Vizita historike e Macron, Presidenti francez shënon vizitën e parë në Gjermani që nga viti 2000

26 Maj 2024, 21:29Kosova&Bota SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Presidenti francez shënon vizitën e parë në Gjermani

Emmanuel Macron mbërriti në Gjermani për një vizitë shtetërore të ndjekur nga Këshilli i Ministrave Franko-Gjerman, një udhëtim i krijuar për të demonstruar unitetin mes të gjitha vendeve përpara zgjedhjeve evropiane.

Macron është pritur nga Presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier dhe ka marrë nderime ushtarake në pallatin presidencial, Schloss Bellevue. Udhëtimi i Presidentit francez dhe gruas së tij në Berlin, Dresden dhe Münster, është vizita e parë shtetërore e një lideri francez në Gjermani që nga ajo e Zhak Shirak në vitin 2000.

Është një mundësi për të vlerësuar marrëdhëniet mes shumë fuqive më të mëdha ekonomike të Evropës në një kohë kur kontinenti po përballet me sfidat e ndryshimeve klimatike, të situatës në Ukrainë dhe të rizgjedhjes së mundshme të Donald Trump në Shtëpinë e Bardhë në nëntor.

Në një ceremoni të mëparshme në Berlin me Steinmeier, Macron përshëndeti miqësinë franko-gjermane dhe sulmoi nacionalizmin, “i cili është tërheqës” për një pjesë në rritje të popullsisë në Francë dhe Gjermani.

Që kur kancelari gjerman Olaf Scholz erdhi në pushtet në vitin 2021, Parisi dhe Berlini janë përplasur hapur për çështje të sigurisë. Megjithatë, kohët e fundit janë arritur një sërë kompromisesh, veçanërisht për subvencionet e tregut të energjisë elektrike.

Video