Përfitoi nga Amnistia, ‘Buzëderri’ i Vlorës arrestohet sërish pas disa orësh

25 Prill 2024, 12:30Aktualitet SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Sokol Sinomati

Sokol Sinomati, i njohur ndryshe si "Buzëderri", babai i të riut Gëzim Sinimati, i cili u ekzekutua me snajper në janar në Vlorë, atentat akoma i pazbardhur, është një nga personat që përfitoi nga amnistia penale, duke përfituar lirinë të mërkurën.

Pak orë pas lirimit, burime bëjnë me dije se blutë e Vlorës kanë shkuar në banesë dhe e kanë arrestuar përsëri. Arrestimi është bërë për shkak se ndaj tij ka një vendim të drejtësisë italiane, që e ka dënuar me 12 vjet burg për trafik droge.

Burimet shprehen se urdhëri i drejtësisë italiane kishte pak kohë që ishte në dorë të policisë shqiptare, por nuk dihet pse nuk është ekzekutuar më përpara, ndërkohë Policia e Vlorës ka ndërhyrë pasi Sinomati është liruar.

I njohur me ndryshe edhe me nofkën “Buzëderri”, Sokol Sinomanti ka qenë pjesëtar i bandës së Gaxhait në vitin 1997.

Video