Alibia e dobët e ish-Kryeministrit, Berisha, si ‘pronari faktik’ i kullës në qendër

7 Gusht 2023, 12:42Fokus SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Kulla 58 katëshe, Berisha flet me gjuhën e Shkëlzenit

Sali Berisha krijoi një alibi të dobët në lidhje me akuzat publike që janë bërë fillimisht prej Lulzim Bashës dhe PD-së zyrtare dhe më pas nga mediat, e gazetarët se ai dhe familjarë të tij qëndrojnë pas ndërtimit të kullës në lulishten pas Teatrit të Operas dhe Baletit në Tiranë. 

I pyetur nga Top News, Berisha, ashtu siç më herët edhe djali i tij Shkëlzeni, sfidoi Kryeministrin Edi Rama që të anulojë lejen e dhënë. Thirrjet për të anuluar lejen si refren për të rrëzuar këto akuza nuk bëhet më kot.

Berisha e di shumë mirë që në këtë fazë të projektit, kur kompania ndërtuese pas të cilës akuzohet se qëndron djali i tij, ka paguar për hartimin e projektit, ka lidhur kontratat për furnitorët, apo kompanitë e tjera nënkontraktore që mund të kryejnë punime në kantier, anulimi i lejes është e pamundur.

Është i pamundur sepse kompania ndërtuese mund t’i drejtohet Arbitrazhit, jo vetëm për të përmbushur marrëveshjet e mundshme të nënshkruara me kompanitë nënkontraktore të saj, por edhe si dëmshpërblim shumëfish për investimet e deritanishme në këtë projekt.

Por jo vetëm kaq. Në deklaratën publike, Sali Berisha ngatërroi me, apo pa dashje thelbin e akuzave. Ai tha se si Kryeministër i vendit nuk ka firmosur asnjëherë për kulla në Tiranë. Por, në rastin e kullës pas Teatrit të Operas dhe Baletit askush nuk e ka akuzuar se ka firmosur ndërtimin e kullës. Firma për ndërtimin e saj është e Edi Ramës.

Ajo që akuzohet Berisha, që ish-kryeministri nuk e kupton, ose bën sikur s’e kupton është lidhja e djalit të tij, Shkëlzen Berisha me ndërtuesin e kullës, jo firma për ndërtimin e kullës. E thënë më thjesht, Berisha akuzohet se është ndërtuesi faktik i kullës, një term që së fundmi e kemi parë shpesh të përdoret nga SPAK në hetimin e çështjes së inceneratorëve.

Pikërisht me inceneratorët u mor Berisha edhe këtë të hënë në daljen për mediat, ku përsëriti deklaratat e mëhershme dhe u përpoq të minimizojë lidhjet e veta me kullën pas Teatrit të Operas dhe Baletit si gjoja zhurmë.

©Copyright Vox News

Ky artikull është ekskluziv i Vox News, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Vox News dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

 

 

 

Video