Centrali bërthamor, urdhri për turistët që nuk paguan në Berat, Rama zbulon detaje pikante nga vizita e Melonit

18 Gusht 2023, 11:35Fokus SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Rama dhe Meloni

Kryeministrja italiane, Giorgia Meloni, do të rikthehet në tetor sërish në Tiranë, si një prej liderëve europiane që e ka shtyrë më  shumë Procesin e Berlinit dhe ka rol vendimtar në integrimin e rajonit. Kështu ka bërë me dije kryeministri shqiptar, Edi Rama, i cili në një intervistë për median italiane “La Stampa”, e ka vlerësuar homologen e tij maksimalisht rolin e saj si politikane me peshë brenda Bashkimit Europian.

Rama ka zbuluar edhe momentet më pikante të vizitës turistike katër-ditore, që Meloni zhvilloi në Vlorë.

Intervista e Ramës për La Stampa

“Giorgia është e pabesueshme. Mund të themi se lindi një miqësi. Por mbi të gjitha, se ajo është një politikane konkrete, nuk ka aspak një rrezik fashist”.

Pushimet katër-ditore të kryeministres Meloni në Shqipëri përfundojnë me përqafime të forta me kryeministrin Edi Rama, i cili e priti në vilën qeveritare dhe me ‘inat’.

Ajo u nis dje në orën 23:00 me tragetin Prince për në Brindisi: një kat i tërë i anijes ishte rezervuar për të, familjen dhe stafin e saj.

Sigurim, kamerierë, motobarkë, vizitë shumë private. Mund të na thoni diçka për pushimet e Melonit?

“Giorgia donte të pushonte, e prita në port të hënën, as nuk dola nga makina dhe e çova në banesën time. E lashë atje. Më pas, hëngrëm një darkë me të dhe familjen time”.

Ju, dhe Tony Blair gjithashtu, konfirmoni?

“Jo. Ai nuk ishte aty! Unë kam parë shumë fantazi për këtë dhe më shumë – si ajo që ajo nuk erdhi me traget, por me një jaht luksoz, ose se ajo erdhi për një termocentral bërthamor -, më vjen keq, por Blair u largua mëngjesin e ardhjes e saj”.

E keni marrë nëpër plazhet shqiptare?

“Ajo nuk ka lëvizur që nga e hëna. Vetëm një ditë, me motobarkë, për të shkuar në plazhin përballë, në Gjirin e Vlorës. Dhe dje, kur e çova në qytet, buzë detit. Shumë turistë italianë bënë selfie, duke thirrur “presidente e madhe”. I thashë që nëse do të matej pëlqimi me pranimin shqiptar, do të ishte 100%. Nuk më ndodh mua. Ajo u përgjigj se unë kam 10 vjet në pushtet, ajo 10 muaj. Por ka një episod tjetër në të cilin mendova: “Ajo është një gjigante”.

Dhe cili?

“Në mediat shqiptare dhe në TikTok nuk u fol veçse për një grup italianësh që u arratisën nga një restorant në Berat pa paguar. Kur i thashë Giorgias, të gjithë qeshën.

Ajo bërtiti dhe urdhëroi ambasadorin: “Shko dhe paguaj faturën për këta budallenj, të lutem, dhe bëj një deklaratë! Italia nuk mund të humbasë respektin kështu”.

Mes një kafeje dhe një tjetër, me çfarë dosjesh jeni marrë?

“Ne folëm gjatë për marrëdhëniet ndërkombëtare. Dhe të integrimit europian, që ju e përcaktoni si ribashkim”.

E keni fjalën për hyrjen e Ballkanit Perëndimor në BE?

“Po, Giorgia mendon se është koha për të arritur në pikën, pa na bërë të tërheqim veten për të jetuar”.

Në planin ekonomik, ju ka bindur të bëni investime?

“Ka kaq shumë gjëra që kemi në pritje. Së shpejti, Komiteti Strategjik për Investimet Italiane, i krijuar me Di Maio, do të mblidhet për herë të dytë.

Biseduam për projektin e ujësjellësit, të cilin Andreotti dhe Berlusconi e dëshironin tashmë, nga Shqipëria në Pulia. Kjo do të ishte e rëndësishme. Bëhet fjalë për përdorimin e burimeve në Shqipërinë e Jugut për t’i lidhur ato me Italinë.

Pastaj, është menaxhimi i rrjetit hekurudhor në Ballkan, i cili duhet të zhvillohet.

Së fundi, teknologjia: kompanitë e mëdha italiane kanë shfaqur interes në të kaluarën. Dhe projekti i linjës elektrike që do të lidhë Italinë me Shqipërinë. Ajo është dikush që mund t’i lëvizë gjërat, kam shumë besim”.

E gjithë kjo harmoni bie ndesh me idetë tuaja politike: ajo nuk i përket familjes së të majtës. Meloni është e djathtë, nacionaliste. Me çfarë jeni ju?

“Dëgjo, djathtas dhe majtas janë kategori pretencioze, të mira për debate. Nuk jemi më në vitet 1900. Unë jam i njëfarë majtas, për rrugën e tretë të Clintonit, Blerit, Schroderit.

Ajo është e krahut të djathtë, por ata thanë se ishte një përbindësh fashist që do të marshonte në Bruksel. Përkundrazi, që nga dita e parë nuk ka gabuar në linjën e politikës ndërkombëtare”.

Kur do të takoheni përsëri?

“Nëse më fton, do të vij nesër. Do të vijë në Tiranë në tetor në samitin e procesit të Berlinit. Unë do ta mirëpres me krahë hapur.”

Video