Sekuestrohen tre makina të vjedhura në Itali, Çeki dhe Gjermani (Pamjet)

27 Shtator 2023, 16:39Aktualitet SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Një prej makinave të vjedhura në Gjermani

Tre makina të vjedhura në shtetet e Bashkimit Europian janë sekuestruar në Doganën e Morinës dhe Portin e Durrësit.

Policia thotë se gjatë aksionit në Morinë ka sekuestruar dy makina të vjedhura, në Çeki dhe Gjermani, të cilat po transportoheshin me një karotrec. Në pranga është vënë një shofer nga Kosova.

Po ashtu, gjatë kontrollevenë Durrës, është ndaluar një 49-vjeçar që ishte kthyer nga Italia me një makinë tip “Audi” të vjedhur.

Njoftimi i Policisë:

Plan operacional në të gjitha pikat e kalimit kufitar, për të verifikuar dhe për të dedektuar automjetet e vjedhura që hyjnë/dalin nga vendi ynë.

Në hyrje të vendit, goditen 2 raste të tentativës për të trafikuar në vendin tonë, automjete të vjedhura.

PKK Morinë/Transportonte me karrotrec, 2 automjete që rezultuan të vjedhura përkatësisht në Çeki dhe në Gjermani, procedohet penalisht 40-vjeçari nga Kosova.

Port, Durrës/Erdhi nga Italia, me një automjet që rezultoi i vjedhur atje, procedohet penalisht 49-vjeçari.

Bllokohen për verifikime të mëtejshme, 3 automjetet.

Ndërkohë, gjatë këtij muaji, shërbimet e Policisë Kufitare kanë bllokuar në disa pkk të vendit, 5 automjete të tjera, për tentativa për trafikim.

Në kuadër të punës intensive, nga shërbimet e Policisë Kufitare, në të gjitha pkk-të e vendit, me qëllim parandalimin dhe goditjen e krimeve kufitare, si dhe për t’iu ofruar shërbim korrekt dhe të shpejtë, qytetarëve, në hyrje/dalje, është iniciuar një plan operacional policor, me fokus parandalimin e trafikimit në vendin tonë/nga vendi ynë, të automjeteve të vjedhura.

Si rezultat i zbatimit të këtij plani operacional, në bashkëpunim me drejtoritë vendore të Policisë, në PKK Morinë dhe në PKK Port, Durrës, në hyrje të vendit, u konstatuan dhe u goditën 2 raste të kësaj paligjshmërie.

Specialistët për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme të DVP Kukës referuan materialet në Prokurori ku nisi procedimi në gjendje të lirë për shtetasin G. S., 40 vjeç, banues në Gjilan, pasi në hyrje të vendit, në PKK Morinë, drejtonte një karrotrec me të cilin transportonte 2 automjete tip “Mercedes Benz” dhe tip “BMË X5”, të cilat nga verifikimet rezultuan se ishin të shpallura në kërkim përkatësisht nga Interpol Praga dhe Interpol Ëiesbaden.

-Specialistët për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme të DVP Durrës referuan materialet në Prokurori ku nisi procedimi në gjendje të lirë për shtetasin R. H., 49 vjeç, banues në Shijak, pasi në hyrje të vendit, në PKK Port, Durrës, drejtonte një automjet tip “Audi A4”, i cili nga verifikimet rezultoi se ishte vjedhur në Itali, më datë 18.11.2018.

Të treja automjetet u bllokuan nga specialistët përkatës, me qëllim kryerjen e veprimeve të mëtejshme hetimore.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë së Kukësit dhe Prokurorisë së Durrësit, për veprime të mëtejshme, për veprën penale “Trafikimi i mjeteve motorike”.

Video