Rama dënon “zinë” të shpallur nga Beogradi për “grupin kriminal” serb: E papranueshme dhe e dënueshme!

2 Tetor 2023, 16:47Politikë SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Kryeministrat shqiptar dhe ai kroat, Edi Rama dhe Andrej Plenkoviç

Kryeministri Edi Rama e ka cilësuar të papranueshme shpalljen e ditës së zisë në Serbi për tre terroristët e vrarë në veri të Kosovës.

Sipas tij, është e papranueshme që të shpallet zi kombëtare për terroristët serbë, ndërsa shtoi se ky akt i shteti serb duhet dënuar.

Këto komente, kryeministri shqiptar i bëri gjatë një konference për media në Zagreb, ku u takua me homologun e tij kroat, Andrej Plenkoviç.

“Nuk është e pranueshme që në mes të Europës e në mes të një rajoni ku gjithë vendet kanë shprehur vullnetin që të bëhen anëtarë të Bashkimit Europian, një grup kriminal i armatosur deri në dhëmbë, ushtarakisht me uniforma ilegale t’i marrë jetën një efektivi policie dhe pastaj t’i gëzohet nderit më të lartë që mund të ekzistojë, zisë kombëtare në vendin nga ku e ka origjinën. Kjo është kulmi, e papranueshme, e pajustifikueshme dhe e dënueshme”, u shpreh Rama.

Qeveria serbe shpalli datën 27 shtator, ditë zie kombëtare për vrasjen e katër terroristëve, të cilët sulmuan me armë policinë e Kosovës.

Video