Ekskluzive: Zbulohen BISEDAT e Ervis Martinaj dhe “princit Damian” pas vrasjes së Santiago Malkos!

20 Maj 2024, 14:38Fokus SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Vis Martinaj/ Trejsi/ Leonard Duka

Detaje të tjera janë zbuluar nga dosja e Strukturës së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, i cili u zhvillua pak ditë më parë në të gjithë vendin. 

Në dosjen, e siguruar nga VoxNews janë zbardhur përgjimet e bisedës mes Ervis Martinaj i njohur si mbreti i lojërave të fatit dhe “princi Damian” siç i pëlqen të quhet, Leonard Duka.

Duka dhe Martinaj flasin për vrasjen e Santiako Malkos, Leonard Duka i thotë Ervis Martinajt se çfarë do bëje ti po të qëllonin babain tënd. Martinaj i përgjigjet se do ta vriste.

Pjesë nga dosja e siguruar nga VoxNews:

Me date 18.08.2020 Leonard Duka komunikon me shtetasin Ervis Martinaj biseda fillon me Ervisin i cili i shprehet qe ai (duke ju referuar Santiago Malkos) gaboj me baben tend dhe se une babain tend ma e pane rruge vetem e respektoj dhe me te pa ty me gra ose me femijen e Erlisit nuk te gjuaj. Leonardi i shprehet qe ai nuk bente asnje levizje pa dijenine tende dhe se ne kemi pas shoqeri prej 15 vitesh bashke. Ervisi i shprehet qe nje nate para ishit vellezer dhe te thash beji muhabetet mire se ai eshte skizofren dhe ai gaboi me babain tend. Leonardi i shprehet qe une vetem prej babes jam merzit, se ca ka pas me ate tjetrin s'kishim arrit deri ketu. Ervisi i shprehet qe t'i nuk me vret dot mua me gabelt e Vlores o Nard, t'i me vret vetem kur te jesh me te drejten tende.

Ne vazhdimesi te dy i tregojne njeri-tjetrit qe kane marre informacione ne lidhje me persona qe jane angazhuar per te kryer vrasjen e njeri-tjetrit nga te dy palet. Ne nje moment Ervisi i shkruan, te thash leje ate mos e vrit (dyshohet qe i referohet vrasjes se Santiago Malko), e shave, ishin llafe te verteta, nuk te thash gja, llogarite te thash ulena dhe i bejme kur te duash.

Leonardi e pyet qe t'i çfare do të beje per babain tend dhe Ervisi i shkruan qe une do ta kisha vrare. Ervisi i shkruan qe ai pretendonte qe t'i kishe paguar 500 mij euro per ta vrare dhe i thash kerkoji falje per baben, sqarohuni pastaj vrituni. Une vetem sherrin ja kam pare atij se me ka fut ne sherr me gjith Shqiperine, ai qelbanik. Ervisi i shkruan duke i thene qe nuk ka pas dijeni se çfare bente ai (Santiago Malko). Ne lidhje me rastin e grabitjes se pleqve ne Tepelene, e kam marre vesh mbas 6 muajsh, per gjuajtjen e Rinos, ju kam lutur dhe i kam thene na 10 mij euro dhe mos bej zhurme. Ju lute edhe ti por ti ke qene tape nga Trejsi, nuk mban mend. Edhe per me shku me i gjujt Denisit dhe Emit edhe per gruan e atij gurzit te lagja e gabelve, Ervisi i shprehet qe s'ka pas dijeni dhe nuk e ka porositur ai. Leonardi i shkruan qe une ate prej teje e kam njohur dhe nuk i takonte per respektin tend me bo ato veprime, gjithsesi ca ka ik nuk vjen me.

Leonardi i kerkon qe te flasim per ne te dy, qe te flasim si eshte per te fol dhe t'i bejme gjerat e qarta bashke. Ose me i qetesu dhe me i rregullu ose vazhdojm siç; ja kena nis, por e mira eshte qe mos te shkojne gjerat me andej se ty nuk te kam prek as ne gjak, as babe, asgje dhe s'te kam asnje borxh. Ti duhet me me kthy çfare me takon se kam gjith ato lek me ty ne pune. Nese don me i kthy, nese nuk don me i kthy nuk te them me, por ajo eshte djersa ime. Ervisi i shkruan qe une s'te ha asnje lek edhe pse je mundu me me vra me gabelet e Vlores, çfare eshte djersa jote eshte djersa jote. Leket qe ke fut ne lloto, aty i ke paisjet kur t'i duash, leket e barit i ke marre me sa di une. Leonardi i shkruan qe edhe mua nuk me vrasin dot te Lushnjes, Mamurrasit, Vlores dhe Shkodres, por une po te them me i qetesu gjerat sepse nese shkon me andej nuk mbaron me. Ne vazhdimesi diksutojne ne lidhje me sqarimin per llogari te ndryshme qe kane pasur bashke deri diten kur jane zene me njeri-tjetrin ku Ervisi i shprehet qe une nga sot nuk kam pune as me ty as me Tucin.

Ervisi i shprehet qe nje Shkodran e pastrova qe hante mut si kurvat (i referohet vrasjes se Gjin Ndoj) dhe ate Vlonjatin (Fatmir Hyseni) do e vras sepse ka dasht me më vra mua, jo Santin (Santiago Malko). Ose do t'i vras ose do te kalben ne burg ato gabelt e Vlores ndersa me ty nuk merrem me nga ky moment. I shprehet qe une e kam inatin me ty qe ke dasht te me vrasesh mua jo per Santin sepse une deri sa eshte vra ai nuke kam çu ne mendje te te vras. Dhe mbasi eshte vra Santi kam lexuar dosjen dhe kam mesuar qe t'i ke dasht me me vra dhe atehere kam dashur te te vras. Leonardi i shprehet qe njesoj ke dashur edhe ti te me vrasesh mua dhe i qendron bisedes ne lidhje me ndarjen e llogarive qe kane bashke dhe shprehet qe une leket e mija nuk i fal siç nuk fal ti te tuat. Leonardi i tregon ne vazhdimesi qe ti je afruar tek lagja ime per te me vrare dhe i tregon qe i di te gjitha bazat dhe shtepite qe ke. Leonardi i shprehet qe une kam dashur te te takoj baben tend qe te flisnim deri sa u be sebep qe te cova kontaktin. Une s'kam dashur te prekja tek gjaku jot se po te filloja nuk do ndalej me kjo pune.

Ervisi i shkruan qe une kam paguar 1 miljon euro per informacion ne lidhje me lokalizimin tend dhe Leonardi i pergjigjet qe hajde rregullojme llogarite dhe te ndalemi se ndryshe ka per te shkuar keq kjo pune dhe nuk do te ndalet me. Ervisi i shkruan qe ti ke dasht me më vra ne pabesi por s'te vej faj sepse ke menduar qe ta kam cuar une ate skizofrenin (Santiago Malko) por ai ka qene delirant dhe i kam thene qe sa te ka dasht Nardi ty s'ka dasht as Rinon, turp te kesh. Ervisi shprehet qe e ka pyetur, po me Lisin (Erlis Duka) ca pate, ate tha Nardi hajde merr leket e Rinos te ETC. Ervisi i tregon ne lidhje me diten kur u plagos Rino, ai (Santiago Malko) i eshte shprehur qe e fala Lisin (Erlis Duka).

Leonardi i shkruan qe dhe ate te kishte bo ai dhe pasha allahun nuk e di cfare lloj mostre do isha bere. Ai s'ka pas pune me vellain tim as nuk e ka takuar. S'ka bere asnje veprim vetem ky i imi (vellai Erlis Duka) ka qelluar.

Biseda vazhdon ne lidhje me konfliktin qe kane pasur me shtetasin Santiago Malko dhe personin qe i therrasin me emrin Rino. Ervisi shprehet qe nga Viti i Ri dhe ktej nuk jam marre me ty as me shtet as me privat, por po te duash ma provo forcen, se e di qe sdo te ndalonte kurre ky muhabet. Ato tre Vlonjatet do te ti gropos, jo per Santin por sepse kane dasht me me vra mua dhe nese don dilju ti per zot. Kane bere tender me koken time, nuk ke bese me mua pa kapur ate "Doqen" (Fatmir Hyseni), ose ne burg ose ne toke. Ti po mbajte anen e atij vazhdo se te kane perdor, ashtu siç te ka perdor ai Gaxha (Elvis Gacaj) se ka dasht me te marre peng tek Valter Bami mor budall.

Leonardi i shkruan qe une s'kam gje me ty per me u provu, te rregullojme cfare kemi dhe shikojme punet tona. Ti e din vete ca hen, e mira eshte mos me shku gjerat ashtu, se s'jane pak ato. Ne vazhdimesi i shprehet qe nuk ka shance me me marre njeri peng mua o Vis nuk jam dele une.

Ervisi i shkruan qe nuk ka me qelbanik se ai Gaxha (Elvis Gacaj) do e vrisnim ate dite qe doli nga burgu por mori femine ne krah dhe mu kujtua goca ime dhe e fala. Ne vazhdimesi Ervisi i shprehet qe deshta me i vra ato Barnet (Durim dhe Valter Bami, lidhet me episodin Nr. 1) dhe te tregoja bisedat qe kane here me Gaxhen per te te marre peng dhe me kerku 5 miljon euro. Ervisi shprehet qe hasmin mete rrezikshem te kam ty sepse je mete drejten tende, ndersa mete tjeret fshij bythen”.

Kujtojmë se shtatë grupe kriminale që kanë bashkëpunuar me njëri-tjetrin për eliminimin e armiqve të përbashkët janë goditur nga operacioni i zhvilluar së fundmi nga SPAK.

Një prej ngjarjeve në të cilën është hedhur dritë rezulton të jetë dhe atentati ndaj Preng Gjinit.

Sipas SPAK, Edison Reçi ka organizuar vrasjen e Gjinit me qëllim hakmarrjen dhe ndihmohej nga Klodian Shahini, me detyrë Shef i Seksionit të Trafiqeve të Paligjshme dhe Narkotikëve në Drejtorinë Vendore të Policisë, Lezhë, që i jepte informacion në lidhje me automjetet dhe hyrje-daljet e Gjinit.

I shumëkërkuari që rezulton i zhdukur pa gjurmë që prej 9 gushtit të vitit 2022, Ervis Martinaj ka kërkuar të vrasë Fatmir Hysenin, i njohur ndryshe dhe si Doqja për të marrë hak për vrasjen e Santiago Malkos. Martinaj ka kontaktuar Viktor Imerin, i cili sapo kishte përfunduar vuajtjen e dënimit me burgim dhe i ka kërkuar vrasjen e Hysenit.

Martinaj ka kërkuar të vrasë edhe Durim Bamin, ngjarje për të cilën ka bashkëpunuar me ish-deputetin Arben Ndoka, Emiljano Shullazin dhe Aldo Avdylajn.

Nga ana tjetër, Durim Bami ka lidhur aleancë me Leonard Dukën, armikun e përbetuar të ish-bosit të lojërave të fatit.

Bami e Duka kishin planifikuar eliminimin e Martinajt dhe të ish-deputetit Arben Ndoka.

Gjatë operacionit, sipas SPAK, janë gjetur dhe sekuestruar pasuri me vlerë mbi 4,5 milion Euro.

Në total janë lëshuar 50 urdhërarreste, 14 prej tyre janë ekzekutuar në Shqipëri dhe 6 jashtë vendit, dy në Itali, një në Gjermani, një në Spanjë dhe dy në Belgjikë.

©CopyrightVoxNews

Ky artikull është ekskluziv i VoxNews, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar VoxNews dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

Video