Toni Kroos një mesazh emocional lamtumire: Gjermania është Gjermani, mos u dorëzoni

6 Korrik 2024, 19:43Sport SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Toni Kroos

Ndeshja e mbrëmshme çerekfinale e Euro 2024 rezultoi të ishte ndeshja e fundit në karrierën e shkëlqyer të Toni Kroos.

Pasi i kishte dhënë fund karrierës së tij me klubin e Real Madridin pas triumfit në Ligën e Kampionëve, Kroos kishte shpresuar të përfundonte karrierën e tij me përfaqësuesen me një tjetër trofe, por nuk ishte e thënë.

Pas një nate të ngarkuar emocionalisht në Stuttgart të premten, Kroos ka hyrë në rrjetet sociale për t’u dhënë lamtumirën tifozëve pasi ka luajtur ndeshjen e fundit të karrierës së tij profesionale si futbollist.

34-vjeçari shkruan se si erdhi rikthimi i tij në përfaqësuesen gjermane pasi ai ishte pensionuar në vitin 2021 dhe se si ai mendon se ishte vendimi i duhur të kthehej dhe të luante përsëri për “Die Mannschaft”.

Më ra telefoni më 29/09/2023. Telefonuesi: Julian Nagelsmann. Kërkesa: Rikthim në kombëtare. Mendimi i parë në kokën time: Unë nuk jam budalla! Mendimi i parë në zemrën time: F*** po! Siç e dimë të gjithë, është zemra ajo që vendos. Mendimi im i parë këtë mëngjes më 6 korrik 2024: Jam i lumtur që e bëra. Me gjithë trishtimin dhe zbrazëtinë që nga bilbili i fundit dje”, shkruan Kroos.

Ai më pas vazhdoi të lavdërojë skuadrën gjermane, e cila kishte pasur performancë të dobët në turnetë e mëdha të fundit, por u shfaq në këtë europian.

“Gjithmonë kam parë më shumë në skuadër, më shumë sesa kanë treguar në lojë vitet e fundit. Por nuk e prisja që të ishte e mundur që në një hapësirë ??kaq të shkurtër kohore të kisha një shans real për të fituar titullin dhe të isha sërish në nivel me më të mirët!“

“Kjo është arsyeja pse jam shumë krenar për atë që ka arritur ky ekip! Dhe e gjithë Gjermania mund të jetë përsëri. Një falenderim i veçantë për të gjithë ju (fansat) që e keni bërë këtë kampionat evropian në shtëpi një të veçantë. Ne ju pamë, ju përjetuam dhe ju ndjemë!“

Në nivel personal, do të doja t’ju falenderoja për ngrohtësinë dhe dashurinë vërtetë të veçantë gjatë javëve të fundit. Kjo ishte shumë e veçantë. Dhe së fundi, një kërkesë: Tani që Gjermania ka rifituar fëmijën e saj të preferuar: mos e lini të shkojë! Rrugëtimi i këtij ekipi vazhdon”.

Dhe të ndihmon brutalisht nëse i qëndron pranë edhe në faza të këqija! Sepse unë mund t’ju siguroj për një gjë: ky është një grup njerëzish të mëdhenj që po japin gjithçka për të qenë të suksesshëm! Gjermania është ajo që jemi përsëri!

Në përfundim, Kroos i kërkoi falje edhe mesfushorit të Barcelonës dhe Spanjës, Pedri, i cili fatkeqësisht u lëndua pas një përplasjeje me të.

Në këtë mënyrë është shumë e rëndësishme për mua: Më fal dhe shërim të shpejt @pedri! Logjikisht, nuk ishte qëllimi im të të lëndoja. Shërim të shpejtë dhe gjithë të mirat. Je një lojtar i madh”, shkruan Kroos në mesazhin e tij të lamtumirës.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Toni Kroos (@toni.kr8s)

Video