Gjykata merr vendimin, Lefter Alla lihet në arrest me burg

18 Mars 2023, 13:41Aktualitet SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX

GJKKO ka vendosur të lërë në fuqi masat 'arrest me burg' për kryebashkiakun e Bulqizës Lefter Alla dhe 7 zyrtarët e tjerë dhe 3 përfaqësuesit e kompanive. Ndër 2 të tjerë janë lënë në 'arrest shtëpie'.

Ai e cilësoi arrestimin politik me qëllim që të mos rikandidonte për një tjetër mandat. Por Prokuroria e Posaçme ka siguruar përgjime ambientale që rëndojnë pozitat e kryebashkiakut të Bulqizës, Lefter Alla.

Përmes këtyre përgjimeve, SPAK ka provuar se Alla ka pasur kontakte dhe komunikime me biznesmenim Aqif Konesha i kompanisë që kryente punimet për ujësjellësin e Bulqizës.

Gjithashtu, kryebashkiaku i Bulqizës, në shoqëri të Koneshës ka udhëtuar jashtë vendit me makinë, dyshohet në drejtim të Maqedonisë së Veriut.

Video