A është kjo vera e turistëve të këqij?

22 Gusht 2023, 22:22Fokus SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Nga vandalizimi i vendeve antike deri te mosrespektimi i kulturës lokale, ne jemi gjithnjë e më të vetëdijshëm për sjelljet e gabuara të turistëve dhe kjo në fund të fundit mund të jetë një gjë e mirë.

Këtë verë, çdo ditë duket se sjell një tjetër titull të turistëve në mbarë botën që sillen keq. Duke filluar në Francë, Itali por dhe në Bali, turistët kanë treguar anën e tyre më të keqe, duke u sjellë aspak mirë, duke dhënë ndjesinë se e gjithë bota ka harruar se veprohet në shtëpinë e njerëzve të tjerë. Por, ndërsa kjo mund të duket si vera e turistëve të këqij, mund të përfaqësojë një të vërtetë mjaft të pakëndshme: për sa kohë që njerëzit kanë udhëtuar, ne jemi sjellë keq.

Nga Pompei deri te piramidat egjiptiane, disa nga mrekullitë më të famshme të bëra nga njeriu në botë janë të skalitura me mbishkrime mijëravjeçare të gdhendura në muret e tyre nga vizitorët e lashtë. Nuk është sekret se shumë nga turistët janë sjellë keq prej shekujsh.

Dhe sipas Lauren A Siegel, një pedagoge e turizmit në Universitetin e Greenwich në Londër, në shekujt 18 dhe 19, ishte e zakonshme që fisnikët britanikë që bënin turneun e madh të Europës dhe të nënçmonin e të shpërfillnin njerëzit dhe vendet që ishin duke vizituar.

A është kjo vera e turistëve të këqij?
Nuk është e pazakontë të shohësh turistë duke pozuar për selfie në memorialin e Holokaustit në Berlin.

Ajo që është e ndryshme për këtë verë është se ne po dëgjojmë gjithnjë e më shumë për turistët e këqij dhe në fund të fundit, kjo mund të jetë një gjë e mirë. Me çdo lajm të ri për një turist që është sjellë keq, zemërimi kolektiv është rritur dhe duket se ka ardhur momenti që u kërkohet llogari turistëve që po sillen keq, diçka që është bërë prej shekujsh.

Në një epokë të rritjes së ndërgjegjësimit për mënyrën se si i trajtojmë të tjerët nga kultura të ndryshme, ky përqendrim i shtuar te turistët mund të duket si një përparim i natyrshëm nga lëvizjet e tjera sociale të kohëve të fundit. Ekspertët gjithashtu sugjerojnë se një kombinim faktorësh po nxit sjelljen e keqe jashtë vendit dhe vëmendjen e re që po i kushtojmë.

Sipas Siegel, ndryshe nga vitet e kaluara, shumë turistë sot po konkurrojnë për pëlqimet dhe shikimet e mediave sociale.

"Njerëzit po bëjnë veprime ekstreme për të marrë sa më shumë shikime dhe pëlqime në rrjetet sociale”, vuri në dukje ajo. Ironikisht, llogaritë e mediave sociale si ‘Passenger Shaming’ po përdoren gjithashtu për të reklamuar sjellje mosrespektuese.

David Beirman, pedagog në Universitetin e Teknologjisë në Sidnej, vuri në dukje se gati 1.5 miliardë njerëz udhëtuan ndërkombëtarisht në vitin 2019. Me udhëtimin që tani po rritet në nivelet e tij më të larta që para pandemisë, ai tha se është e pashmangshme që disa turistë do të mendojnë se "është bukur të pozosh lakuriq para një tempulli në Bali, të dehen në një vend të shenjtë islamik ose të kërcejnë para një kampi nazist përqendrimi”.

Gail Saltz, e cila ka një podcast që flet për turizmin, thotë se sheh edhe faktorë të tjerë si “udhëtimi i hakmarrje”, pas disa kohësh izolimi.

A është kjo vera e turistëve të këqij?

“Njerëzit kanë këtë ndjenjë se është e drejtë që unë tani të bëj gjëra që nuk arrita t'i bëja gjatë izolimit. Ata vijnë me një mendim se vendet e huaja janë një ‘party’ e madhe ku mund të bëjnë cfarë të duan”.

Në veçanti, Saltz nuk është e befasuar nga numri i njerëzve të kapur duke gdhendur emrat e tyre në monumentet antike. "Ata mendojnë se ky është një shans për të përjetësuar veten."

Megjithatë, titujt e turpshëm të kësaj vere mund të ofrojnë një mundësi për ndryshim. Me çdo shkelje të re, na kujtohet se udhëtimi ndërkombëtar është një privilegj.

Askund kjo e vërtetë e qenësishme nuk ka qenë më e dukshme kohët e fundit sesa në Hawaii. Ndërsa zjarret më vdekjeprurëse në historinë moderne të SHBA shpërthyen pjesë të Maui-t (një nga destinacionet më të njohura turistike në SHBA), mijëra turistë kanë vazhduar të vizitojnë vendin, me një vendas që i tha BBC-së se turistët po notonin në "po ato ujëra në të cilat vdiq populli ynë tre ditë më parë”.

Gjëja e bukur e udhëtimit është se mrekullitë e botës bëhen edhe më të mrekullueshme pasi i vizitoni vetë dhe njerëzit në përgjithësi priren të mos e shkatërrojnë diçka që u duket e bukur.

Filmi Oppenheimer e thekson qartë këtë. Në një skenë të paharrueshme, Sekretari Henry Stimson, e heq Kioton nga lista e qyteteve të synuara për bombën atomike. Kryeqyteti i lashtë japonez, me tempujt dhe manastiret e tij, ishte shumë i çmuar për t'u shkatërruar. Ai e dinte këtë sepse kishte bërë muajin e mjaltit atje. Në film, është një moment për të qeshur, por mesazhi është i vërtetë. Ne nuk e dëmtojmë atë që e kemi të dashur.

Disa destinacione kanë marrë një qasje proaktive ndaj kësaj ideje. Pikat e nxehta të turizmit si Bali dhe Islanda tani u kërkojnë zyrtarisht turistëve të premtojnë se do të respektojnë kulturën dhe mjedisin e tyre pasi ta vizitojnë atë. Palau kërkon që vizitorët të nënshkruajnë një ‘premtim ekologjik’ pas mbërritjes. Vizitorët në Australi nuk mund të ngjiten më në Uluru (Shkëmbi Ayres), sepse vendi e njeh atë si një vend të shenjtë. Ndërkohë, Amsterdami së fundmi nisi një fushatë reklamuese "qëndroni larg" që synon britanikët e dehur.

Siegel përshëndet këto udhëzime dhe atë që ajo e sheh si një njohje në rritje të problemit nga bashkudhëtarët.

Ajo tregon për një tendencë të re "Instagram vs Reality" në mediat sociale, ku njerëzit tregojnë qëllimisht turmat e prapaskenave dhe kaosin e zakonshëm në pikat e nxehta të turizmit, shpesh të anash kaluara nga imazhet dhe videot e kompozuara në mënyrë perfekte të ndikuesve.

Dhe sa herë që ndodh kjo, thesaret tona globale do të jenë pak më të sigurta.

Burimi: BBC

Video