Zvicra e nis mbarë, mposht Hungarinë dhe ngjitet në krye të Grupit A bashkë me Gjermaninë

15 Qershor 2024, 17:17Sport SHKRUAR NGA REDAKSIA VOX
Festa e Zvicres

Zvicra nis me këmbën e mbarë EURO 2024, duke fituar pastër 3-1 përballë Hungarisë në ndeshjen e vlefshme për grupin A.

Zvicra diktoi ritmin në pjesën e parë dhe jo vetëm, me skuadrën e drejtuar nga Murat Yakin që kaloi shumë shpejtë në avantazh, pas 12 minutash lojë me anë të Duah, që i vetëm përballë Gulacsi nuk gaboi dhe çoi në rrjetë pasimin e Aebischer.

Ky i fundit ishte protagonist absolut edhe në minutën e fundit të kohës së rregullt në pjesën e parë, me mesfushorin e Bologna-s që realizoi edhe golin e dytë për Zvicrën, me 27-vjeçarin që shënoi një gol shumë të bukur.

0-2 dhe kështu u mbyll pjesa e parë, teksa në fraksionin e dytë hungarezët ndryshuan kurs, duke përmirësuar e ndryshuar ritmin e ndeshjes.

Në minutën e 66 Varga ngushtoi rezultatin, me 29-vjeçarin që përfitoi në maksimum nga pasiguria e mbrojtjes “helvete” dhe duke ndalur në rrjetë krosimin e Szoboszlait.

Por, pavarësisht dëshirës dhe volumit, Hungaria nuk ia doli të evitonte humbjen, teksa në krahun tjetër Zvicra realizoi edhe golin e tretë në minutën e tretë të shtesës, me Embolo që gjeti rrjetën pas një kaosi në prapavijën e skuadrës së Rossi-t.

Helvetët janë tashmë me tri pikë, po aq sa fqinjët e tyre, Gjermania, për në vendin e dytë për shkak të golavarazhit dhe në krahun tjetër Hungaria pozicionohet në vendin e tretë, por pa pikë ashtu si Skocia.

Video