Murder for 'blood revenge' in the eyes of the girl/ The two Albanians appear before the German court, their roles?

2023-01-30 18:22:34Aktualitet SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX

Six years after the serious crime in Germany where Kujtim Prenga, 46 years old, former officer of the Military Police, was killed with 5 bullets, two other perpetrators have appeared in court.

The so-called blood revenge murder that took place in Visselhövede made headlines in German and Albanian media in 2017. One of the perpetrators of the murder has been convicted, while two other defendants are currently on trial. Meanwhile, their role has also been clarified, where it is learned that one of the two was the one who pulled the trigger.

" Convinced that the two accused participated in the crime ", this is the attitude of more than ten months of hearings in the so-called revenge killing trial in the Verden District Court, First Grand Criminal Chamber. The judges have notified the other parties involved in the procedure with a decision.

However, this is only an interim result and does not mean that the 32- and 36-year-old defendants will be found guilty of murder.

The decision concerns the summoning of the Dutch police requested by the public prosecutor. The two Albanians were arrested in April 2021, shortly after the suspected murder weapon was found in the Bad Fallingbostel area. The only person involved in the crime, who was previously convicted, had told the police where he was buried and had given the names of his already accused cousins ??as the perpetrators.

The 36-year-old accused sat behind him on a motorbike in January 2017 and shot former officer Prenga in front of the primary school in Visselhöved. According to the indictment, the second accused was involved in the previous surveillance of the 46-year-old man and notified his associates when the man left his apartment.

The motive of the crime is considered revenge, since the 46-year-old, who worked in Albania as a police officer and in the security service, in 2011 had shot in a "self-defense situation" at midnight on December 30, 2011 in a music bar in Kamëz. 28-year-old Armando Frroku. Fearing "bloody revenge", the 46-year-old fled to Germany after his imprisonment and lived with his three children in Visselhövede until he was killed.

The prosecutor asked for the Dutch police officers to be charged because the 36-year-old is understood to have told them in a Dutch investigation in 2018: "I took revenge for my brother". He has the "right of revenge", according to the canon, which is supposed to represent a type of customary law in Albania.

Me vendimin, gjykata refuzoi të ftonte hetuesit holandezë për shkak se deklaratat e rrëfyera “nuk lejojnë të nxirret asnjë përfundim për një kontribut specifik në krim”. Dhoma penale supozon katër kontribuues në krim: dy autorët në motoçikletë, një i tretë që më vonë duhej t’i merrte në zonën e Bad Fallingbostel dhe i katërti që kishte vëzhguar viktimën.

Prokurorja e gjyqit të parë u dëgjua në dy ditët e seancës kur u mor në pyetje vrasësi, i cili tashmë ishte dënuar. Ajo ishte gjithashtu përgjegjëse gjatë fazës së hetimit, udhëtoi vetë drejt Shqipërisë dhe përshkroi ditën e kërkimeve njëherazi në Gjermani, Holandë dhe Shqipëri në prill 2017. Policia u vendos edhe në veri të Shqipërisë. Po atë ditë u arrestua edhe motoçiklisti i cili tashmë ishte dënuar.

Nga pikëpamja e dhomës penale, pranimi i fajësisë mund të ngrihet që në shkurt, por pasi dhoma të ketë komentuar çështjen e përfshirjes në krim, avokatët mbrojtës mund të dëshirojnë të paraqesin propozime për prova.

Kujtim Prenga u qëllua me 5 plumba më 9 janar 2017 në qytetin e Viselhovedes në Gjermani. Ngjarja e rëndë ndodhi në sy të vajzës së tij të mitur, ndërsa 46-vjeçari kishte shkuar për ta marrë në shkollë. Pas 4 ditësh në koma, ai ka ndërruar jetë në spital.

Kujtim Prenga, ish-oficer i Policisë Ushtarake, ishte arrestuar dhe dënuar në Shqipëri pasi mesnatën e 30 dhjetorit të vitit 2011 vrau në një lokal me muzikë në Kamëz 28-vjeçarin Armando Frroku.

Prenga atëherë 41-vjeçar punonte si badigard në lokalin me muzikë, kur i riu, i cili dyshohej se ishte nën efektin e pijeve alkoolike pati një sherr për të cilin ndërhyri si roje sigurie Kujtim Prenga. Në sherr e sipër, Prenga qëlloi Armando Frrokun duke e lënë të vdekur. Ai u arrestua pas ngjarjes dhe deri në vitin 2016 ka qenë në burg.

Tragjedia tjetër

Por vrasja që ndodhi në lokal, për të cilën Prenga u dënua me burg pasoi me një tjetër tragjedi. Gruaja e tij humbi jetën rreth 1 vit pas burgosjes së bashkëshortit duke lënë dy fëmijë të mitur jetimë. Ajo vdiq pasi e zuri korrenti.

Në muajt e parë të 2016 Kujtim Prenga u largua në drejtim të Gjermanisë ku ishte strehuar në një kamp dhe kishte kërkuar azil bashkë me familjen e tij, me frikën e një hakmarrjeje të mundshme.

Pak ditë para se të vritej ai kishte komunikuar me miq të tij në Shqipëri dhe iu kishte treguar se ndodhej në kamp, por në ruajtje me vendim gjykate.

Vrasja në Gjermani 

Sipas mediave gjermane, ngjarja ka ndodhur gjatë ditës së hënë 9 janar 2017, ndërsa 46-vjeçari shqiptar u qellua, gjatë kohës që po merrte vajzën e tij nga një shkollë fillore.

Dy persona të armatosur të cilët lëviznin me motor i janë afruar dhe e kanë qëlluar shqiptarin në sy të vajzës së tij përpara shkollës. Pas kësaj autorët janë larguar me shpejtësi, ndërsa shqiptari, u transportua me urgjencë në spital, ku ndodhej në gjendje të rëndë deri më 13 janar kur edhe ndërroi jetë për shkak të plagëve të marra.

On April 25, 2017, the Rotenburger police, in cooperation with the Hanover police, arrested a 22-year-old man, suspected of being a co-author in the murder of the 46-year-old. The young man admitted to the police agents his participation in the murder./ bw

Video