Njeriu i Macronit po komploton për të drejtuar BE-në

2 Gusht 2023, 23:32Fokus SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Vendet e vogla të BE-së kanë frikë se Breton mund të jetë një agjent për Francën

Kur Thierry Breton hodhi për herë të parë idenë për t’u bërë president i Komisionit Europian, as ai vetë nuk po e merrte seriozisht.

“Unë mund të jem në gjendje të marr në konsideratë një detyrë të re të Planit B”, u përgjigj komisioneri i tregut të brendshëm me buzëqeshje, kur u pyet nëse e donte postin e lartë, shkruan Politico Europe.

Por ndërsa zgjedhjet e Parlamentit Europian po afrohen, plani “Plani B” i Bretonit për të marrë drejtimin e ekzekutivit të BE-së po rikthehet në fokus.

Një ish-ministër dhe CEO i teknologjisë – ishte zgjedhja e dytë e Francës për komisionerin europian – Breton grumbulloi pushtet brenda ndërtesës ku ulen komisionarët.

Ai ka lënë vulën e tij në gjithçka, nga vaksinat e COVID deri te predhat e artilerisë për përpjekjet e luftës të Ukrainës.

Puna e tij – mbikëqyrja e tregut të vetëm të shenjtë të 27 vendeve anëtare të BE-së – është një nga portofolet më kritike në Bruksel, dhe mbajtësit e mëparshëm të postit përfshijnë ish-kryeministrin italian, Mario Monti, dhe politikanin konservator francez, Michel Barnier.

Tani, Bretoni duket i gatshëm të rrëmbejë edhe më shumë pushtetin pasi rivali i tij kryesor brenda Komisionit, Margrethe Vestager, po shikon një rol të ri drejt Bankës Europiane të Investimeve (EIB).

Ndërsa të qenit i fuqishëm në Komision nuk është garanci për t’u bërë lider i tij – ai do të kishte nevojë për mbështetjen e të gjithë liderëve të Evropës, plus konfirmimin e Parlamentit.

Zyrtarë të Komisionit dhe ndihmës politikë që folën me “Politico” në kushte anonimiteti thanë se Bretoni po bën gjithçka që mundet për ta bërë veten të duket si i pashmangshëm për pesë vitet e ardhshme.

Kjo përfshinte përdorimin e ndikimit të tij për të ndihmuar në bllokimin e emërimit të ekonomistes amerikane, Fiona Scott Morton, në një rol të lartë këshillues në ekzekutivin e BE-së.

Dhe ndërsa von der Leyen mbetet përgjigjja më e besueshme e “Planit A” për të drejtuar ekzekutivin e BE-së pas zgjedhjeve të 2024-s, rritja e pasigurisë rreth synimeve të saj do të thotë hapja e fushës ndaj pretendentëve të tjerë – përfshirë Bretonin.

“Është e qartë se Bretoni e dëshiron këtë punë”, tha një ndihmës i lartë politik.

“Në fakt, po bëhet më e dukshme çdo ditë”.

Perspektiva për të pasur Bretonin si president të Komisionit sigurisht që do të shqetësojë vendet më të vogla të BE-së, të cilët kanë frikë se ai mund të jetë një agjent për Francën.

Mund të shkaktojë gjithashtu shqetësim në Washington, pasi Bretoni paraqet një profil shumë më pak transatlantik sesa von der Leyen dhe ka marrë qëndrime të ashpra kundër Big Tech, duke e quajtur veten “zbatues” digjital të Evropës.

Edhe nëse Breton nuk e zë vendin kryesor, zyrtarë të ndryshëm të Komisionit dhe ndihmës politikë të kontaktuar për këtë artikull thanë se ai mund të synojë ende për një rol të lartë si nënkryetar i Komisionit.

Politikani me veshje CEO

Plani B i Bretonit për postin e lartë mund të duket si i pamundur.

Por kështu ishte edhe rruga në Komision katër vjet më parë, kur emri i tij u mor në konsideratë në minutën e fundit.

Në Komision, Breton ka arritur të kultivojë imazhin e një të huaji: një ish-CEO i teknologjisë, i cili është i lumtur të kalojë në mënyrë të ashpër mbi gjërat e bukura burokratike dhe nuk ka frikë të ngacmojë publikisht bosët e Big Tech si Elon Musk.

Por Breton, i cili shërbeu si ministër i Financave për ish-presidentin francez, Jacques Chirac, është gjithashtu një kafshë politike e aftë për të punuar në prapaskenë.

Ka shqetësime se, nëpërmjet Bretonit, Parisi po bëhet shumë me ndikim dhe po e shtyn BE-në drejt politikave, që janë të dobishme për ndërmarrjet e mëdha franceze, të mbështetura nga shteti.

Edhe pse Bretoni pohon se është tërësisht i pavarur nga Parisi, kritikë të tillë paralajmërojnë se Franca do të ishte krejtësisht shumë e fuqishme nëse Bretoni do të siguronte një pozicion kaq të fuqishëm.

Video