Liz Truss, kryeministrja që bëri gjithçka gabim!

20 Tetor 2022, 15:33Pikëpamje SHKRUAR NGA THE ATLANTIC
Liz Truss

Në mars 1841, William Henry Harrison u bë presidenti i nëntë i Shteteve të Bashkuara. Ai mbajti fjalimin më të gjatë inaugurues në histori një orë e 45 minuta u ftoh dhe më pas, pas vetëm 32 ditësh në krye, iu nënshtrua një përzierjeje të pneumonisë dhe mjekësisë së shekullit të 19-të.

Sipas një thashethemi të vazhdueshëm, mwse apokrife, Harrison e kapi atë të dridhura fatale në inaugurimin e tij. Këtu në Britani, kryeministrisë së Liz Truss-it iu dha një goditje e ngjashme vdekjeprurëse nga ngjarja e parë e vendosur e qeverisë së saj – nisja e një plani ekonomik të projektuar për ta kthyer Britaninë në një parajsë libertariane me taksa të ulëta. Vetëm gjashtë javë në mandatin e saj, ambiciet e saj e kanë hequr këtë spirale të vdekshme, kanë zbritur nga perdja dhe janë bashkuar me korin e padukshëm. Ata janë të vdekur. Ata kanë pushuar së qeni.

Truss kandidoi për kryeministër me një premtim për të nxitur rritjen. Në vend të kësaj, ajo shkaktoi trazira në treg, një rënie të paundit dhe një rënie të mprehtë të numrit të anketave të partisë së saj. Edhe tani, ajo thotë se dëshiron ta udhëheqë partinë e saj në zgjedhjet e ardhshme, sikur të mos kishte djegur besueshmërinë e saj; Përkushtimi i saj i gjatë ideologjik ndaj ‘Britannia Unchained’ ka rezultuar tërësisht rezistent ndaj fakteve dhe rrethanave në ndryshim.

Më 23 shtator, Truss shikonte se si Kwasi Kwarteng – kancelari i saj i Thesarit, shoku politik dhe miku personal – parashtroi një “minibuxhet” që do të ulte taksat mbi fituesit më të mëdhenj, do të hiqte një kufi mbi bonuset e bankierëve dhe do të anulonte një rritje e planifikuar e taksave të korporatave. Kjo ishte “paketa më e madhe në breza”, tha ai. Hiqni pluhurin nga kurba e Laffer -it, mbyllni “dënuesit” të shqetësuar se nga do të vinin paratë dhe shijoni atë që edhe një komentues dashamirës e përshkroi si “shfaqje reganite të mosmbajtjes fiskale dhe mashtrimit të Thatcherit”.

Opozita e majtë e urrente atë – uljen e taksave për milionerët ndërsa Britania e Mesme luftonte me faturat e larta të energjisë, inflacionin e shfrenuar dhe rritjen e kostove të hipotekave – por po ashtu edhe tregjet financiare. Obligacionet e qeverisë ranë ndjeshëm, gjë që i la fondet e pensioneve në përpjekje për të qëndruar paguese. Pesë ditë më vonë, Banka e Anglisë u detyrua të ndërhynte dhe të stabilizonte ekonominë britanike. Një kancelar i krahut të djathtë kishte zbatuar dogmën ekonomike të krahut të djathtë dhe tregu i lirë u drodh—nga tmerri.

Në fillim të muajit, ndërsa Partia Konservatore e Trussit u mblodh për konferencën e saj vjetore, presioni nga kolegët e saj e shtyu kryeministren të hidhte poshtë politikën e saj më toksike, uljen e taksave për të pasurit. Ajo tregoi poshtërimin me një fjalim të shurdhër duke sulmuar këdo që e kritikonte atë si pjesë e “koalicionit kundër rritjes”. Këta njerëz, pohoi ajo, “preferojnë të flasin në Twitter sesa të marrin vendime të vështira… Nga transmetimi në podcast, ata japin të njëjtat përgjigje të vjetra. Gjithmonë ka më shumë taksa, më shumë rregullime dhe më shumë ndërhyrje”.

Por edhe kjo kukull e paarsyeshme e blasfemimit të luftës kulturore nuk mundi të rivendoste qetësinë në tregje apo partinë e trazuar në pushtet. Të gjithë mund të shihnin se autoriteti i Truss dhe Kwarteng ishte copëtuar. The Economist vuri në dukje se, pasi u mor parasysh periudha zyrtare e zisë për Elizabeth II, Truss “kishte shtatë ditë në kontroll. Kjo është afërsisht jetëgjatësia e një marule.” Një gazetë tabloid menjëherë krijoi një transmetim të drejtpërdrejtë të një perime të kalbur, për të parë se cila zgjati më shumë. Marulja tani duket e trishtuar dhe e vyshkur. Po ashtu edhe kryeministri.

E dëshpëruar për të mbetur në pushtet, Truss shkarkoi Kwarteng të premten – edhe pse ajo kishte nënshkruar propozimet e tij katastrofike. Dje, zëvendësuesi i Kwarteng, Jeremy Hunt, doli në televizion dhe shkarkoi video pas klipi në politikat e dashura ekonomike të Truss. Në tre ditë (koha e tij në punë) dhe pesë minuta e gjysmë (kohëzgjatja e deklaratës së tij televizive), Hunt zgjidhi të gjithë bazën e udhëheqjes së Truss aq gjithëpërfshirëse sa që muaji i kaluar mund të mos kishte ndodhur kurrë.

Ishte një gjakderdhje: “Objektivi më i rëndësishëm për vendin tonë tani është stabiliteti”, tha ajo, duke përmbysur pothuajse të gjitha uljet e taksave të shpallura në minibuxhetin. (Subvencioni për faturat e brendshme të energjisë u zvogëlua gjithashtu në mënyrë drastike: Kjo politikë dukshëm e shtetit të madh, e detyruar ndaj qeverisë nga çmimet e larta të gazit me shumicë, ishte – dhe ende është – jashtëzakonisht e kushtueshme dhe një udhëheqës më i kujdesshëm mund të kishte frenuar të tjerët Si rezultat, jo Liz Truss, e cila ishte zotuar se do të “goditej në tokë”.)

Shpejtësia dhe egërsia e kolapsit të Truss-it ka qenë befasuese – veçanërisht sepse paraardhësi i saj, Boris Johnson, fitoi zgjedhjet e përgjithshme me një shumicë mbresëlënëse prej 80 vendesh vetëm tre vjet më parë. Në atë kohë, Konservatorët dukeshin si një turmë pushtuese, edhe pas një dekade në pushtet dhe agonisë së zgjatur të negociatave të Brexit.

Pra, çfarë ka shkuar keq? Gjithçka. Që nga marrja e detyrës, ajo ka bërë një sërë thirrjesh të këqija. Ajo emëroi një kabinet me shokë të linjës së ashpër, në vend që të bazohej në gjerësinë e partisë së saj. Ajo shkarkoi nëpunësin më të lartë civil në thesar, sepse ai ishte shumë i dhënë pas ortodoksisë fiskale. Ajo shkarkoi strategun që organizoi fitoren e zgjedhjeve të 2019-ës. Shefi i saj i kabinetit e ka kaluar të gjithë mandatin e tij i përfshirë në skandal pasi u zbulua se ai paguhej nga firma e tij e vjetër lobuese, në vend që të marrë një rrogë nga qeveria. Ajo nuk e përgatiti vendin për uljen e taksave më të larta. Me sa duket, ajo ishte e sigurt se adhurimi i medias së djathtë do të mjaftonte për të bindur pjesën tjetër të Britanisë se milionerët ishin grupi që kishte më shumë nevojë për pushim tani.

Akoma më keq, gjatë gjithë rrugës, Truss mezi ka qenë i dukshëm, sikur veprimet e saj flasin vetë. Të cilën, për fat të keq, e kanë. Në ditët e fundit, sondazhet e përkeqësuara të konservatorëve kanë treguar se ata nuk do të humbnin thjesht zgjedhjet e ardhshme; nuk do të ishin më partia e dytë më e madhe në Parlament. Nëse fatet e tyre nuk pësojnë një përmbysje të plotë, konservatorët – të cilët kanë dominuar periudhën e pasluftës dhe e konsiderojnë veten “partia e natyrshme e qeverisë” në Britani – do të pësonin një zhdukje në shkallën e qendrës së djathtë kanadeze në 1993.

Në këto rrethana, pasardhësit e mundshëm kanë filluar të paraqiten. Hunt, kancelari i ri, ka kandiduar pa sukses dy herë për lidership dhe do të donte një shans tjetër. Penny Mordaunt, të cilin Truss e mposhti gjatë verës, mohoi dje se kryeministri ishte fshehur “nën një tavolinë” në vend që të përballej me Dhomën e Komunave. Duke bërë këtë, Mordaunt rastësisht përsëriti akuzën. (Titujt dhe njoftimet shtytëse shkruan vetë.) Rishi Sunak, një tjetër rival i mposhtur, po qarkullon gjithashtu – i gatshëm të theksojë se paralajmërimet e tij të padëgjuara për politikat ekonomike të Truss kanë rezultuar të jenë të matur. Aleatët e Boris Johnson-it madje po sugjerojnë që Britania ta kthejë atë, sipas stilit të Berlusconit, për një përpjekje tjetër.

Në fillim të këtij viti, shkrova se Truss po hynte në një uragan ekonomik. Për disa arsye, ajo vendosi se përgjigja më e mirë ndaj kësaj ishte të hidhte grushta parash në ajër në formën e shkurtimeve të pafinancuara të taksave. Ajo ka dështuar sepse fitoi udhëheqjen duke u thënë aktivistëve më të zjarrtë të partisë së saj atë që donin të dëgjonin. Ajo ka dështuar sepse është një Brexite e rilindur dhe tashmë e kishte gëlltitur gënjeshtrën se realiteti mund të përkulet në ideologji. Ajo ka dështuar sepse, në një sistem kryeministror, ??nga liderët mund të pritet që të zbatojnë edhe premtimet e tyre më të papërgjegjshme – kështu që lidhja midis veprimit dhe pasojës është brutale e dukshme.

Liz Truss ka luajtur bashkë si Margaret Thatcher pa vënë re se Britania e vitit 2022 nuk ngjan aspak me Britaninë e vitit 1979, as nga demografia e as nga problemet e saj ekonomike. Koha e saj si kryeministre është një shëmbëlltyrë e të qenit të kujdesshëm se çfarë dëshironi: Trussonomics e vërtetë – e dashur për Brexit-in, liridashëse, e kulluar – sigurisht që është provuar. Fatkeqësisht, ajo shkoi ashtu si fjalimi inaugurues i William Henry Harrison./The Atlantic 

Video