EMRI / Opozita zgjedh kandidatin për Bashkinë e Himarës, mbështetës i flakët i Belerit me nënshtetësi amerikane

10 Korrik 2024, 16:44Aktualitet SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Petro Gjikuria

Kandidati i opozitës për Bashkinë e Himarës do të jetë Petro Gjikuria, një shtetas shqiptaro-amerikan, mëson Voxnews.al.

Petro Gjikuria jeton në Uashington dhe është pjesë e “Federatës Panepirote të Amerikës”.

Ai është mbështetës i zjarrtë i çështjes së Belerit, dhe siç ka deklaruar, lufton për të drejtat e minoritetit grek në Shqipëri.

Gjikuria do të kandidojë përballë Vangjel Tavos nga Partia Socialiste në 4 gusht. Zgjedhjet e pjesshme të Himarës zhvillohen pas shpalljes së pavlefshëm të mandatit të Fredi Belerit, i cili është dënuar me burg për korrupsion në zgjedhje.

Video