9 pikat që duhen mbajtur mend nga intervista e Vladimir Putin

9 Shkurt 2024, 22:55Fokus SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Putin gjate intervistes me Tucker Carlson

Nga Eva Hartog dhe Sergey Goryashko – Politico.eu

Nuk do të ishte kurrë një goditje e fortë.

Pak prisnin që të dilte ndonjë gjë e re nga intervista e Tucker Carlson me Vladimir Putin, e zhvilluar në Moskë të martën dhe e publikuar në faqen e internetit të ekspertit konservator të enjten.

Carlson i përmbushi këto pritshmëri me intervistën e tij, duke dështuar të nxirrte ndonjë pasqyrë nxitëse për qëllimet aktuale të luftës të presidentit rus, ose duke mos e mbajtur atë të përgjegjës për pushtimin e tij brutal të Ukrainës.

Putini, megjithatë, shfrytëzoi plotësisht mundësinë për të mbjellë farat e dyshimit rreth ndihmës së Amerikës për Ukrainën dhe sistemin politik të SHBA-së.

Këtu janë piketa udhërrëfyese nga intervista e Putinit me Carlson.

1- Putin nuk ka mbaruar me luftën e tij

Mesazhi kryesor që Putin kërkoi t’u përcillte amerikanëve: Nuk ka kuptim të ndihmojmë Ukrainën me më shumë para dhe armë.

Dhe Carlson, i cili më parë ka vënë në pikëpyetje mbështetjen e SHBA-ve për Ukrainën ndërsa ajo kërkon të mbrojë popullin dhe tokën e saj përballë sulmit të Rusisë, ishte shumë i lumtur për të ndihmuar në dhënien e këtij mesazhi.

Por kjo nuk është në të vërtetë historia e plotë, siç e bëri të qartë vetë Putini në dy përgjigjet kryesore ndaj pyetjeve vijuese të Carlson.

Së pari, i pyetur nëse Rusia i kishte arritur qëllimet e saj të luftës, Putin tha: Jo.

“Ne nuk i kemi arritur ende qëllimet tona, sepse një prej tyre është denazifikimi”.

Së dyti, kur Carlson pyeti nëse Putini do të “ishte i kënaqur me territorin që keni tani”, autokrati rus refuzoi të përgjigjej, duke iu rikthyer pikës së tij për denazifikimin dhe duke këmbëngulur se nuk kishte përfunduar ende përgjigjen në pyetjen e mëparshme.

2- Putin u përpoq të minonte besimin e amerikanëve në demokraci

Duke i dhënë Carlson-it një intervistë, Putini fitoi akses të papenguar në një audiencë të madhe amerikane përpara zgjedhjeve presidenciale në SHBA më vonë këtë vit.

Ishte Putini, jo Carlson, ai që e solli i pari Trump, duke thënë se ai kishte pasur një “marrëdhënie personale” me ish-presidentin e SHBA-ve, si dhe me George W. Bush.

Putin gjithashtu kaloi nëpër mënyrat në të cilat presidentët e kaluar të SHBA-ve nuk kanë arritur të arrijnë konsensus me Rusinë për çështjet e sigurisë, edhe kur ai pretendoi se ata kishin dashur një gjë të tillë: sistemi politik i SHBA-ve është, për të marrë hua një frazë, një moçal i pashuar dhe demokracia amerikane një iluzion.

3- Propagandistët e Kremlinit arrijnë një fitore

Kushdo që mund të thyejë armaturën e Putinit mbahet vite dritë larg presidentit – qofshin ato gra të ushtarëve rusë, gazetarë të pavarur apo sfiduesi i zgjedhjeve kundër luftës, Boris Nadezhdin.

Ata që arrijnë të flasin me Putinin zgjidhen gjithmonë nga Moska dhe Carlson nuk ishte përjashtim (siç konfirmoi zëdhënësi i Kremlinit këtë javë).

Carlson, i cili nuk arriti të kontrollonte faktet ose të devijonte mësimin fantastik të historisë së presidentit rus, në vend të kësaj i paralajmëroi shikuesit në një deklaratë hapëse se kur iu përgjigj pyetjes se pse Rusia pushtoi Ukrainën.

Por Carlson e zbuti menjëherë edhe atë goditje, duke dekretuar se në fund, ai besonte se Putini ishte “i sinqertë” dhe duke lavdëruar “njohjen enciklopedike” të presidentit.

Ndërkohë, Carlson shmangi çdo temë që mund të kishte qenë e ndjeshme për Kremlinin: raportet e krimeve të luftës ruse në vende si Bucha dhe Mariupol, urdhërarresti i Gjykatës Penale Ndërkombëtare për Putinin, Alexei Navalny dhe të burgosur të tjerë politikë, si dhe mobilizimi i Rusisë dhe numri i vdekjeve gjatë luftës.

4- Putin vazhdon ofensivën e tij të joshjes ndaj Elon Musk

Shefi i Tesla dhe X, Elon Musk ka pasur besnikëri të ndara kur bëhet fjalë për luftën e Rusisë kundër Ukrainës, fillimisht duke ndihmuar Kievin, përpara se të dukej se i nënshtrohej propagandës së Kremlinit dhe pikave të bisedës.

Në intervistën e tij në Carlson, Putin shfrytëzoi rastin për të goditur egon e miliarderit.

“Ka raporte se Elon Musk tashmë e ka futur çipin në trurin e njeriut në SHBA”, tha Putin për Carlson.

I pyetur se çfarë mendonte për këtë, presidenti tha: “Unë mendoj se Elon Musk nuk mund të ndalet”.

“Ai do të bëjë siç e sheh të arsyeshme. Sidoqoftë, do t’ju duhet të gjeni një gjuhë të përbashkët me të. Kërkoni mënyra për ta bindur atë. Unë mendoj se ai është një person i zgjuar. Unë me të vërtetë besoj se ai është”.

5- Putin është i hapur për një shkëmbim të burgosurish që përfshin gazetarin Evan Gershkovich

Një pyetje e hapur përpara intervistës ishte nëse Carlson do të pyeste për Evan Gershkovich, reporterin amerikan të “Wall Street Journal” i cili është mbajtur në paraburgim në Rusi për gati një vit për ato që shihen gjerësisht si akuza të sajuara për spiunazh.

Carlson ngriti mundësinë e një shkëmbimi të burgosurish që përfshin Gershkovich, të cilin ai e quajti “fëmijë” dhe “padyshim jo spiun”.

Putin kundërshtoi atë karakterizim të Gershkovich, duke përsëritur pretendimet e Kremlinit se ai ishte kapur “në flagrancë” me informacione konfidenciale.

Por presidenti tha se shërbimet speciale ruse dhe amerikane “ishin në kontakt me njëri-tjetrin” për këtë rast dhe nuk kishte “tabu për ta zgjidhur këtë çështje”.

Putin më pas përmendi “një person që vuan dënimin në një vend aleat të SHBA-ve”.

Ndërsa ai nuk e përmendi emrin e tij, Putin po i referohej qartë Vadim Krasikov, një agjent i FSB-së që vuan dënimin e përjetshëm në Gjermani për vrasjen e ish kryengritësit çeçen dhe shtetasit gjeorgjian Zelimkhan Khangoshvili në mes të ditës në Berlin në 2019.

Është një sinjal se Kremlini po kërkon lirimin e Krasikov nga Gjermania, në këmbim të lirimit të Gershkovich.

6- Kanalet e komunikimit SHBA-Rusi mbeten të hapura

Putin pretendoi se nuk mbante mend kur foli për herë të fundit me Presidentin Biden.

“A duhet të mbaj mend gjithçka?” Putin mendoi.

“Unë kam gjërat e mia për të bërë. Ne kemi çështje të brendshme politike”.

I pyetur pse ai nuk ka folur me homologun e tij amerikan, Putin tha: Pse do ta telefonoja? Për çfarë duhet të flas me të?

Por ai shtoi se “kontakte të caktuara po mbahen” kur bëhet fjalë për linjat e komunikimit midis Washingtonit dhe Moskës.

7- Tucker ka shumë kohë për Putinin

Pak më shumë se dy orë, intervista e regjistruar në Kremlin të martën ishte intervista e dytë më e gjatë që Carlson ka publikuar ndonjëherë.

Megjithatë, Putini nuk i kapi 147 minutat e dhëna për mizogjenin e vetë-përshkruar dhe trafikantin e qenieve njerëzore Andrew Tate.

Fat të mirë herën tjetër.

8- Putin fajëson SHBA-të për shpërthimet e Nord Stream

“Kush e hodhi në erë Nord Stream?” Carlson e pyeti Putinin, duke iu referuar shpërthimeve misterioze në shtator 2022 që shkatërruan tubacionet e gazit nënujorë Rusi-Gjermani.

“Ti, me siguri”, u përgjigj Putin.

“Unë isha i zënë atë ditë!”, u përgjigj një Carlson i tronditur, i cili befas e gjeti veten në rolin e të dyshuarit në një marrje në pyetje të KGB-së.

Putinit dukej se i pëlqente, i tha se megjithëse ai personalisht mund të kishte një alibi, CIA nuk e kishte.

I pyetur nëse ai kishte ndonjë provë për këtë pretendim, Putin tha se ishte çështja se kush kishte motivin dhe burimet.

9- Momenti që të lë pa fjalë

Ishte kur Putini urdhëroi një ndihmës që t’i dorëzonte kopjet e letrave të shekullit të XVII-të të shkruara nga Bohdan Khmelnytsky.

Kjo për t’i provuar Carlsonit se ai nuk po “shpik gjëra”, duke i thënë ish-prezantuesit të Fox News se ai mund t’i përkthente dokumentet në anglisht “më vonë”.

Carlson duket i tmerruar.

Video