Kapen mbi 500 kg drogë në Spanjë, arrestohen 3 shqiptarë

11 Qershor 2024, 16:22Aktualitet SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Foto ilustruese

Policia Kombëtare Spanjolle ka goditur një organizatë shqiptare që ishte përfshirë në trafikun ndërkombëtar të drogës me bazë në Granada.

Siç raportojnë mediat spanjolle, në pranga kanë rënë tre persona, si dhe janë sekuestruar më shumë se 500 kilogramë kanabis dhe afro 700 mijë euro cash si dhe një armë zjarri.

Operacioni “Celavi”, i udhëhequr nga agjentët e UDYCO-1, i specializuar në krimin e organizuar, ka shërbyer për t’i dhënë fund një organizate kriminale të dedikuar për trafikun ndërkombëtar të marijuanës, njoftuan autoritetet spanjolle.

Grupi përbëhej nga tre persona të kombësisë shqiptare, nga 28 deri në 43 vjeç, pa precedentë penalë dhe të parregullt në Spanjë, të cilët tashmë janë burgosur me vendim gjykate të akuzuar për anëtarësim në një organizatë kriminale, trafik droge dhe armëmbajtje pa leje.

Organizata i ishte përkushtuar grumbullimit të marijuanës, një drogë që ruhej derisa të merrte sasinë e duhur për t’u dërguar në Evropë. Ajo kishte shuma të mëdha parash, disa automjete dhe dy shtëpi në Granada, një që kreu i bandës e përdorte si shtëpi dhe një tjetër ku jetonin dy të arrestuarit e tjerë dhe që shërbente edhe si ‘çerdhe’ për marijuanën që blinin.

Agjentët kanë gjetur 518 kilogramë sytha marijuane, sasi të vogla kokaine dhe hashashi, afro 700 mijë euro para "cash" dhe një armë zjarri së bashku me municion të dy kalibrave të ndryshëm, tre automjete, më shumë se 15 telefona dhe dokumentacion të dobishëm për trafikun e drogës.

Hetimi për këto ngjarje ka nisur muaj më parë për shkak të lidhjes mes të arrestuarve të fundit dhe të arrestuarve të tjerë për trafik droge.

Kreu i grupit jetonte në një shtëpi në Alhendín, ku një sasi e madhe parash u gjet e organizuar në tufa faturash të fshehura në mobiljet e kuzhinës.

Në shtëpinë e dytë, që ndodhet në Ogíjares, agjentët kanë lokalizuar drogën e futur në çanta me shumicë, një armë dhe 140 mijë euro cash.

Video