What is known so far about the terrorist attack in Ankara (VIDEO)

2023-10-01 17:44:15Kosova&Bota SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
What is known so far about the terrorist attack in Ankara

Two police officers were injured in a suicide bomb attack in front of the Interior Ministry in the Turkish capital, Ankara. They are out of danger for life.

Interior Minister Ali Yerlikaya said in a social media post that two attackers were responsible for the blast.

Turkey's president, Recep Tayyip Erdogan, declared that "terrorists" will never achieve their goals in Turkey in his speech to the Turkish parliament.

He spoke during the first session of the Turkish parliament after a break of almost three months.

"Today's terrorist act in Ankara, in which two criminals were neutralized thanks to the timely intervention of the police, is the latest wave of terrorism," said Erdogan. "Terrorists who try to destroy the peace and security of citizens will never succeed."

He added that the burden of introducing morality to "terrorist" groups with political calculations will be very heavy.

Turkish Justice Minister Yilmaz Tunc says a judicial investigation has been launched by Ankara's Chief Public Prosecutor's Office into the "treacherous attack".

“Nën koordinimin e Zëvendës Kryeprokurorit Publik të caktuar për incidentin, hetimi do të vazhdojë në mënyrë gjithëpërfshirëse në të gjitha aspektet”, tha Tunc në rrjetet sociale.

Ai gjithashtu dënoi sulmin, duke u uruar shërim të shpejtë policëve të plagosur.

Ministri i Jashtëm turk Hakan Fidan ka thënë se sulmi në Ankara nuk do të ndalojë vendosmërinë e qeverisë për të luftuar kundër “terrorizmit”.

“I uroj shërim të shpejtë policëve tanë heroikë që u plagosën në këtë sulm të ndyrë dhe i përcjell urimet më të mira personelit të Ministrisë sonë të Brendshme”, shkruan kryediplomati në platformën “X”. “Ne do të vazhdojmë luftën tonë kundër terrorizmit me vendosmëri brenda dhe jashtë vendit”.

Askush nuk e ka marrë përsipër sulmin.

Ankaraja ka qenë skenë e disa sulmeve, veçanërisht në vitet 2015 dhe 2016.

Shumë prej tyre u pretenduan nga grupi i jashtëligjshëm separatist, Partia e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) ose ISIL (ISIS).

PKK-ja, e cila ka zhvilluar një rebelim të armatosur kundër shtetit turk që nga viti 1984, është në listën e zezë si një grup “terrorist” nga Ankaraja dhe aleatët e saj perëndimorë.

Në tetor 2015, një sulm nga ISIL përballë një stacioni qendror në Ankara vrau 109 persona.

Një zyrtar i lartë turk i ka thënë agjencisë “Reuters” se sulmuesit rrëmbyen një automjet dhe vranë shoferin e saj në Kayseri, një qytet 260 kilometra në juglindje të Ankarasë, përpara se të kryenin sulmin.

Një nga oficerët e plagosur ka pësuar lëndime nga predha, thuhet se shtoi ai.

Prime Minister Edi Rama has "strongly" condemned the attack in Ankara, saying that "it should help many in Europe to better understand and support Turkey in its fight against terrorism".

"Saddened to hear about the terrorist attacks in Ankara, Turkey, but relieved to learn that the intended damage was largely avoided by Turkish institutions," said Kosovo Prime Minister Albin Kurti.

Video