“Zonja që mashtroi vdekjen”, kush ishte gruaja që u mbijetoi tre mbytjeve të anijeve më të mëdha të shekullit të 20-të

20 Shkurt 2023, 18:18Histori SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Violet Jessop

Kur imagjinojmë jetën në “Titanik”, mendjet tona zakonisht shkojnë së pari te shkëlqimi dhe luksi. Shkallët e zbukuruara, zonjat me fustane mbrëmje dhe xhevahire të shtrenjta, dashuri të ndaluara me fund tragjik. Por kishte një botë tjetër poshtë kuvertës: pasagjerët e Titanikut u shërbyen nga një ekip i përkushtuar dhe i palodhur i ekuipazhit të kabinës. Këta kabinierë, një koleksion njerëzish nga të gjitha anët e botës, ishin përgjegjës për pastrimin e dhomave dhe korridoreve, për të shërbyer vaktet dhe për të plotësuar nevojat e pasagjerëve, sado të vështira apo të parëndësishme.

Një nga këto shoqe modeste, por punëtore ishte Violet Jessop, e cila gjatë jetës së saj pati një karrierë mbresëlënëse në det. Ajo gjithashtu arriti t’u mbijetojë fundosjes së Titanikut, si dhe dy fatkeqësive të tjera: atë të Olympic në 1911 dhe Britannicus në 1916.

“Zonja që mashtroi vdekjen”, kush ishte gruaja që u

Jessop lindi më 2 tetor 1887 në një shtëpi jashtë qytetit të Bahía Blanca, Argjentinë. Ishte e para nga nëntë fëmijët e lindur nga emigrantët irlandezë William dhe Catherine Jessop. Që në moshë të re, prindërit e Violetës u mbështetën tek ajo për t’u kujdesur për vëllezërit e motrat e saj më të vegjël.

Babai i saj vdiq nga ndërlikimet e operacionit kur Violet ishte 16 vjeç, dhe pas vdekjes së tij nëna e saj vendosi se do të ishte më mirë që fëmijët e saj të transferoheshin në Angli. Jessops udhëtuan për në Londër, ku Violet u regjistrua në një shkollë katolike. Catherin punoi si shërbëtore dhome në një nga anijet e Postës Mbretërore deri në ditëlindjen e 21-të të Violet, kur ajo u sëmur.

Në pamundësi për të punuar, Chaterin i besoi vajzës së saj të madhe mbështetjen financiare të familjes. Duke ndjekur shembullin e nënës së saj, Violet filloi të aplikonte për punë si shërbëtore, por u refuzua për shkak të moshës së saj të re. Pas shumë përpjekjesh, ajo mori punën e saj të parë në vitin 1908 në një anije të linjës Royal Mail që i shërbente Indisë Perëndimore.

Pas gati dy vjetësh me Royal Mail Line, Jessop u pushua nga puna kur ajo u akuzua në mënyrë të rreme nga një kapiten për flirtim me oficerët e anijes së tij. Kërkoi sërish punë dhe pas një sërë refuzimesh, u detyrua të aplikonte në anijet që shërbenin në rrugën e Atlantikut të Veriut. Në nevojë për punë, Jessop pranoi një ofertë nga White Star Line për të punuar në bordin e Majestic.

Më 20 shtator 1911, Jessop ishte në bordin e një anijeje tjetër të kompanisë, Olympic, kur u përplas me anijen luftarake Hawke gjatë udhëtimit të saj në New York. Edhe pse të dyja anijet u dëmtuan rëndë, ato arritën të arrinin në port pa humbje. Ky fakt ndihmoi reputacionin e Olympic dhe White Star Line, e cila filloi të reklamonte sigurinë e anijeve të saj duke iu referuar atyre si “të pathyeshme”.

Në atë kohë, ndërtuesi i anijeve Thomas Andrews anketoi punonjësit e kompanisë, duke i pyetur ata se çfarë përmirësimesh do të donin të shihnin në anijet e saj të ardhshme. Jessop dhe kolegët e saj sugjeruan një sërë ndryshimesh të vogla, duke përfshirë përmirësime në kabinat e stafit. Pra, kur Violet dhe pjesa tjetër e ekuipazhit të Titanikut hipën në anije më 10 prill 1912, ata e bënë këtë me një dozë krenarie për pjesën e tyre në krijimin e saj.

“Zonja që mashtroi vdekjen”, kush ishte gruaja që u

Natën e 14 prillit, Jessop ishte në kabinën e saj kur dëgjoi një zhurmë të fortë të ndjekur nga zhurma e kërcitjes së llamarinës. Titaniku u ndal. Më pas ajo dëgjoi kolegët e saj që u ngritën dhe u kthyen në detyrat e tyre dhe vendosi të bënte të njëjtën gjë. Pak kohë më vonë iu njoftua ekuipazhit se anija kishte goditur një ajsberg dhe po fundosej.

Jessop nuk mund ta besonte në fillim. Në fund të fundit, Titanik ishte reklamuar nga White Star Line si një “anije e pafundosur”. Ekuipazhi u udhëzua t’u tregonte pasagjerëve se kishte anije të tjera në zonë dhe se shpëtimi ishte i pashmangshëm. Ajo i ndoqi pasagjerët në kuvertë, ku iu kërkua t’i udhëzonte për sjelljen e duhur derisa më në fund u ngjit në një varkë shpëtimi.

Violet ishte në varkën e shpëtimit kur Titaniku u mbyt plotësisht dhe mbeti në të derisa Carpathia, një anije aty pranë, i shpëtoi të mbijetuarit. Rreth 1500 njerëz humbën jetën, më shumë se gjysma e atyre në bord.

“Zonja që mashtroi vdekjen”, kush ishte gruaja që u

Pavarësisht përvojës, Jessop e dinte se duhej të kthehej në det sa më shpejt të ishte e mundur ose rrezikonte të humbiste karrierën e saj. Më pak se dy muaj më vonë, u kthye në Olympic si pjesë e ekuipazhit të saj.

Kur shpërtheu Lufta e Parë Botërore në 1914, Violet qëndroi në breg për një kohë, ku u stërvit për t’u bashkuar me trupin e infermierisë vullnetare. Dy vjet më vonë, ai u kthye në det si anëtare e ekuipazhit të Bretannicus, i cili ishte shndërruar nga një anije pasagjerësh në një anije spitalore.

Më 21 nëntor 1916, Bretannicus goditi një minë detare teksa lundronte në ngushticën e Keas për në stacionin spitalor të Lemnos. Shpërthimi u ndje në të gjithë anijen, por pati një ndjenjë qetësie dhe koordinimi të përhapur gjatë evakuimit të anijes, pasi ekuipazhi ishte të gjithë profesionistë të kohës së luftës.

Kapiteni Charles Bartlett i cili besonte se mund të shmangte fundosjen vazhdoi të vinte në punë motorët e anijes. Kthimi i helikave krijoi një rrymë që përfshiu varkat e shpëtimit, duke shkatërruar dy prej tyre dhe duke plagosur disa nga pasagjerët e tyre. Jessop arriti të arratisej në momentin e fundit, por pësoi një dëmtim të rëndë në kokë. Ajo përfundimisht u shpëtua nga një tjetër varkë shpëtimi dhe kaloi muajt e ardhshëm duke u rikuperuar në një ishull në Cyclades.

Pas aksidentit të saj të tretë, Jessop vendosi se ishte koha për një pushim. Ai mori një punë në një bankë dhe punoi atje për tre vjet. Por deti po e thërriste, kështu që ajo u kthye në White Star Line në qershor 1920. Vitet e mbetura të karrierës së saj në det ishin relativisht të qeta.

Në qershor 1950, ajo hipi në një anije për herë të fundit. Detyra e saj e fundit ishte në Andes, një anije postare që i shërbente Amerikës së Jugut. Në dhjetor të të njëjtit vit, ajo u tërhoq në një vilë të vogël në Suffolk, ku kaloi pjesën tjetër të ditëve të saj.

Jessop vdiq në vitin 1971 nga ataku i zemrës. Ajo la pas një trashëgimi të pakrahasueshme, pjesërisht për shkak të kujtimeve të saj magjepsëse, por jo të plota, të cilat janë botuar me titullin “Titanic Survivor”. Përvojat e saj dhe zëri i saj letrar formojnë një nga rrëfimet më të vërteta dhe më njerëzore të mbytjes së Titanikut.

Video