Ka fshehur 1.5 MILIONË euro? Deputeti i Rithemelimit në SPAK, konflikti për resortin LUKSOZ në Vlorë!

15 Maj 2024, 14:58Aktualitet SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Luan Baçi

Deputeti i Partisë Demokratike, nga radhët e Rithemelimit, është paraqitur paraditen e sotme në Prokurorinë e Posaçme.

Kjo është hera e dytë që Baçi thirret në SPAK, pasi dhe në muajin Nëntor të vitit të kaluar ai është marrë në pyetje nga prokurorët e posaçëm.

Burime bëjnë me dije se Baçi do të merret sërish në pyetje, në lidhje me aksionet që ka në kompleksin turistik “Diamond Hill”, i cili ndodhet në zonën e “Ujit të Ftohtë” në Vlorë.

Ndaj deputetit demokrat, është depozituar një kallëzim në SPAK nga shtetasi Aredin Behari, një personazh ky që i shpëtoi dy herë atentatit me armë i organizuar nga Skerdi Tasi, Henrik Hoxhaj dhe i financuar kundrejt 80 mijë euro nga Albert Pashaj, që tashmë është arrestuar nga prokuroria.

Gjatë viteve 2010-2012, Luan Baçi ka hedhur rreth 1.5 milionë euro në kompaninë private Geral AM, para të cilat nuk u dihet burimi dhe nuk janë deklaruar në ILDKPKI. 

Deputeti i PD ka deklaruar për herë të parë pasurinë në vitin 2012 si drejtor i PD në krye të Drejtorisë së Shërbimit të Transportit Rrugor, Fier. Baçi ka deklaruar 10 pasuri të paluajtshme, por jo investimin e qindrave mijëra eurove në kompaninë Geral AM.

Dokumenta të publikuara nga prapaskena:

Video