Nuk kishte ndodhur asnjëherë më parë, Akajdin fut Turqinë në librin e rekordeve të Europianëve!

6 Korrik 2024, 22:32Sport SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX

Samet Akajdin u bë protagonisti i pjesës së parë të ndeshjes mes Turqisë dhe Holandës, e vlefshme për çerekfinalet e Euro 2024.

Qendërmbrojtësi turk, ia doli të gjente rrjetën me një goditje me kokë, për t’i dhënë avantazhin skuadrës së tij.

Në këtë mënyrë, ai shkroi emrin e tij në listën e golashënuesve të Europianit, por edhe të Turqisë në librin e rekordeve të këtij aktiviteti.

Asnjëherë më parë në historinë e turneut, nuk ishin shënuar 3 gola nga një përfaqësuese me anë të mbrojtësve në fazën me eliminim direkt.

Merih Demiral shënoi dy të tillë kundër Austrisë në turin e mëparshëm, ndërsa sot Akajdin bëri përfaqësuesen turke unike në historinë e këtij kompeticioni me golin e tij.

Video