Sporti në zi/ Ndahet nga jeta legjenda shqiptare e futbollit

17 Mars 2024, 09:29Sport SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX

Ndahet nga jeta legjenda shqiptare e futbollit korçar Teodor Vaso. Vaso është ndarë nga jeta në moshën 83-vjecare.

Heroi i përfaqësueses shqiptare do të mbahet mend për shumë episode të veçanta në jetën e tij por më i veçanti ka qenë në ndeshjen e vitit 1967 ku luajti për 30 minuta me këmbë të vrarë dhe të ënjtur kundër Republikës Federale Gjermane.

Sporti në zi/ Ndahet nga jeta legjenda shqiptare e futbollit

Njëri nga 5 sportistët më të mirë të vitit 1968 në përbërje të ekipit Kombëtar të futbollit shqiptar për rezultatin e jashtëzakonshëm në barazimin 0-0 me kampionen e botës, RF Gjermane.

Më 17.12.1967 është cilësuar ndër 11-të më të mirët të futbollit shqiptar, në 55- vjetorin e futbollit tonë, të botuar në gazetë. Gjithashtu është cilësuar futbollist i shekullit të Korçës në vitin 1998 e gjithashtu është dekoruar me medaljen e artë për merita të shquara nga Ministria e Arsimit dhe Sportit.

Video