Arrestohen dy shqiptarë në Londër, rezervuan dhjetra fluturime drejt Britanisë për emigrantët ilegalë

28 Shkurt 2024, 20:49Aktualitet SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Foto ilustruese

Dy shqiptarë u arrestuan në Finsbury Park, në veri të Londrës, mëngjesin e së martës pasi dyshohet se janë pjesë e një rrjeti që prenotonte fluturime drejt Mbretërisë së Bashkuar me dokumente false, sipas Zyrës së Brendshme.

Shtetasit shqiptarë u arrestuan pas një sërë bastisjesh të policisë.

Rrjeti i trafikantëve dyshohet se rezervoi 27 emigrantë në 11 fluturime dhe u tha atyre që të kërkonin azil pas mbërritjes me pasaportat e tyre, tha Ministria e Brendshme në një deklaratë.

Nga bastisja u zbulua gjithashtu drogë të klasit A ??në banesën në Londër.

Të dy u identifikuan pasi oficerët nga ekipi i Hetimeve Kriminale dhe Financiare të Zyrës së Brendshme dhe Forca Kufitare lidhën detajet e tyre të rezervimit me emigrantët që mbërrinin në fluturime ilegalisht midis 22 korrikut dhe janarit të vitit 2023.

Ky lajm vjen pasi shtatë anëtarë të së njëjtës bandë u arrestuan në janar gjatë tre bastisjeve në adresat e Finsbury Park.

Të gjithë të dyshuarit e arrestuar janë liruar me kusht në pritje të hetimeve të mëtejshme.

Ministri për Kundër Migracionit të Paligjshëm, Michael Tomlinson, tha në deklaratë: "Rrjetet e kontrabandës së njerëzve nuk do të ndalojnë asgjë në përpjekjet e tyre për të abuzuar me kufijtë dhe ligjet tona. Ata janë duke vënë jetë në rrezik. Është jetike që të qëndrojmë përpara bandave kriminale që qëndrojnë pas këtyre krimeve dhe falënderoj oficerët tanë, puna e palodhur e të cilëve çoi në suksesin e këtij operacioni."

Arrestimet vijnë pasi Mbretëria e Bashkuar dhe Shqipëria kanë krijuar një grup të ri të përbashkët pune për të luftuar emigracionin e paligjshëm.

Që nga 1 korriku 2021, janë kthyer mbi 8 mijë shtetas shqiptarë që kanë kryer vepra penale dhe të imigracionit, sipas Home Office.

Video