SPAK do t’i kërkojë leje Kuvendit të kontrollojë pronat e deputetit, Ahmetaj!

10 Mars 2023, 14:52Aktualitet SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Në foto: Arben Ahmetaj

Pas nisjes së hetimit nga SPAK për pasuritë e ish zevendëkryeministrit Arben Ahmetaj, BKH ka ushtruar kontrolle gjatë natës së djeshme në vilën e partneres aktuale të ish-ministrit, Eriola Hoxha që ndodhet në rezidencën Vala Mar në Hamallaj.

2 apartamenteve që ndodhen po aty, si dhe në vilat luksoze të ish bashkëshortes në Rolling Hills dhe Green Cost, përfshirë edhe apartamentin që ka në Tiranë.       

Report TV shkruan se kontrollet janë bëre me vendim të GJKKO pas kërkesës së prokurorisë me argumentin se në to mund të gjenden të dhëna që kanë rendësi për hetimin, që SPAK po zhvillon ndaj ish ministrit.

Kontrollet kanë nisur njëkohësisht në të gjitha pronat e listuar nga SPAK, ku mësohet se në to janë sekuestruar dokumente kompjuteri si dhe u është bërë një verifikim fizik investimeve në këto zona.

Gjithashtu bëhet me dije se së shpejti Prokuroria e Posaçme pritet t’i drejtohet kuvendit për të kërkuar leje edhe për kontroll të banesave ose dhe objekteve të tjera që janë në emër të vetë Arben Ahmetajt.

Duke qenë se ai mban mandatin e deputetit, për kontroll banese apo edhe për vendosjen e ndonjë masë sigurimi, SPAK duhet ti drejtohet më parë kuvendit i cili mbledh këshillin e mandateve për të vendosur në lidhje me kërkesën. Ndërkohë vetë ish ministri pavarësisht se është vënë në dijeni për hetimin e nisur ndaj tij, vijon të mbajë mandatin e deputetit.  

Hetimet për Ahmetajn nisën pas kallëzimeve të bëra në SPAK pas zbulimit të disa dokumenteve ku figuronte se Ahmetaj kishte përfituar vila, apartamente dhe udhëtime dhe qëndrime të shtrenjta nga pronarët e inceneratorëve, Klodian Zoto dhe Mirela Mërtiti, të cilët janë në kërkim.

Vetë ish ministri në daljet publiken nuk i ka pranuar akuzat në adresë të tij, por pavarësisht kësaj ai ende nuk është thirrur për të dhënë sqarime në prokurori.

Pasuria e Arben Ahmetajt në sitë

Së bashku me dokumentacionin e ndërtimit të objekteve SPAK ka sekuestruar edhe dokumentacionin për arredimin e të gjitha këtyre pronave.

Identifikimi i pronave fizike e veçanërisht vilave, si dhe marrja e informacionit  ne mos të dhënave dokumentare që provojnë shumën e investuar si në ndërtimin ashtu edhe të arredimit të tyre nga Ahmetaj dhe familjaret e tij që përbën një provë që ish-ministri po hetohet për pastrim parash.

Pronat e përmendura

Vilë e Albina Manckas, në zonën e Rolling Hills (Vila A00)

"Vila 22"  në Valamar, në ngarkim të Erjola Hoxhës (Building Design Vila Vale Mar 0765).  

Apartamenti në Kompleksin "Valamar", Interior Design. porositur nga Erjola Hoxha

Vilë Nr. 73 Green Coast (Interior Desigh 1037

Banesë e Albina Manckës në pallatin "Tuborg", në zonën e Bllokut

Video