Presidenti i Serbisë i kalon pas, Vjosa Osmani: Duhet hedhur poshtë mendësia e Vuçiç që sjell luftë

6 Dhjetor 2022, 10:46Kosova&Bota SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani mbërriti ndër të parët në samitin BE-Ballkani Perëndimor që mbahet sot në Tiranë. Në një deklaratë për mediat, Osmani është shprehur se Presidenti i Kosovës, Vuçiç është një produkt i një mendësie të vjetër që çoi në vrasjen e 150 mijë civilëve.

Si për ironi të fatit, teksa Osmani akuzonte presidentin e Serbisë, ai mbërriti në samit dhe kaloi shumë ngjitur me Vjosa Osmanin.

Gjatë fjalës së saj, Osmani theksoi se “Kosova po tregon të kundërtën e asaj që po tregon Vuçiç, po shtrin dorën e bashkëpunimit dhe pse ata nuk kanë kërkuar falje për krimet që kanë kryer” dhe beson që dialogu është e vetmja mënyrë për të ecur përpara.

Video