The bride refuses to wash her father-in-law's feet in Paskuqan, father and son grab her by the throat: They grabbed me by the hair and slapped me

2022-12-02 20:57:52Aktualitet SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Illustrative photo

Violence against women and girls unfortunately remains a disturbing phenomenon.

Many of them have courage and denounce. The number of protection orders exceeds 3,000 people per year who, by court decision, must be protected from a violent family member, mainly a man who, either under the influence of alcohol, or out of jealousy, or out of anger, attacks a loved one of the family.

So the following case shows that it is very difficult to forget backward customs and allow young couples to build a family. A 32-year-old man who lives in Paskuqan has surprised the police with the backward customs that he asked to be respected after his wife refused to wash his father-in-law's feet. The woman spoke volumes about the mistreatment by the 32-year-old and according to the file that Gazetasi.al makes available to you, she requested the intervention of police officers (commissariat number 5).

The case of extreme violence committed by the young man culminated after the rejection of the young woman who refused to serve her father-in-law according to certain rules in the Dibrane family that has moved and has been living for years in the suburbs of Tirana.

"I came on vacation for two or three weeks together with my husband and children and we stayed with his parents in Paskuqan", the young woman began her story.

She told the police in detail that her husband had not separated from her parents, whom she respected every time she returned to Albania.

"Since the first day, my father-in-law ordered me to serve him. He asked me to give him water and I gave it to him. He asked me to prepare the food and without any problem I did. He asked me to wash his feet and I absolutely refused to do such a thing. He started screaming", mentions the young woman who says that she felt humiliated by this request that in her husband's family it was a sign that the bride should show respect according to customs. The woman says that she had heard about this custom, but she did not agree with washing the feet.

This refusal brought her arguments with her husband who begged her to obey.

“Aty ndërhyri vjehrri dhe nisi të ushtrojë dhunë psikologjike dhe fizike. Edhe im shoq nisi dhunën fizike kur pa që reagova. Më kapën për flokësh dhe krahësh dhe më qëlluan me shpulla. Im shoq befas më vuri duar të fyt dhe më tha “do të vras”. Kjo skenë e tmerrshme për nënën e dy fëmijëve është ndërprerë nga një i afërm që kur ka dëgjuar të bërtiturat , i ka ndarë nga kacafytja. Nusja e re ka vrapuar për në dhomën e gjumit ku mbasi e ka mbyllur me çelës, ka telefonuar direkt Policinë. Vjehrri fiku energjinë elektrike dhe ndërpreu internetin që mos të kisha komunikime jashtë mureve, por unë e realizova telefonatën me Policinë,”- thotë më tej gruaja.

Çifti, sipas policisë, jeton në Itali dhe shpesh vijnë për pushime tek prindërit e moshuar të kryefamiljarit.

“Fëmijët e mi ishin dëshmitarë të kësaj skene dhe të dhunës që erdhi sepse refuzova të respektoj zakonet e tyre”, përmend e reja.

Por kryefamiljari që përfundoi në pranga këmbëngul se e shoqja ka luhatje personaliteti dhe se për këtë shkak në vendin ku ata jetojnë në Itali ajo trajtohet me psikologë. Por procesverbalet e marrjes në pyetje të fëmijëve të mitur dolën kundër qëndrimit të të arrestuarit. Policia u bind se përleshja midis të rriturve u ndez nga një zakon që, siç kuptohet, vazhdon të jetë ende prezent në disa familje.

Një grua e moshuar ndërkohë është vënë nën hetim në gjendje të lirë për shkak të moshës së thyer sepse sulmoi të bijën e cila vendosi të ndahet dhe u kthye tek e ëma.

“Ime më e quan turp veprimin tim, e lashë burrin sepse ai nuk punon dhe nuk e dua më. Kërkova vetëm pak ditë të qëndroja tek prindërit, por nëna më kapi flokët dhe më tha: “kthehu tek burri ndryshe do të vras””, ka deklaruar 41-vjeçarja.

41-vjeçarja që bëri denoncimin është nënë e tre fëmijëve dhe në familjen kuksiane divorci i kërkuar nga një grua është i pakonceptueshëm.

“Nëna jeton me nusen e vëllait të madh i cili është në Angli. Ditën që e priti keq ndarjen nuk fola se është nëna ime. Por përditë gjendja u bë e rëndë, përditë nëna më shante. Ajo i kërkoi kunatës që mos të më fliste me gojë se do ta bëja siç jam unë, sipas asaj”.

Policia i thotë Gazetasi.al se gruaja u sulmua në njërën prej këtyre netëve nga e ëma dhe kunata dhe kjo e shtyu që të bëjë telefonatën për ndihmë. Ndërkohë e moshuara ka hedhur poshtë çdo version të të bijës.

"T. came home late and this can't happen in my house. If my husband was alive, the girl would not dare to do these things. When he made me coffee in the morning, I noticed that he took a glass of brandy for himself, and for me this is something serious", accuses the elderly woman. The police explained to Gazetasi.al that after the denunciation, the 41-year-old woman did not return to the apartment and refused to receive a protection order. From the police search, she did not even return to her husband. It is learned that she has moved to the capital for rent where she has started working as a bartender.

"I withdraw the complaint against my mother, I was shocked the day I was attacked and I don't want to be investigated anymore," Kuksia pleaded, but such a request will not be taken into account./GazetaSi

Video