(PHOTO+VIDEO)/ The mother of the three-year-old who was raped by the educators speaks: The boy has heart problems, the educators did not feed him!

2023-09-19 11:18:18Kosova&Bota SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX

Fitore Geci, the mother of the three-year-old who was physically abused by the educators of the " Gezimi Ynë " nursery school in Fushë Kosovë has spoken, she said that her son has health problems.

She says that her son has heart problems and according to her, the kindergarten teachers did not feed him.

" My son told me that I haven't eaten bread, I haven't drunk water for 8 hours. My child did not eat without drinking. I drink water, I prepared food at home.

I thash le se të jep mami në shtëpi bukë. Jam detyru mu ndal i ka hëngër dy hamburger dhe një shishe ujë. I thirra familjarët dhe u thashë qashtu po më thotë djali por nuk jam e sigurt”, ka thënë ajo, shkruan insajderi.

Pas pamjeve të rënda ku një fëmijë vetëm 3 vjeç tërhiqet zvarrë nga dy edukatore dhe kuzhinierja e një kopshti në Fushë Kosovë, ka reaguar edhe ministrja e Arsimit Arbërie Nagavi.

Ministrja dënon ashpër dhunën teksa thotë se kushdo që e ka ushtruar do të marrë dënimin e merituar dhe se institucionet do të marrin masa të menjëhershme.

Thellësisht e shqetësuar nga pamjet e publikuara të një çerdheje në Fushë Kosovë. E dënoj ashpër dhunën e ushtruar ndaj një të mituri në këtë institucion parashkollor. Dhuna është e papranueshme andaj, pres që kushdo që ushtron dhunë të marrë dënimin e merituar.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by VOX News (@voxnews.al)

Ajo që është më shqetësuese sipas pamjeve të publikuara, është se nuk bëhet fjalë vetëm për një person por më shumë edukatore të involvuara e që e shton dyshimin se nuk është fenomen i izoluar.

Inspektorati i Arsimit ndodhet në këtë institucion dhe sapo të pranojmë raportin, do të ndërmarrim masa të menjëhershme. MAShTI, komunat dhe në përgjithësi si institucione kemi obligim të kujdesemi e të sigurohemi për mirëqenien e të gjithë fëmijëve”-thuhet në reagimin e ministres.

 The video was published by Fatos Geci's family, who said that the victim of violence is his three-year-old grandson.

Video