Bie nga skela punonjësi 65-vjeçar, arrestohet pronari i fabrikës së vajit, e mbante në punë të pa siguruar

10 Shkurt 2024, 14:15Aktualitet SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Foto ilustruese

Një 62-vjeçar, i cili ishte pronar i një fabrike për përpunimin e vajit është arrestuar pasi mbante në punë punonjës të pasiguruar.

Shkak i zbulimit të kësaj shkelje nga pronari i fabrikës ishte fatkeqësia e një punonjësi 65-vjeçar, i identifikuar me inicialet T.C., i cili gjatë procesit të punës ra nga skela.

65-vjeçar i dëmtuar rezultonte punonjës i pasiguruar.

Pronari i fabrikës akuzohet për veprat penale “Shkelja e rregullave të mbrojtjes në punë” dhe “Punësimi i paligjshëm”.

“62-vjeçari (pronari I fabrikës), u arrestua sepse gjatë procesit të punës në fabrikën e tij, për përpunimin e vajit, në Fier, më datë 08.02.2024, rreth orës 13:40, ra nga skela shtetasi T. C., 65 vjeç, i cili nga verifikimet rezultoi se ka qenë punonjës i pasiguruar”,-njofton policia. 

I dëmtuari vijon të jetë në kujdesin e mjekëve.

Video