Platforma e mediave sociale e njohur më parë si Twitter mbyll një kapitull

20 Maj 2024, 11:30Lifestyle SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX

Platforma e mediave sociale e njohur më parë si Twitter ka kaluar zyrtarisht adresën e saj të internetit nga Twitter.com në X.com, duke mbyllur një kapitull në historinë e saj. Ky ndryshim përfundimtar vjen pasi manjati miliarder i teknologjisë Elon Musk e bleu platformën në vitin 2022 dhe nisi një proces riemërtimi, duke e riemërtuar atë thjesht “X”.

Musk postoi lajmin e kalimit me një postim minimalist në platformë që lexonte “Të gjitha sistemet kryesore janë tani në X.com”. Duke shtypur “twitter.com” në një shfletues uebi tani ridrejtoni përdoruesit në adresën e re URL të platformës.

Ridrejtimi i adresës pasoi disa ndryshime, duke përfshirë rregullimin e rëndësishëm të logos ikonë të zogut blu të lidhur me Twitter që nga krijimi i tij, i zëvendësuar nga një “X” bardh e zi në korrik 2023.

Sigurisht, ky zhvillim i fundit u prit me disa reagime nga fansat e guximshëm të Twitter-it, me një përdorues që e quajti atë “gjënë që dëshironte saktësisht një person” dhe një tjetër duke bërë shaka se ai “u ndalua përsëri në shkollën e mesme për të shkuar në një lidhje të ngjashme në kompjuterin e bibliotekës. “.

Përtej memeve që tallen me riemërimin, ka një arsye për ndryshimin: vizioni i Musk për një “aplikacion për gjithçka”. Ai parashikon një “super aplikacion”, të ngjashëm me ato të njohura në Azi – si WeChat në Kinë – që ofron një gamë të gjerë shërbimesh brenda një platforme të vetme, duke trajtuar gjithçka, nga komunikimi tek transaksionet financiare.

Pronari miliarder i markave të tilla si Tesla dhe SpaceX e ka pranuar hapur se nga këtu vjen frymëzimi i tij për X. Funksionalitetet e mundshme për X mund të përfshijnë pagesat, diçka me të cilën Musk ka marrë tashmë kur bashkëthemeloi X.com në 1999, i cili më vonë u bë PayPal në 2001.

Në postimin e tij të premten, Musk integroi një logo vizualisht të ngjashme me ish kompaninë e tij të shërbimeve financiare në internet. Musk dha dorëheqjen si CEO i PayPal në 2002, por mbeti një aksioner kryesor. Në vitin 2017, ai bleu emrin e domenit X.com nga PayPal.

Nëse X do të arrijë statusin e “gjithçka aplikacioni” mbetet për t’u parë pasi platforma ka humbur përdoruesit që kur Musk e bleu atë. Që nga shkurti i këtij viti, baza e saj e përdoruesve ishte tkurrur me 23 për qind që nga nëntori 2022, sipas të dhënave nga kompania e monitorimit të aplikacioneve Sensor Tower.

Video