Rama takon në Nju Jork kreun e “Turkish Airlines”, premtohet zgjerimi i flotës së “Air Albania” me 2 avionë

19 Shtator 2023, 21:46Politikë SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Kryeministri Edi Rama dhe Ahmet Bolat në Nju Jork

Kryeministri Edi Rama është takuar gjatë vizitës në Nju Jork me kryetarin e bordit dhe komitetit ekzekutiv të Turkish Airlines, Ahmet Bolat.

Mësohet se në qendër të diskutimeve mes Bolat dhe Ramës ka qenë zgjerimi i flotës së “Air Albania” me dy avionë të tjerë.

Turkish Airlines dhe Air Albania prej vitesh kryen fluturime në shumë qytete evropiane, kryesisht në Itali, Angli dhe Tiranë-Stamboll.

Bolat deklaroi se planifikon të forcojë flotën, e cila aktualisht përbëhet nga 3 avionë Airbus, me 2 avionë shtesë vitin e ardhshëm. Pas takimit, ai i dhuroi Ramës librin “20 vite nga butiku në krye, 10 vite që do të vijnë”, i cili flet për rrugëtimin e kompanisë në 20 vitet e fundit.

Kryeministri Edi Rama dhe presidenti Bajram Begaj ndodhen në Nju Jork, në kuadër të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, ku Shqipëria ka presidencën e Këshillit të Sigurisë.

Video