Lufta mes militantëve palestinezë dhe Izraelit në FOTO

7 Tetor 2023, 18:02Fokus SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Lufta mes militaantëve palestinezë dhe Izraelit në FOTO

Izraeli është në luftë me militantët e Hamasit, tha kryeministri izraelit pas sulmeve masive të palestinezëve që u morën jetën dhjetëra izraelitëve mëngjesin e së shtunës. Perëndimi e dënoi sulmin e befasishëm të Hamasit në Izrael. Forcat e armatosura izraelite po vazhdojnë luftimet me militantë brenda Izraelit, ndërsa forcat ajrore godasin objektiva të Hamasit në Rripin e Gazës.

Lufta mes militantëve palestinezë dhe Izraelit në FOTO

Militantët palestinezë të grupit Hamas lëshuan një sulm surprizë ndaj Izraelit, duke qëlluar me mijëra raketa nga Rripi i Gazës, të cilin ata e kontrollojnë.

 

Lufta mes militantëve palestinezë dhe Izraelit në FOTO

Dhjetëra raketa goditën qytetin jugor të Ashkelon. Dhjetëra izraelitë mbetën të vrarë

 

Lufta mes militantëve palestinezë dhe Izraelit në FOTO

Një apartament në një pallat banimi në Tel Aviv i dëmtuar nga raketat

 

Lufta mes militantëve palestinezë dhe Izraelit në FOTO

Izraelitët kanë hyrë në strehime kur sirenat e sulmit ajror nisën të bien

 

Lufta mes militantëve palestinezë dhe Izraelit në FOTO

Por disa duhet të përpiqen të gjejnë strehime jashtë

 

Lufta mes militantëve palestinezë dhe Izraelit në FOTO

Militantët e Hamas kanë kaluar kufirin me Izraelin – ata që ishin në Gaza po i drejtohen kufirit

 

Lufta mes militantëve palestinezë dhe Izraelit në FOTO

Disa po përdorin një buldozer për të hequr telat nga kufiri

 

Lufta mes militantëve palestinezë dhe Izraelit në FOTO

Një tank izraelit i kapur dhe i shkatërruar

 

Lufta mes militantëve palestinezë dhe Izraelit në FOTO

Militantë të Hamas me një makinë ushtarake izraelite që po e kthejnë në Gaza

 

Lufta mes militantëve palestinezë dhe Izraelit në FOTO

Ushtarët izraelitë janë tani duke luftuar me Hamas

 

Lufta mes militantëve palestinezë dhe Izraelit në FOTO

Izraeli është përgjigjur me një sulm ajror në Gaza duke vrarë 198 njerëz sipas autoriteteve palestineze

 

Lufta mes militantëve palestinezë dhe Izraelit në FOTO

Dhjetëra militantë janë mes të vdekurve

 

Lufta mes militantëve palestinezë dhe Izraelit në FOTO

Disa banorë të Gazës janë të shqetësuar për hakmarrjen izraelite dhe janë larguar nga shtëpitë e tyre pranë kufirit. /Vox News

Lufta mes militantëve palestinezë dhe Izraelit në FOTO

Video