Miratohet dekreti i presidentit Begaj për kthimin e ligjit për shtetësinë!

2 Prill 2024, 15:26Politikë SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Taulant Balla/ Bajram Begaj

Komisioni i Sigurisë ka miratuar ditën e sotme me konsensus politik, dekretin e Presidentit Bajram Begaj i cili riktheu për rishqyrtim në Kuvend amendamentet e socialisteve për ligjin e “shtetësisë”.

Maxhoranca socialistet duket se ka reflektuar për këtë amendament i cili është konsideruar si në kundërshtim me Kushtetutën e vendit për menyren si u votuan.

Gjatë seancës së sotme, Partia Socialiste dhe opozita e përfaqësuar nga Rithemelimi dhe Partia e Lirisë kanë dhënë dakordësi për të miratuar dekretin e Presidentit, ndërkohë që dy amendamentet e miratuar nga maxhoranca jo me 84 vota janë cilësuar si jo në përputhje me Kushtetutën.

“ Ju ftoj për ta votuar dekretin, të nderuar kolegë do të doja që ta hidhnim në votim dekretin presidentit “Për kthimin e ligjit nr. 77/2023 “Për disa shtesa dhe ndryshime në ligjin nr. 113/2020 “Për shtetësinë”. E kalojmë në votim në parim për amendamentet. Miratohet dekreti i presidentit sa i përket amendamenteve nuk janë në përputhje e Kushtetutën”, tha Nasip Naço.

Ndërkohë që Ervin Salianji ka komentuar votën pro dekretit të Presidentit, duke thënë se qëndrime të tilla do ishte mirë që ky i fundit t’i mbante edhe për nismat e tjera që kanë kontestuar nga opozita dhe te tregohej si figure unifikuese.

Video