Intervista e Ahmetajt për Rai: Edi Rama priste grupe kriminale në Kryeministri, i kam parë me sytë e mi!

2 Qershor 2024, 12:35Fokus SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Arben Ahmetaj

Televizioni italian “Rai 3” do të vijojë me publikimin e investigimit të radhës për lidhjet e qeverisë shqiptare me krimin dhe korrupsionin, si dhe kampet e refugjatëve në Gjadër dhe Shëngjin.

Gazetari i emisionit Report, Giorgio Mottola ka marrë në intervistë ish-zëvendëskryeministrin, Arben Ahmetaj, krahu i djathtë i Edi Ramës.

Një vit e gjysmë më parë ndaj tij ishte paralajmëruar urdhër-arresti për korrupsion në një hetim për inceneratorët që bënë gjysmën e qeverisë të dridhej. Për t’i shpëtuar burgut, Ahmetaj u arratis në Zvicër dhe si njeriu besnik i Ramës, tashmë është një nga më akuzuesit e tij.

Ahmetaj zbuloi rolin kyç të mafies në ekonominë dhe politikën shqiptare: Grupet kriminale marrin kontrata, pastrojnë paratë në Shqipëri me ndërtim. Ata koordinojnë me Edi Ramën.

Sipas akuzave të ish-zëvendëskryeministrit të arratisur, Rama kishte marrëdhënie direkte me krerët e klanit të mafias: Kam takuar drejtues mafioz në zyrën e tij në godinën e qeverisë, i kam parë.

Ahmetaj pretendon se marrëdhëniet me mafian ndërmjetësohen nga një sipërmarrës nga Durrësi, Ergys Agasi, një biznesmen në sektorin e duhanit dhe djali i një ish-deputet i fuqishëm socialist.

Intervista e Ahmetajt për Rai: Edi Rama priste grupe kriminale në
Artikulli i publikuar nga media Ilfattoquotidiano.it

Në intervistën e gjatë për Report, Rama hedh poshtë ankesat duke e cilësuar si të pabesueshëm ish-krahun e tij të djathtë: Njerëzit të mos merren seriozisht. Politika shqiptare nuk është e ndotur nga mafia.

Mirëpo pak kohë më parë në zyrën e Ramës u zhvillua një mbledhje, nga e cila Report mund t'i tregojë bosët mafiozë në Kryeministri.

Unë kam parë me sytë e mi prova fotografike, në të cilat mori pjesë Luftar Hysa, i konsideruar nga autoritetet kanadeze si një nga ricikluesit kryesorë të “Kartelit Sinaloa”. Dy muaj pas bisedës me kryeministrin shqiptar, biznesmeni mori licencën për të hapur një kazino në një hotel luksoz në Vlorë.

“E pashë një herë dhe më pas kurrë”, është mbrojtja e Ramës.

Shqipëria nuk është tokë e lakmuar vetëm për klanet mafioze shqiptare.

Vitet e fundit kanë kërkuar shumë sipërmarrës italianë pasuri përtej Adriatikut. Mes tyre edhe Massimo D'Alema.

“Report” zbuloi se vitin e kaluar ish-kryeministri hapi një firmë lobimi A&I në Tiranë, ku deri pak muaj më parë kompanitë e reja nuk paguanin asnjë taksë.

“Në Shqipëri merren me kriptovaluta”, thotë Ahmetaj. E pyetur nga Report, D'Alema e mohon.

Në Tiranë, megjithatë, në vitin 2019 hapi dyert “Consulcesi Tech”, një kompani që inauguroi një fond të specializuar për investime në kriptovaluta në Maltë.

“Consulcesi” i referohet Massimo Tortorella, ish-partner i D’Alemws në kantinën e tij. Në vitin 2019, D'Alema dhe Rama pagëzuan së bashku fillimin e aktiviteteve në Tiranë nga Consulcesi Tech, duke marrë pjesë në një konferencë.

©CopyrightVoxNews

Ky artikull është ekskluziv i VoxNews, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar VoxNews dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

Video