

Pastrim parash

Problemi nuk është vetëm shqiptar. Edhe Italia ka luftuar për të siguruar ekstradimin e Eldi Dizdarit nga Emiratet e Bashkuara Arabe, pavarësisht faktit se prokurorët italianë e akuzojnë atë për drejtimin e një rrjeti të madh trafiku kokaine të njohur si “Compania Bello”.

Si shumë shqqiptarë të tjerë që jetojnë në vendin e Gjirit, ai nuk i ka ndalur aktivitetet e tij të paligjshme, thonë prokurorët.

Në prill, autoritetet në Belgjikë, Gjermani dhe Holandë arrestuan 19 persona pas një hetimi ndërkombëtar për një rrjet trafiku kokaine.

Sipas një raporti të Associated Press, autoritetet zbuluan se “qendra e kontrollit të trafikantëve ishte me bazë në Dubai, ku grupi organizonte furnizimin e tij me kokainë nga Bolivia”.

Emiratet e Bashkuara Arabe janë gjithashtu një destinacion tërheqës për të investuar të ardhurat nga aktivitete të tilla.

In March, the Financial Action Task Force, a global financial crime watchdog, placed the UAE on a so-called "grey list" of jurisdictions subject to increased monitoring, citing "strategic deficiencies" in the fight against money laundering. and financing of terrorism.

Travel and investment

The United Arab Emirates is no longer a distant destination for Albanians. Today there are direct flights to the Emirates from the Albanian capital, Tirana, low-cost and more expensive options.

Albanian citizens can apply online for short-term visas, while citizens of the United Arab Emirates can enter Albania during the summer without first applying for a permit.

Seeing an opportunity, tour operators offer cheap packages to Albanians who wish to visit Dubai or Abu Dhabi.

Some young Albanians have even found work there, especially in the entertainment industry.

Video