Merr fund ëndrra europiane, Kosova mposhtet në Bukuresht

12 Shtator 2023, 23:41Sport SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Merr fund ëndrra europiane, Kosova mposhtet në Bukuresht

Kosova del pa pikë nga transferta ndaj Rumanisë, duke i dhënë lamtumirë ëndrrës për kualifikimin në Euro 2024. Dardanët e drejtuar nga Primoz Gliha, u mposhtën 2-0 në një takim plot tension dhe raste të humbura.

Thirrjet dhe banderola anti-shqiptare e ultrasve rumunë ndërpreu ndeshjen për shumë se 30 minuta. Vedat Muriqi dhe Edon Zhegrova nuk shfrytëzuan dy mundësi të mira në pjesën e parë.

Pjesa e parë u mbyll me kartonin e kuq të Muriqit (dy të verdhë). Aro Muric priti penalltinë e kapitenit Nicolae Stanciu, por vendasit gjetën dy herë rrugën e rrjetës në minutat e fundit.

Me anë të kapitenit Stanciu dhe Mihaila, ndërkohë që Florian Loshaj shpërdoroi një shans për të barazuar, duke mos zgjedhur të pasonte për Albion Rrahmanin.

Përfundimisht 2-0 për Rumaninë, me Kosovën që mbetet në kuotën e 4 pikëve pas gjashtë ndeshjeve të luajtura në grupin I.

Video