Rrëshqitje masive dherash në Papua Guinea e Re, vdesin të paktën 670 njerëz

27 Maj 2024, 10:12Kosova&Bota SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX

Të paktën 670 persona kanë ndërruar jetë si pasojë e rrëshqitjes masive të dherave në Papua Guinenë e Re.

Numri mendohet se do të rritet pas operacionit të kërkim shpëtimit, sipas një zyrtari Organizatës Ndërkombëtare për Migracionin.

Ngjarja ndodhi në provincën Enga.

“Rrëshqitjet e dherave dhe rëniet e gurëve vazhdojnë, toka po çahet duke rrezikuar jetën e gjithë secilit”, tha zyrtari i Organizatës Ndërkombëtare për Migracionin, Serhan Aktoprak.

Më shumë se 4,000 njerëz ka të ngjarë të jenë prekur nga fatkeqësia, tha grupi humanitar CARE Australia.

Rreth gjashtë fshatra u prekën nga rrëshqitja e dheut në rajonin Mulitaka të provincës, sipas Departamentit të Punëve të Jashtme dhe Tregtisë të Australisë.

Papua Guinea e Re, me një popullsi prej rreth 10 milionë banorësh, është një komb i larmishëm, në zhvillim i fermerëve kryesisht për mbijetesë me 800 gjuhë. Jashtë qyteteve të mëdha ka pak rrugë.

Ndodhet në gjysmën lindore të ishullit të Guinesë së Re dhe ndodhet në Unazën e Zjarrit të Paqësorit, harkun e gabimeve sizmike rreth Oqeanit Paqësor, ku ndodh pjesa më e madhe e tërmeteve dhe aktivitetit vullkanik të botës.

Në mars, vendi u godit nga një tërmet me magnitudë 6.9 ballë.

SHBA dhe Australia po ndërtojnë lidhje më të ngushta të mbrojtjes me kombin me rëndësi strategjike, ndërsa Kina po kërkon gjithashtu lidhje më të ngushta sigurie dhe ekonomike.

Presidenti i SHBA Joe Biden dhe kryeministri australian Anthony Albanese thanë se qeveritë e tyre ishin të gatshme për të ndihmuar në përgjigjen ndaj rrëshqitjes së dheut.

Video