Two clans of the "Rothschild" bank competing for customers, power and the family name

2024-02-21 20:44:13Biznes SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Left Ariane de Rothschild, right Alexandre de Rothschild

The Swiss and French branches are using the family name to win a bigger slice of the lucrative global wealth management 'pie'. The chances are growing that the best way forward would be a merger.

One of Ariane de Rothschild's bankers returned from the Middle East a few months ago with some disturbing news about her Swiss private bank, the Edmond de Rothschild Group.

A valued, multimillionaire client had told another firm representative that the client showed him a business card bearing the logo of Rothschild & Co, a rival Paris-based entity run by Ariane's distant cousins.

It wasn't the first time a customer had confused the Swiss firm with its French competitor, but it was becoming an increasingly common problem.

The two firms bearing the well-known Rothschild name are the only remaining banks with ties to the famous financier family that rose from Frankfurt's Jewish ghetto more than two centuries ago to become one of the world's richest and most powerful dynasties. powerful in the world in the 19th century.

Two clans of the "Rothschild" bank competing for customers, power and
The "Five Arrows" symbol of the Rothschild family, representing "strength is in union" of the dynasties created by the founder's sons

After decades of operating in relatively different areas of business, they are now engaged in a pitched battle for a larger share of the highly profitable $250 trillion global wealth management industry.

And the odds are growing that within a generation, a merger of the two Rothschild entities will become necessary to keep the empire strong, people familiar with the matter say.

"They are now targeting similar customers," said Christoph Künzle, a lecturer on wealth management at Zurich University of Applied Sciences.

"It's very competitive and their century-old name is a great asset that they're both trying to use."

A settlement more than five years ago of a bitter legal dispute – initiated by Ariane – over the use of the Rothschild name should have settled the conflict and put it to rest. But it has done little to prevent the brand from becoming a key weapon in fierce competition for wealthy customers across Europe, the Middle East and Asia.

With over $100 billion in assets under management, Rothschild & Co. Paris-based is the smaller of the two but is rapidly gaining ground by opening offices in the same hotspots for the wealthy as its Swiss rival.

Për herë të parë në historinë e firmës, fitimi para taksave nga pasuria dhe menaxhimi i aseteve tejkaloi atë nga biznesi i saj këshillues në gjysmën e parë të vitit 2023. Tashmë në fund të vitit 2022, firma e Parisit po i afrohej rivalit të saj zviceran në terma të aseteve të pasurisë.

Bashkimi i forcave do t’i jepte fuqi bankave Rothschild, të cilat janë të vogla krahasuar me gjigantët e industrisë globale si ‘Morgan Stanley’ dhe ‘UBS Group AG’ apo edhe bankave private zvicerane ‘Julius Baer Group Ltd.’ dhe ‘Banque Pictet & Cie SA’.

“Ka nevojë për konsolidim, veçanërisht për menaxherët e pasurive të vogla për shkak të rritjes së kostove dhe rregullimit,” tha Nicolas Payen, një analist në ‘Kepler Cheuvreux’.

“Një rregull për industrinë tani është se ata kanë nevojë për madhësi.”

Two clans of the "Rothschild" bank competing for customers, power and
Baronesha Ariane de Rothschild, 58-vjeçarja drejtoreshë ekzekutive e bankës zvicerane ‘Edmond de Rothschild Group’. Ajo ka kundërshtuar vijimësisht çdo sugjerim për një bashkim të degëve zvicerane dhe franceze.
Two clans of the "Rothschild" bank competing for customers, power and
Alexandre de Rothschild, pasardhësi 43-vjeçar i brezit të shtatë, mori detyrën nga babai i tij David si kryetar ekzekutiv i ‘Rothschild & Co’ me bazë në Paris në 2018

Një ent i përbashkët Rothschild do ishte ende i vogël në krahasim me gjigantët e bankingut të investimeve dhe menaxhimit të pasurisë, por do punësonte rreth 7000 njerëz në zyra nga Amsterdami dhe Los Anxhelosi në Tokio, me një prani të fortë në Evropën kontinentale.

Në fund të vitit 2022, firma e kombinuar do kishte rreth 280 miliardë dollarë aktive nën menaxhim, duke kapërcyer ‘Lombard Odier’ dhe ‘Bank J. Safra Sarasin AG’ dhe duke ecur përpara ‘Vontobel Holding AG’.

Ideja e një afrimi është propozuar nga dega franceze në të kaluarën, por është hedhur poshtë nga pala zvicerane. Kryetari Ekzekutiv i ‘Rothschild & Co’, Alexandre de Rothschild dhe babai i tij David nuk kanë aspak turp për të kërkuar një bashkim, thanë kolegët në firmë.

Banka përdori blerjet për të nisur biznesin e saj të pasurisë dhe ‘gjuan’ pa leje punonjës dhe ekipe të tëra nga firma të tjera. Ata kanë vijuar të bëjnë oferta ndaj Ariane, por pa rezultat.

Edhe disa nga bankierët e lartë privatë të Ariane e shohin të arsyeshëm këtë propozim, por 58-vjeçarja ka kundërshtuar vijimësisht çdo sugjerim për një kombinim, tha ajo në një intervistë me ‘Le Matin’ në shtator duke theksuar se katër vajzat e saj do “sigurojnë trashëgiminë”. Megjithatë, mbetet për t’u parë se sa të lidhura janë vajzat me bankën.

Disa bankierë në firmën zvicerane thonë gjithashtu se biznesi ka ngecur në vitet e fundit, pjesërisht për shkak të asaj që ata e shohin si mungesë vizioni. Banka e kundërshton këtë pikëpamje, duke thënë se ka një strategji të qartë dhe do publikojë rezultate të forta për vitin 2023 në mars 2024.

“Nga njëra anë ka një arsye ekonomike, nga ana tjetër është krenaria personale,” tha Philippe Pelé-Clamour, asistent Profesor në shkollën e biznesit ‘HEC Paris’, i specializuar në firmat familjare.

“Kjo periudhë egosh dhe mosmarrëveshjesh është relativisht e shkurtër kur vendoset kundër historisë dy shekullore…Një bashkim mund të ndodhë në brezin e ardhshëm.”

Two clans of the "Rothschild" bank competing for customers, power and
Shënim: Shifrat për të gjitha bankat përveç Rothschild & Co konvertohen nga franga zvicerane me një normë vjetore. Rothschild & Co konvertohet nga euro. J.Safra Sarasin, Lombard Odier dhe UBP nuk zbulojnë shifra të veçanta të pasurisë

As Ariane, e cila mban titullin baroneshë, dhe as Alexandre nuk pranuan të intervistoheshin për këtë shkrim, i cili bazohet në biseda me më shumë se dhjetëra drejtues të tanishëm dhe të mëparshëm të bankave dhe vëzhgues të jashtëm, të cilët folën në kushte anonimiteti. Përfaqësuesit e dy bankave thanë se nuk komentojnë spekulimet në lidhje me firmat apo familjet Rothschild.

Me gjithë dallimet e tyre, të dy palët ndajnë një histori të përbashkët që kthehet prapa te Mayer Amschel Rothschild, i cili themeloi një perandori financiare në Frankfurt dhe dërgoi katër nga pesë djemtë e tij në fillim të viteve 1800 për të krijuar baza në Londër, Paris, Napoli dhe Vjenë, me më të moshuarit që qëndruan në shtëpi.

Gjatë 200 viteve të ardhshme, familja e zgjeruar krijoi një nga dinastitë më të famshme bankare të Evropës, duke financuar luftërat dhe perandoritë dhe duke ndihmuar në formimin e historisë ekonomike dhe politike të rajonit.

Palët e Londrës dhe Parisit ishin historitë e suksesit të klanit. Dega e Parisit financoi Francën e pas-Revolucionit dhe financoi industritë pas Luftës së Dytë Botërore, duke punësuar breza bankierësh, duke përfshirë dy presidentë, Georges Pompidou dhe Emmanuel Macron.

Në Mbretërinë e Bashkuar, ‘N.M. Rothschild & Sons’ në mënyrë të famshme ndihmuan në financimin e fitores së Dukës së Wellingtonit mbi Napoleonin në betejën e Waterloo. Në vitin 2003, degët e Londrës dhe Parisit filluan të bashkohen në atë që tani është ‘Rothschild & Co’.

Two clans of the "Rothschild" bank competing for customers, power and
Bankieri dhe politikani britanik Nathan Mayer Rothschild
Two clans of the "Rothschild" bank competing for customers, power and
Baroni James Mayer de Rothschild, themeluesi i Rothschild Freres, rreth vitit 1850
Two clans of the "Rothschild" bank competing for customers, power and
Mayer Amschel Rothschild, gruaja dhe pesë djemtë e tij; dhe shtëpinë e familjes Rothschild në Frankfurt.
Two clans of the "Rothschild" bank competing for customers, power and
Shtëpia familjare e shekullit të 18-të e Rothschild-wve në geton hebraike në Frankfurt, rreth vitit 1900

Në të kundërt, firma zvicerane është relativisht e re. Themeluesi i breezit të pestë Edmond, i lindur në degën franceze të familjes, filloi bankën e tij në vitin 1953.

Firma i ndihmoi njerëzit shumë të pasur të lëviznin kursimet e tyre në një epokë kur sektori bankar private në Zvicër ishte më pak i rregulluar dhe i errët, duke i mbrojtur ata në mënyrë efektive nga nivelet e larta të taksave në Evropën e pasluftës.

Dy entitetet Rothschild operonin në segmente të ndryshme, me degën zvicerane të specializuar në bankat private në shtëpi dhe në vende si Luksemburgu dhe Monako ndërsa firma e Parisit e kombinuar me degën e Mbretërisë së Bashkuar për t’u ngritur në nivelet më të larta të marrëveshjeve globale të korporatave.

Ata madje kishin aksione të kryqëzuara dhe në vitet 1980 Edmond de Rothschild i ndihmoi kushërinjtë e tij në Paris të ngriheshin në këmbë, pasi banka e tyre u shtetëzua nga presidenti socialist francez François Mitterrand.

Kur Edmondi vdiq në 1997, djali i tij i vetëm Benjamin, atëherë 34 vjeç, u bë kryetar. Më i pasionuar pas ekipit të lundrimit ‘Gitana’ të bankës dhe veprimtarive si gjuetia dhe skitë, Benjamin e ngriti gruan e tij, Ariane, në zëvendëskryetare në vitin 2009. Në vitin 2021, Benjamin vdiq nga një atak në zemër në moshën 57-vjeçare.

Ashtu si me shumë dinasti të pasura, Rothschild-ët kishin pjesën e tyre të intrigave dhe armiqësive familjare.

Marrëdhëniet mes kushërinjve zviceranë dhe francezë ishin të vështira. Degëzimi i Edmondit si bankier tek të pasurit – gjë që në një çast e bëri atë anëtarin më të pasur të klanit – ishte një shkak për xhelozi, tha një person i njohur me familjet.

Gjithashtu, mungesa e dukshme e interesit të Benjaminit për biznesin ishte një pikë e dhimbshme për kushërinjtë e tij francezë, tha personi.

Edhe brenda së njëjtës familje, marrëdhëniet mund të jenë me gjemba. Nëna e Benjaminit, Nadine, zhvendosi një pjesë të pasurisë së saj te rivali zviceran ‘Pictet’ disa vite më parë për të protestuar ndaj mënyrës se si banka e burrit të saj të ndjerë drejtohej nga djali dhe nusja e saj.

Për vite me radhë, mbiemri ishte një mollë sherri për të dy palët. Çështjet u shfaqën fuqishëm në vitin 2015 kur Ariane, në detyrën e saj të parë si drejtuese, e çoi firmën e Parisit – e cila po përdorte emrin si të pavarur në prezantime – në gjyq për këtë çështje.

Mosmarrëveshja u zgjidh në vitin 2018 në një marrëveshje që zbërtheu aksionet e kryqëzuara dhe vendosi parametra se si do përdorej dhe do mbrohej emri.

Tani, çdo bankë është në çastin e saj kritik, duke kërkuar për rritje dhe e vendosur për ta marrë atë rritje duke shfrytëzuar emrin Rothschild – një markë që ofron begati pasi mendjemprehtësia financiare e familjes e lejoi atë me kalimin e viteve të grumbullonte pasuri të madhe si pallate, vreshta, vepra arti, jahte dhe kuaj garash.

“Rothschildët kanë një pasuri që nuk e kanë institucionet e tjera financiare, që është reputacioni i tyre historik dhe portofoli më i gjerë i interesave të biznesit të familjes,” tha Sebastian Dovey, një ish-konsulent i industrisë së menaxhimit të pasurisë, i cili është në bordet e një sërë sektorësh të firmave.

Two clans of the "Rothschild" bank competing for customers, power and
Drejtorët e bankës Rothschild u mblodhën në janar 2000 në Paris. Banka u krijua pasi paraardhësi i saj u shtetëzua në vitet 1980 nën presidentin socialist francez François Mitterrand
Two clans of the "Rothschild" bank competing for customers, power and
David de Rothschild, majtas, dhe Evelyn de Rothschild në Londër në 1996. Evelyn përfundimisht bashkoi degën e Londrës me bankën franceze të Davidit
Two clans of the "Rothschild" bank competing for customers, power and
Guy de Rothschild, i dyti djathtas, me djalin e tij David pranë pishinës së vilës së tyre Santa Margarita në Marbella, Spanjë, në gusht 1980
Two clans of the "Rothschild" bank competing for customers, power and
David de Rothschild dhe gruaja e tij Olimpia Anna Aldobrandini ndjekin operën La Traviata në Paris në shkurt 1983
Two clans of the "Rothschild" bank competing for customers, power and
Alexandre de Rothschild, u largua, me babain e tij David de Rothschild në zyrën e familjes në Paris, në qershor 2012

Në ndërtesën elegante të Art Nouveau të ‘Rothschild & Co’ në qendër të Parisit, pasardhësi i brezit të shtatë Alexandre, 43 vjeç, po përshpejton në mënyrë agresive lëvizjen strategjike të babait të tij David drejt pasurisë.

Firma kishte aktive totale nën menaxhim prej 102 miliardë eurosh në mesin e vitit 2023, dyfishi i nivelit të vitit 2015. Në vitin 2022, ajo tha se planifikon të dyfishojë asetet e menaxhuara në 7 deri në 12 vjet.

Alexandre iu bashkua bankës në vitin 2008, duke u ngjitur në rang para se të merrte kryesimin nga babai i tij në 2018. Vitin e kaluar, ai e mori ‘Rothschild & Co.’ private, duke e tërhequr atë nga bursa e Parisit vetëm disa muaj pas marrëveshjes së korporatës – biznesi i saj më i madh – filloi të thahet mes një rënieje në gjithë industrinë.

Marshimi i tij në biznesin e pasurisë po rritet. Në një lëvizje shumë simbolike, në vitin 2022 ‘Rothschild & Co.’ hapi një zyrë të menaxhimit të pasurisë pranë Tel Avivit, duke e zbarkuar atë në terrenet historike të Edmond de Rothschild. Banka zvicerane, me lidhje të forta filantropike me Izraelin, ka tërhequr klientët e pasur atje për dekada nga zyrat e saj në bulevardin ‘Rothschild’.

Two clans of the "Rothschild" bank competing for customers, power and
Shënim: Të dhënat origjinale në euro, të konvertuara me normat e fundvitit

Alexandre shtoi gjithashtu specialistë të pasurisë në Guernsey, Itali, Luksemburg dhe Britani, shumica e të cilëve janë vende ku Edmond de Rothschild ka baza të forta.

Në vitin 2021, firma franceze bëri një blerje në Zvicër, në ‘oborrin’ e shtëpisë së Ariane. Në qytete si Bordeaux dhe Toulouse, të dy bankat kanë zyra vetëm pak metra larga nga njëra-tjetra. Të dy po përqendrohen në zgjerimin në Lindjen e Mesme.

Në janar, banka e Parisit shtoi një tjetër bankier në zyrën e saj në Madrid, e cila është në të njëjtën rrugë me firmën zvicerane. Këtë pranverë do hapë një njësi të re në Hamburg, e treta në ekonominë më të madhe të Evropës pas Frankfurtit dhe Dyseldorfit.

“Midis konsumatorëve ka padyshim konfuzion midis të dyjave,” tha Declan Ahern, një drejtor strategjie dhe vlerësimesh në ‘Brand Finance’.

“Ndërsa bizneset e tyre rriten, ata do lëvizin në territoret e njëri-tjetrit dhe do të krijojnë konfuzion më të madh. Mund të ketë më shumë mosmarrëveshje ligjore në vijim.”

Shtytja agresive e ‘Rothschild & Co’ në terrenin e Edmond de Rothschild ka ardhur ndërsa Ariane ndeshet me çështjet e trashëgimisë pas vdekjes së papritur të burrit të saj. Banka ka përjetuar gjithashtu trazira në grupin e korporatave me tre krerë në pesë vitet e fundit dhe ngecje të biznesit. Asetet nën menaxhim ranë në 158 miliardë franga zvicerane (179 miliardë dollarë) në fund të 2022 nga 178 miliardë franga një vit më parë.

Dhe megjithëse Ariane kishte vendosur një objektiv për të menaxhuar 350 miliardë franga deri në vitin 2026, pa blerje në horizont, ky objektiv duket më shumë se ambicioz. Firma i tha Bloomberg News se po vazhdon të shikojë blerjet brenda “kornizës së saj të rreptë të M&A”. Rezultatet për vitin e kaluar do tregojnë rritje dyshifrore në të ardhurat operative dhe aktivet e reja neto prej 11 miliardë frangash zvicerane, tha ai.

Ariane, e cila dha dorëheqjen si shefe ekzekutive në vitin 2019, rimori frenat në selinë e bankës qendrore në Gjenevë vitin e kaluar dhe është bërë gjithnjë e më shumë fytyra e bankës. Ajo bashkoi ato që ishin në thelb operacione të ndara të kryesuara nga egot ndërluftuese në Paris, Gjenevë, Luksemburg dhe Monako.

Ajo gjithashtu mblodhi asete si verërat, djathrat, hoteleria dhe parfumet në grupin më të madh për t’i bërë ata më të përgjegjshëm. Por kjo bëri që disa aëtarë me peshë të stafit të thonë se ajo kujdeset më shumë për këtë ndarje të “Trashëgimisë” sesa për bankat.

Në një mbledhje të rëndësishme në vitin 2022 për të diskutuar paraqitjen vjetore, Ariane la shumë bankierë të hutuar duke folur kryesisht për markën e parfumeve ‘Caron’ që sapo kishte riprezantuar.

Two clans of the "Rothschild" bank competing for customers, power and
Një shishe Tabac Exquis në vitrinën e shtëpisë së parfumeve Caron në Paris
Two clans of the "Rothschild" bank competing for customers, power and
Baroni Edmond de Rothschild dhe gruaja e tij Nadine
Two clans of the "Rothschild" bank competing for customers, power and
Baroni Edmond de Rothschild në zyrën e tij në Chateau Clarke në rajonin Medoc të Francës. Ai bleu kështjellën në vitin 1973, duke prodhuar të parën vintage në shishe në 1978.
Two clans of the "Rothschild" bank competing for customers, power and
Aktorja dhe autorja Nadine de Rothschild, gruaja e Edmond de Rothschild, në Gjenevë në maj 1984
Two clans of the "Rothschild" bank competing for customers, power and
Ariane de Rothschild dhe burri i saj Benjamin de Rothschild në Paris në 2014

Gjykimi i saj u vu gjithashtu në pikëpyetje kur dokumentet e gjykatës në Nju Jork zbuluan në janar se kishte pasur më shumë se një duzinë takime me të dënuarin për keqbërje seksuale Jeffrey Epstein (i  vetëvrarë në burg), duke diskutuar marrëveshje biznesi dhe gjithashtu personelin dhe mobilimin. Ariane nuk kishte njohuri për sjelljen personale të Epstein dhe u trondit dhe u tmerrua kur mësoi për këtë, tha banka.

Ngritja e Ariane në krye të bankës, thotë ajo, u pa nga disa si e diskutueshme që në fillim për shkak të mungesës relative të përvojës nga ana e saj. Ndërsa i tronditi gjërat, ajo tha në një intervistë televizive në Bloomberg në vitin 2020 se disa bankierë fillimisht e konsideruan atë si “një shaka”.

Vajza e një drejtuesi farmaceutik gjerman dhe një nëne franceze, ajo kishte një edukim ndërkombëtar, fitoi një MBA nga Universiteti Pace në Nju Jork dhe punoi në banka në ‘Societe Generale SA’ dhe ‘American International Group Inc.’ përpara se të takonte Benjamin dhe të martohej me të në vitet 1990.

Ajo tani ka vënë në rrezik të ardhmen e afërt të Edmond de Rothschild në zgjerimin në Lindjen e Mesme, ku bankat dhe menaxherët e parave në mbarë globin po konkurrojnë për miliarda pasuri të naftës që mund të investohen jashtë rajonit. Ajo po kërkon gjithashtu të rihyjë në tregun aziatik tashmë të mbushur me njerëz të pasur, pasi u tërhoq në vitin 2016 nga një prani e kushtueshme, më shumë se dy dekada atje.

Ndërsa disa bankierë private përshëndesin gatishmërinë e saj për të ndjekur territore të reja, të tjerë thonë se ajo nuk i ka sheshuar bizneset në Evropë dhe i mungon një vizion afatgjatë.

Megjithatë, roli i saj i spikatur në bankë është kyç për tërheqjen e klientëve të rinj, më të rinj me burime më të ndryshme pasurie, pasi një transferim global i pasurisë gjeneruese po merr vrull, thotë Pedro Araujo, një studiues i lartë në Universitetin e Friburgut, i cili ka studiuar familjet elitare të Zvicrës. .

“Ariane është shumë e rëndësishme për imazhin e markës së tyre, për të treguar se janë në hap me ndryshimet në shoqëri,” tha ai.

“Bankat private zvicerane nuk kanë mbrojtur diversitetin në të kaluarën.”

Ariane shpesh tregon për Edmond de Rothschild si ndoshta bankën e vetme në botë që zotërohet 100% nga gratë: trashëgimtarët e Benjaminit, nëna e tij dhe një gjysmë motër. Ndërsa ka këmbëngulur për pavarësinë e firmës, Ariane ka thënë gjithashtu se dëshiron që vajzat e saj të bëjnë çfarë të duan. Pra, pyetja kryesore është: A do vijë familja zvicerane në një çast për të bashkuar forcat me kushërinjtë e saj në Paris?

E vetmja zonë ku familjet punojnë së bashku, pak a shumë në mënyrë harmonike, është në rajonet franceze të verës, Bordeaux dhe Champagne. Një nga vreshtat më prestigjioze të vendit, Chateau Lafite Rothschild, ka qenë në familje që nga viti 1868.

Duke prodhuar shishe që janë shitur për 230,000 dollarë secila, kantina e verës numëronte Benjamin dhe themeluesit e Rothschild & Co., David dhe Eric, midis aksionerëve. Sipas një bankieri, Ariane dikur kishte kundërshtuar përdorimin e pronës elegante nga banka rivale për ngjarje promovuese, por tensionet për këtë çështje janë zbutur që atëherë. Në vitin 2005, familjet zgjodhën të krijonin një markë së bashku në Champagne.

Two clans of the "Rothschild" bank competing for customers, power and
Vreshtat e Chateau Lafite Rothschild në rajonin e Bordo

Megjithatë, këto bashkëpunime thonë pak për gatishmërinë e tyre për të punuar së bashku në bizneset e tyre kryesore bankare.

Është e qartë se kur Alexandre mori ‘Rothschild & Co.’ vitin e kaluar, ai mori mbështetjen financiare të katër dinastive të pasura evropiane, por, ndryshe nga vitet 1980, asnjë kapital nuk erdhi nga Edmond de Rothschild.

Pra, të paktën tani për tani, secila pale kërkon ytë shfrytëzojë emrin e familjes në luftën e saj për të pasurit e botës dhe kartëvizitat e biznesit do vijojnë të shkaktojnë konfuzion.

Siç tha i ndjeri Benjamin de Rothschild në një intervistë të vitit 2010: “Nuk është ende e qartë se sa do  vlenin bizneset tona pa emrin”.

VINI RE: Ky material është pronësi intelektuale e Bloomberg

Prepared for  Hashtag.al , Klodian Manjani

Video