Putin zbret në Korenë e Veriut, pritet në aeroport nga Kim Jong Un. SHBA e shqetësuar

18 Qershor 2024, 23:45Kosova&Bota SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Putin pritet në aeroport nga Kim Jong Un

Presidenti rus Vladimir Putin mbërriti në Korenë e Veriut për të nisur vizitës së tij të parë në shtetin totalitar në 24 vjet.

Kreu i Kremlinit u prit teksa zbriste nga avioni i tij nga lideri i Koresë së Veriut Kim Jong-un dhe i rrethuar nga një roje nderi ushtarake.

Putin zbret në Korenë e Veriut, pritet në aeroport nga Kim Jong

Dy liderët u takuan për herë të fundit në shtator në kozmodromin Vostochny në lindjen e largët të Rusisë, por ky është udhëtimi i parë i Putinit në Phenian që nga viti 2000.

Lidhjet midis dy shteteve janë forcuar vitet e fundit, veçanërisht që nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia.

Koreja e Veriut ka nevojë për ndihmë me teknologjinë hapësinore pas dështimit të saj të fundit për të vendosur një satelit të dytë spiun në orbitë si dhe ushqim, karburant dhe valutë të huaj, teksa Rusia përballet me një mungesë të vazhdueshme armësh në luftën e saj në Ukrainë.

Kremlini e përshkroi udhëtimin si një "vizitë shtetërore miqësore" me mediat ruse duke raportuar se Putin dhe Kim mund të nënshkruajnë një marrëveshje partneriteti, duke përfshirë çështjet e sigurisë, dhe do të japin deklarata të përbashkëta për mediat.

Shtetet e Bashkuara kanë thënë se janë të shqetësuara për “thellimin” e bashkëpunimit mes Rusisë dhe Koresë së Veriut.

Pentagoni shprehu shqetësimin për lidhjet në rritje midis Moskës dhe Phenianit ndërsa Vladimir Putin mbërriti në Korenë e Veriut për vizitën e tij të parë në 24 vjet.

“Bashkëpunimi i thelluar midis Rusisë dhe DPRK-së është diçka që duhet të jetë shqetësuese, veçanërisht për këdo që është i interesuar të ruajë paqen dhe stabilitetin në Gadishullin Korean”, u tha gazetarëve gjeneralmajori Patrick Ryder, një zëdhënës i Pentagonit.

Video