Humbi thellë zgjedhjet për Bashkinë e Kukës, si justifikohet kandidati  Berishës

25 Shtator 2023, 17:40Politikë SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Emri Vata

Kandidati i koalicionit opozitar “Bashkë Fitojmë”, Emri Vata ka reaguar për herë të parë pas humbjes së thellë të zgjedhjeve për kreun e ri të Bashkisë së Kukësit, zgjedhje këto të mbajtura pas shkarkimit të Safet Gjicit, i cili ishte pjesë e një skandali seksual në zyrën e tij.

Vata që humbi me pothuajse 6 mijë vota diferencë, u justifikua duke thënë se “patronazhistët dhe super-ministrat ishin me torbën plot”.

"Të dashur miq, të dashur bashkëpunëtorë, të dashur demokratë, të dashur kuksianë!

Dua të falenderoj, së pari strukturën e Partisë Demokratike në Kukës dhe familjet e tyre për qëndresën dhe mbështetjen në këtë sfidë të pabarabartë në shumë drejtime.

Demokratëve që më dhanë besim duke më votuar, u jam përherë mirënjohës.

Miqve që më mbështetën vazhdoj të jem borxhli dhe mirënjohës.

Përsëritja e asaj që të gjithë bashkë e kemi parë me sy është e panevojshme. Dua të theksoj se vetëm në pushtetin e Edi Ramës skandalet politike, morale dhe shoqërore nuk reflektohen në rezultat, por e thellojnë atë në favor të shkelësve.

Patronazhistët dhe super-ministrat ishin në Kukës me torbën plot, të lekëve dhe premtimeve, por tabloja e Kukësit të zbrazur në 10 vitet e pushtetit të tyre flet pa pasë nevojë për dorëzanë.

Rezultati i zgjedhjeve, me gjithë deformimet, presionin, shitblerjet e votës, krimin shtetëror duhet lexuar me kujdes.

Ne sot mbyllëm një fushatë, por jo misionin tonë që në Kukës dhe në gjithë Shqipërinë të kthejmë zgjedhjet e lira.

Uroj që vota e çdo qytetari Kuksian, të mos shpërdorohet.

Pa zgjedhje të lira nuk ka zgjidhje”, shkruan Vata që kandidonte në këto zgjedhje përballë Albert Halilaj i Partisë Socialiste, i cili në një deklaratë për mediat pas fitores, u ka premtuar qytetarëve që do t’i mbështesë për të gjitha problematikat.

Video