Historia e Marokut, një monarki afrikane që ruan me kujdes krenarinë e saj

12 Dhjetor 2022, 18:25Histori SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Historia e Marokut, një monarki afrikane që ruan me kujdes krenarinë e saj

Ibn Batutta, një nga eksploruesit më të famshëm në histori, shkroi se Maroku është “vendi më i mirë”, duke u kthyer pas një udhëtimi të gjatë nëpër botë në shtëpi

Svetlana Dojcinovic – Al Jazeera

“Rroftë Maroku, me ndihmën e Zotit do të fitojmë”, bërtiti vajza me flokë të zeza. Dhe ata fituan. Youssef En-Nesyri nga qyteti historik i Fezit, shënoi golin e fitores. Mbretëria e Marokut hyri në historinë e futbollit, si shteti i parë nga kontinenti afrikan, por edhe vendi i parë arab, me shumicë myslimane, që arriti deri në gjysmëfinale të Kupës së Botës, duke mundur Portugalinë.

Entuziazmi u rrit, flamujt e kuq me një yll të gjelbër valëviteshin në duart e fansave krenarë anembanë botës, me thirrje ekstatike: “Përgjithmonë Maroku, krenaria e botës arabe!”

Historia e Marokut, një monarki afrikane që ruan me kujdes

“Luanët nga Atlasi” (Atlas janë një vargmal me të cilin identifikohet gjeografikisht Maroku, si Italia me Apeninet) lanë zemrat e tyre në fushë, duke dërguar Ronaldon dhe ekipin portugez në shtëpi dhe festa e tifozëve të emocionuar në stadium gëzoi botën e sportit.

Marokenët fituan në Doha

E rrahur nga perëndimi nga erërat e forta nga Atlantiku, e përkëdhelur nga dallgët e detit Mesdhe nga veriu dhe e shtyrë nga stuhitë e shkretëtirës së Saharasë kapriçioze nga jugu, Mbretëria e Marokut ruan me kujdes krenarinë e saj, malet e Atlasit me maja më e lartë në Afrikën veriperëndimore, Toubkal. I mbuluar shpesh me borë, nga 4,167 metra mbi nivelin e detit, Atlasi i Lartë sfidon shkretëtirën e madhe që fshihet pas tij, duke krijuar një peizazh që frymëzon të gjithë ata që vizitojnë Marokun.

Në “Historinë” e tij, Herodoti e përshkroi Atlasin si një vargmal aq të ngushtë dhe të rrumbullakët nga të gjitha anët, të lartë, siç thonë ata, sa majat e tij nuk mund të shihen, sepse ato janë gjithmonë, si në dimër ashtu edhe në verë, të mbuluara me mjegull dhe re. Herodoti pohon se banorët e atjeshëm thonë se këto janë shtyllat e qiellit – atlantët, sepse emrin e kanë marrë nga mali. Këta njerëz nuk hanë një kafshë të vetme dhe nuk ëndërrojnë asgjë.

Historia e Marokut, një monarki afrikane që ruan me kujdes

Shumëçka ka ndryshuar që nga koha e “babait të historisë”, dhe ata njerëz arritën fitoren e tyre në Kupën e Botës në Doha.

Një trashëgimi e zhytur në histori

Edhe pse kryeqyteti është Rabati, Fez është shpirti dhe Marrakesh zemra e shqetësuar e kësaj mbretërie. Ajo zemër e zjarrtë rreh për artin, muzikën, për manxhinën e shijshme në një enë balte me kapak konik në një nga lëngjet e shumta dhe çajin e freskët të nenexhikut, për aromën e temjanit që përhapet nëpër Medine-n(zemra e qytetit me emër) dhe pas dyerve prej druri të gdhendura me mjeshtëri, ku secili ka historinë e vet të trashëgimisë, të zhytur në histori, për riadat që fshehin kopshte luksoze.

I ashtuquajturi hark i gdhendur islamik, aq i veçantë dhe goditës për këtë zonë, ka mbetur deri më sot. Ajo i jep qëndrueshmëri ndërtesës, por pasqyron edhe virtytin islam të përulësisë, pasi një derë e poshtme kërkon që njeriu të ulë kokën kur hyn në shtëpi, në mënyrë që të respektojë pronarin. Respekti dhe përulësia vazhdojnë të shërbejnë si parime të rëndësishme të Islamit. Disa nga këto dyer mbajnë dy trokitje të ndryshme që lëshojnë një tingull të ndryshëm. Ndërsa një tingull tregon një burrë që troket në derë, tjetri tregon një grua. Megjithatë, kjo lloj dere ka edhe një qëllim praktik, për shkak të nxehtësisë dhe erës së shpeshtë, është pikërisht pjesa e jashtme solide ajo që ofron siguri dhe qetësi.

Historia e Marokut, një monarki afrikane që ruan me kujdes

Së pari nën kontrollin e Kartagjenës, Maroku ishte më vonë provinca më perëndimore e Perandorisë Romake. Arabët sollën Islamin dhe gjuhën e tyre në këtë zonë në shekullin e shtatë. Fiset indigjene berbere pranuan fenë e sunduesve, por mbajtën zakonet dhe ligjet e tyre. Maroku u bë protektorat francez në vitin 1912, por rifitoi pavarësinë në vitin 1956. Sot është e vetmja monarki në Afrikën e Veriut.

Tatuazhe në fytyrat e grave

Marrakesh ka parë shumë karvanë që vizitojnë Saharën gjatë gjithë historisë së saj të gjatë. Almoravidët ishin dinastia e parë Amazigh, Berber në Afrikën e Veriut që fitoi kontrollin e një perandorie që shtrihej nga Andaluzia në Afrikën Sub-Sahariane. Marrakeshi më pas mori një khettara, një sistem vaditjeje që kalonte nën qytet me një ngjyrë të kuqe të butë.

Historia e Marokut, një monarki afrikane që ruan me kujdes

Berberët, ose amazighët e patrembur, për të cilët ka shkruar edhe Ibn Khaldun-i, janë një fis që ka arritur të ruajë disa nga besimet, gjuhën dhe ritualet e tij, ndërsa një pjesë e kulturës ka humbur nën presionet ekonomike dhe politike të historisë moderne.

Një simbolikë të veçantë kanë tatuazhet, të cilat tashmë mund të shihen më rrallë në fytyrat e grave. Vijat me pika nga buza e poshtme deri në fund të mjekrës përfaqësojnë pjellorinë. Besohet se çdo motiv i vizatuar në fytyrë mbart fuqi të veçanta mbrojtjeje, veçanërisht nga shpirtrat e këqij, veçanërisht në pjesët më të cenueshme të trupit, këmbëve dhe duarve. Këto motive përdoren për të pikturuar qilimat e famshëm berber, Beni Ourain. Modeli i diamantit në tapetin e leshit shërben si mbrojtje për pronarin.

“Vendi më i mirë”

Toka e errët argjilore e Marokut, kur ka shi të mjaftueshëm, jep rendimente të mira gruri dhe elbi, ndërsa toka humri, e kuqërremtë ushqen vreshtat, të cilat besohet se janë sjellë në këtë zonë nga fenikasit dhe janë përsosur nga romakët. Varietetet Cinsaut ose Mazuleo japin nektarin e tyre të ëmbël me ngjyrë gjaku, i cili deh me shijen e tij aromatike.

Essaouira, një qytet me mure të bardha në bregun e Oqeanit Atlantik, mbrohet nga dielli i fortë dhe rëra nga alizee, një erë e shqetësuar bregdetare.

Historia e Marokut, një monarki afrikane që ruan me kujdes

E ndërsa pulëbardhat po ndjekin sardelet e kripura që peshkatarët kanë përgatitur për skarë, duke ecur nëpër Medine do të ndjeni aromën e vajit të arganit. Berberët e Marokut të lashtë mblidhnin kokrra argani të patretur nga jashtëqitjet e dhive që ngjiteshin në pemët e forta të arganit për të ngrënë. Farat më pas bluheshin dhe shtypeshin për të marrë një vaj të shijshëm dhe të shtrenjtë. Për të marrë vetëm një litër vaj argani, duhen mbi 30 kg fara dhe mbi 15 orë punë manuale nga një grua e palodhur.

Ibn Batutta, një nga eksploruesit më të famshëm në histori, shkroi se Maroku është “vendi më i mirë”, duke u kthyer pas një udhëtimi të gjatë nëpër botë në shtëpi, mes ullinjve dhe vreshtave të zbutura, të rrethuara nga majat e borës, shkretëtirën e madhe dhe oqeanin.

Video