Mes tyre edhe Kadare, kush janë pretendentët për Çmimin Nobel në Letërsi

3 Tetor 2023, 15:59Fokus SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Foto ilustruese / Çmimi Nobel

Shkrimtari shqiptar Ismail Kadare është mes pretendentëve për Çmimin Nobel në Letërsi. Megjithëse të nominuarit nuk janë bërë publikë, gjithmonë ekzistojnë spekulime se cilët mund të jenë ata.

Mes atyre që përfliten është autorja ruse Lyudmila Ulitskaya. Kritikja e Kremlinit është e njohur për novelat e saj të cilat trajtojnë marrëdhëniet personale.

Romani i saj i parë "Sonechka" u botua në Novy Mir në vitin 1992. Libri menjëherë u bë jashtëzakonisht i famshëm. Ajo tashmë ka fituar disa çmime letrare ndërkombëtare dhe ruse, njëri prej të cilëve është Russian Booker për librin e saj Çështja e Kukotsky në vitin 2001.

Salman Rushdie i “Vargjeve Satanike” është gjithashtu një prej të përfolurve port çmimin prestigjoz. Shkrimtari britanik me origjinë indiane i mbijetoi një sulmi ekstremist me thikë vitin e kaluar në SHBA, ku humbi syrin.

AFP ka raportuar se ekziston mundësia që Akademia të nderojë Can Xue, një shkrimtare dhe kritike letrare kineez avangardë.

Can Hue's kryesisht shkruan letërsi të shkurtër. Shkrimi i saj karakterizohet nga një shkëputje nga realizmi i shkrimtarëve modernë kinezë të viteve të mëparshme.

Një raport i AFP tha se ka edhe disa emra të tjerë. Këtu përfshihen autorja rumune Mircea Cartarescu, hungarezët Peter Nadas dhe Laszlo Krasznahorkai, Ismail Kadare, shkrimtari kenian Ngugi wa Thiong'o dhe kanadezja Margaret Atwood.

Çmimi Nobel në Letërsi pritet të njoftohet në datën 8 tetor.

Video